23 Ağustos 2019 Cuma 19:41

TRAFİKTE ÖLMEK KADERİMİZ DEĞİL

Trafikte ölmek kaderimiz değil
01 Kasım 2018 Perşembe 10:00

.

CHP’li Bulgurcu’dan Ölüm Yolu için Kandıralılara çağrı;

“Yüksek sesle trafikte ölmek kaderimiz değildir diye haykıracağız”

 

‘Ölüm Yolu’ olarak adlandırılan Kandıra-İzmit Yolu’nun bir çok kez meclise taşınmasına ve yerel yönetimlere bildirilmesine rağmen yetkililerin hala gerekli adımları atmaması vatandaşları isyan ettirdi. Son olarak geçtiğimiz hafta yaşanan kazada Gökkaya ailesinden 5 kişinin hayatını kaybetmesi ilçeyi yasa boğdu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kandıra İlçe Başkanı Volkan Bulgurcu konuyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirerek bu kez yıllardır yaşanan ölümlere göz yuman yetkililere değil Kandıralılara seslendi; “Artık yeter. Kandıralılar olarak hep birlikte ‘Trafikte ölmek kader değildir’ diye yüksek sesle haykırmalı, gerekli yaptırımlar için yerel yönetimleri baskı altına almalıyız”

 

BU YOL KALDIRABİLECEĞİNDEN FAZLASINI TAŞIYOR

CHP Kandıra İlçe Başkanı Volkan Bulgurcu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Kandıra-İzmit yolu bizler kâbusa dönüştü. Gün geçmiyor ki ölümlü bir kaza haberi daha almayalım. Ölen ve yaralanan insanların acısı henüz yüreklerimizde ve hafızalarımızda tazeyken bir başkası acı haber alıyoruz. Kandıra ilçesi; doğuda Kefken sahili, batıda Şile yolu ve İzmit yolu akışı arasında kavşak noktasındadır. Özellikle bahar ve yaz aylarında yolların kaldırabileceği trafik yükünden çok daha fazlasını taşımak durumda kalmaktadır.

 

ÖLÜM YOLUNA DÖNDÜ

Kış aylarındaki kötü hava koşullarında keskin dönemeç ve yokuş inişleriyle sürücüler için büyük riskler taşımaktadır. 3 şeritli yolda geliş ve gidişin fiziksel olarak bölünmemesi ve bazen İzmit istikametine 2+1 bazen de tersi uygulama olması nedeniyle dikkatsiz sürücülerin hata yapmasına sebep olmakta ve kafa kafaya çarpışmalar, ölümlü kazalara yol açmaktadır. Yolun fiziki durumu ve yetkililerin gerekli önlemleri almaması burayı Ölüm yoluna çevirmiştir.

 

50 YIL ÖNCESİNİN TEKNOLOJİSİ VE GÜZERGAHI

Yolun mevcuttaki hali yapım aşamasındayken, 50 yıl önceki güzergâh genel olarak korunmuş, eski teknoloji ile yeryüzünün şeklinden etkilenen inişler çıkışlar ve dönemeçler, bugünün hafif ama süratli araçlarının hata ve kaza yapmasına çok müsaittir. Günümüz yol mühendisliğinde ise viyadük ve tünel kullanımıyla yollar mümkün olduğunca düz yapılmakta, savrulmayı engellemek için virajları keskin olmamaktadır. Yokuş ve iniş açıları belli açılardan fazla olmamakta ve mutlaka emniyetli şekilde bölünmüş yollar olarak yapılmaktadır.

 

YABANCILAR ÖLÜMLÜ KAZALARIMIZI MI KISKANIYOR

19 Kasım 2016 da İzmit-Kandıra Duble Yolu’nun temeli dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla atıldı. Bu açılışta Ahmet Arslan Kandıralılara bedeli 218 milyon TL olan bu yatırımın temel atma töreninde ne kadar başarılı olduklarını ve yabancıların kendilerini çok kıskandığını bir müsamere edasıyla anlatmıştı. Yabancılar ölümlü kazalarımızı mı kıskanıyor? Bununla övünürken de müteahhit firma temsilcisiyle yapılan sözde pazarlıkta İzmit-Kandıra çıkışındaki köprülü kavşağın 2018 Ağustos’ta biteceği, yolun ise 2018 kışına girmeden bitirileceğini taahhüt etti.

 

ARTIK YETER

SARAYIN BİR AYLIK MASRAFININ SADECE KÜSÜRATI

Politika yapmayı vaat etmek ve kandırmak olarak gören, ‘Halk nasıl olsa unutur’ düşüncesi ile yalan üzerine kurulu siyaset yapanların ipliği pazara bir kere daha çıkmıştır. Artık yeter. Kandıralılar olarak hep birlikte “Trafikte ölmek kader değildir” diye yüksek sesle haykırmalı, gerekli yaptırımlar için yerel yönetimleri baskı altına almalıyız. Mevcut yolda ikaz işaret ve kontroller olması gerektiği şekilde yapılmalıdır. Sarayın bir aylık masrafının sadece bir küsuratı olan 218 milyon TL bir an önce müteahhit sağlanarak verilmelidir. Kandıralıların daha fazla ölmesine  göz yumulmamalıdır”
Bu haber 631 defa okundu

DİĞER HABERLER

Eş ve kaynanaya 'Sizi süründüreceğim

Eş ve kaynanaya 'Sizi süründüreceğim

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, eşi ve ailesine, 'Sizi süründüreceğim' diyen öfkeli kocanın, karısının kişilik haklarını zedelediğine hükmetti. Davalı kocanın tehditkar sözlerini boşanma sebebi sayan Kurul; davalı kocanın manevi tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

Yakup Yıldız'a muştalı saldırı

Yakup Yıldız'a muştalı saldırı

Sendika Başkanına muştalı saldırı

Kortel Konağı küllerinden doğacak

Kortel Konağı küllerinden doğacak

ASLINA UYGUN OLARAK

TRAFİK KAZALARINDA SON ON YILDA 52 BİN 95KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

TRAFİK KAZALARINDA SON ON YILDA 52 BİN 95KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Türkiye’de 2009-2018 yılları arasında, 12 milyon 236 bin 912 trafik kazası meydana geldi

Motorcular Kerpe’de buluşacak!

Motorcular Kerpe’de buluşacak!

Türkiye’nin her yerinden geliyorlar…

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ