20 Mart 2018 Salı 18:19
 
  • 3,932 TL

  • 4,826 TL

  • 165,57 TL

  • 116.402

Öncekiler Sonrakiler

TOPLU İŞ SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ ORTA OYUNA DÖNDÜ

Toplu İş sözleşme görüşmeleri orta oyuna döndü
09 Ağustos 2017 Çarşamba 12:23

.

CHP İl Emek Bürosu Başkanlığı, kamu emekçilerinin toplu sözleşmeleri ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı. İl binasında gerçekleşen açıklamayı İl Emek Bürosu Başkanı Adnan Tok yaptı. Tok,  15 milyonluk kitleyi ilgilendiren toplu iş sözleşme görüşmelerinin OHAL kıskacında yapılmasının anlamsız olduğunu ve bu görüşmelerin orta oyuna dönüştüğünü söyledi. Basın açıklamasında İl Emek Bürosu üyeleri Suca Omurca ve Ömer Akın da yer aldı.
15 MİLYONLUK KİTLEYİ İLGİLENDİRİYOR
Kamu sendikaları ve hükümet arasında, 2018/2019 4. Dönem toplu görüşmelerinin  1 Ağustos 2017 itibariyle başladığını belirterek açıklamaya başlayan CHP İl Emek Bürosu Başkanı Adnan Tok, “3 milyon kamu çalışanı, 2 milyon kamu emeklisi ve aileleriyle birlikte 15 milyonluk bir kitleyi ilgilendiren toplu görüşmelerin olağanüstü hal kıskacında yapılması anlamsızdır. Kamu görevlilerinin toplu iş sözleşmesi hakkı uluslar arası sözleşmelerde, anayasanın ilgili maddelerinde belirtilenin aksine gerçek bir toplu iş sözleşmesinden uzak, AKP hükümeti ve yarattığı kendine yakın sendika arasında tamamen orta oyuna dönüşmüştür “ dedi.
SİYASİ İKTİDAR ENGEL ÇIKARIP TALEPLERİ GÖRMEZDEN GELİYOR

Siyasi iktidarın toplu iş sözleşmelerinde engeller çıkardığını ve talepleri görmezden geldiğini dile getiren Tok, “Siyasi İktidar, OHAL hukuksuzluğuna dayanarak kamu sendikalarının yaratıcısı ve önemli temsilcilerinden biri olan KESK’in  (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) Toplu iş sözleşmesi masasına oturmasına engel çıkarmış, yine kamu alanında önemli örgütlülüğü bulunan Türkiye Kamu-Sen’i ve taleplerini görmezden gelmeye çalışmıştır” dedi. Kamu görevlilerinin birçok bedeller ödeyerek elde ettikleri sendikal örgütlenme hakkı ve toplu iş sözleşme hakkı AKP hükümeti ve OHAL sürecinde uygulanan hukuksuzluklarla neredeyse yok edilmiştir diyerek sözlerine devam eden Tok, “OHAL sürecinde çıkarılan KHK’larla 150.000’den fazla kamu görevlisi işinden ekmeğinden yoksun bırakılmış, 50.000’den fazla kamu görevlisi ya hapse atılmış ya da yargılanmıştır. Bu uygulamalar mahkeme kararı olmadan tamamen tek yanlı, hukuksuz, idari kararlarla gerçekleşmiştir “ diye konuştu.
İNANÇ SÖMÜRÜSÜ ÜZERİNDEN SİYASET

Toplu İş görüşmelerinde hükümete yakınlığıyla bilinen sendikanın kendi üyelerine ayrıcalık tanınmasını istediklerini dile getiren Tok,” 1 Ağustos 2017 TİS (Toplu İş Sözleşmesi) görüşmelerinde yaşanan garabetlerden biri de hükümete yakınlığıyla bilinen sendikanın kendi üyeleri için farklı ücretlendirme istemesi yani hükümet nezlinde kendilerine yakınlığın bedeli olarak ayrıcalık tanınmasını istemeleridir. Bu ayrıcalığı yeterli bulmuyorlar ki; yine her üyesine bedava hacca gitme talebinde bulunmuşlardır. Bu talep, sosyal hakmış gibi gösterilse de aslında inanç sömürüsü üzerinden siyaset yapmanın bir yöntemidir” dedi.
BU KOŞULLARDA GERÇEK BİR TOPLU SÖZLEŞME OLMAZ
Bu koşullarda gerçek bir toplu sözleşmenin mümkün olmadığının altını çizen Tok, “ CHP olarak çok iyi biliyoruz ki, AKP genel başkanı ve cumhurbaşkanı tarafından OHAL’in işçilerin-emekçilerin hak alma mücadelesine set çekmek için sürdürüldüğünün tüm açıklığı ile itiraf edildiği koşullarda gerçek bir toplu sözleşmeden söz etmek mümkün değildir” dedi. Tok son olarak gerçek bir toplu sözleşmenin olması için; “ OHAL’in kaldırılması, KHK’ların geri çekilmesi, haksız hukuksuz mağduriyetlere son verilmesi, soruşturmaların tarafsız mahkemeler tarafından yapılması, sözleşmeli taşeron sisteme son verilmesi, iş güvenceli istihdam sağlanması, bütün çalışanlara fakirlik sınırının altında olmamak üzere insanca yaşanır ücret verilmesi ve tüm çalışanlara grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı tanınmasıyla olacağını ifade etti.


Bu haber 941 defa okundu

DİĞER HABERLER

Ağrı'dan gelen 25.grup uğurlandı

Ağrı'dan gelen 25.grup uğurlandı

"Biz Anadoluyuz" projesi kapsamında Ağrı'dan gelen 25.Grup misafir öğrencilerimi memleketlerine uğurladık.

HİDO, İzmit'te 10 Bin basketbol topu dağıttı

HİDO, İzmit'te 10 Bin basketbol topu dağıttı

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve İzmit Belediyesi Belediye Başkanı Nevzat Doğan protokole imza atarken, öğrencilere 10 bin basketbol topu dağıtıldı.

Cami derneğinin paralarını çaldı

Cami derneğinin paralarını çaldı

Kocaeli Darıca ilçede, kimliği belirsiz bir kişi, girdiği camide, cami derneğine ait 2 bin lira çaldı. Güvenlik kamerasına yansıyan olay sonrası polis, şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.

Genç İşadamları'ndan Ok’a Ziyaret

Genç İşadamları'ndan Ok’a Ziyaret

İZGİAD Başkanı Yusuf Erenkaya ve yönetim kurulu üyeleri, İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Tolga Ok’u makamında ziyaret etti.

‘Vaatlerimizin %91’ini tamamladık’

‘Vaatlerimizin %91’ini tamamladık’

Başkan Karaosmanoğlu, Yatırım Gündemi toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin 2014-2019 dönemini değerlendirdi

İzinsiz tabelalar kaldırılıyor

 İzinsiz tabelalar kaldırılıyor

Kandıra İlçesinde turizm beldelerinde bulunan izinsiz tabelalar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi “Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği” kapsamında kaldırılıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ