23 Mart 2019 Cumartesi 20:37
 
Öncekiler Sonrakiler

TÜRKİYE, ÇEVRE ETİKET UYGULAMASINA GEÇTİ

Türkiye, Çevre Etiket uygulamasına geçti
10 Mayıs 2018 Perşembe 15:10

Türkiye’de ilk kez kurulan Ulusal Çevre Etiket Sistemi Kocaeli’de anlatıldı

Haber Burcu NAZLI


Kocaeli Sanayi Odası ve TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliği ile bugün saat 14:00-17:00 saatleri arasında ‘Yeni Kurulan Türkiye Çevre Etiket Sistemi Hakkında Bilgilendirme Toplantısı’ gerçekleştirildi.

‘Yeni Kurulan Türkiye Çevre Etiket Sistemi Hakkında Bilgilendirme amacı ile düzenlenen toplantıya Bakanlık Müşaviri İsmail Kışlak, Çevre Etiketi Şube Müdürü Nurgül Vural, Etiket Uzmanı Ömer Ulutan ve Hamiyet Doğru ile birlikte Odaya bağlı tüm üyeler katıldı.

Toplantıda Çevre Etiketi, Çevre Etiketinin Faydaları, Dünyada Çevre Etiketi Uygulamaları, Türkiye’de Çevre Etiketinde Mevcut Durum, Çevre Etiketi Yönetmelik Taslağı, Çevre Etiketi Kriterleri, Bundan Sonra Yapılacak Çalışmalar anlatıldı.

“Ürünler çevre dostu etiketi taşıyacak”

Sunumlarını yapmak üzere kürsüye çıkan Bakanlık Müşaviri İsmail Kışlak, “Türk Ulusal Çevre Etiketi Sisteminin Oluşturulması projesi 14.06.2017 tarihinde Bakanlığımız, WYG International Danışmanlık Ltd. Şti. ve Başbakanlık Merkezi Finans ve İhale Birimi ile ortaklaşa yapılan sözleşme ile başlamıştır. Çevresel Etiket Sistemi, ürün ve hizmetlerin çevresel durumu hakkında tüketicilere doğru, yanıltıcı olmayan ve bilimsel tabanlı bilgiler sunulmasını sağlamak üzere; ürünlerin çevresel etiket ile ödüllendirilmesine ve çevresel etiketin kullanım şartlarına yönelik gönüllülük esasına dayalı olarak kurulan sistemdir. Söz konusu proje ile Türkiye Çevre etiket uygulamasına geçmiştir. Böylece artık ürünler çevre dostu etiketi taşıyacak ve eko-etiket adı verilen sistem ile dış pazarlara açılmak avantajlı konuma gelecek” dedi.

“Kriterleri sağlayan 15 ürüne Etiket verildi”

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Eko etiket uygulaması ile proje kapsamında, 2 kağıt, 3 tekstil ve 3 seramik sektörü olmak üzere toplamda 8 sektörde faaliyette bulunan firmaların başvurularının değerlendirildiğini söyleyen Kışlak, “Bu kapsamda Çevre Etiketi kriterlerini sağlayan 15 ürüne proje kapsamında Çevre Etiketi verildi. Tekstil sektöründe; Kot pantolon ürününde Malatya’da faaliyet gösteren Baykanlar Tekstil San. ve Tic. A.Ş.’ye Döşemelik kumaş ürününde Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Kipaş Holding –Kipaş Mensucat’a, 100/100 organik baskısız tişört ürününde Denizli’de faaliyet gösteren Deniz Tekstil San. ve Tic. A.Ş’ye; Seramik sektöründe Yer karosu, duvar karosu, porselen karo ürünlerinde Bilecik’de faaliyet gösteren Eczacıbaşı Vitra Karo San. ve Tic. A.Ş’ye, Eskişehir’de faaliyet gösteren Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş ve Seranit Granit Seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye; Kağıt Sektöründe Havlu peçete, tuvalet kağıdı ürününde Sakarya’da faaliyet gösteren Aktül Kağıt Üretim Pazarlama A.Ş’ye, Kağıt havlu ürününde Yalova’da faaliyet gösteren Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye çevre etiketi verildi” ifadelerine yer verdi.

“Logo yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi”

Projenin önemli çıktılarından birisi olan ‘Türkiye Eko Etiketini Arıyor’ sloganıyla düzenledikleri logo yarışması ile ilgili detaylara yer veren İsmail Kışlak, “74 başvurudan 85 iş değerlendirmeye aldık. Bu çerçevede birinciye 10.000 TL, ikinciye 5.000 TL ve üçüncüye 2.500 TL, dördüncüye mansiyon ödülü olarak 1.000 TL ödül verildi. Ayrıca ülkemize ait ‘Türkiye Çevre Etiket Logosu’ belirlenmiş olup, bu logo etiket verdiğimiz tüm ürünlerde kullanılacaktır” dedi.

 “Gönüllülük esasına dayanıyor”

Programın gönüllülük esasına dayandığını ifade eden Kışlak, “Birçok üretici ve hizmet sunucusu firma, Eko-Etiket sayesinde rekabette avantaj sağlıyor. Ulusal çevre etiket sistemi ile çevreye zararlı ürünler ile çevreye daha duyarlı ürünler arasında ayrım yapmalarına yardımcı olan, ürünlerin iç pazarda da tercih nedeni olmasına imkan kılan bir sistem oluşturulması ve etiketin bölgesel ve uluslararası seviyede kabul görmesi ile; çevresel etiketi alan ürün ve hizmetlerin tanıtımı ve uluslararası pazar paylarının artırılması için uygun yöntemler, tüketiciler, üreticiler, imalatçılar, toptancılar, hizmet sağlayıcıları, kamu alımı yapanlar, tüccarlar, perakendeciler ve halk için farkındalık oluşturma faaliyetleri için teşvikte bulunulması hedeflendi” açıklamalarında bulundu.

Uygulama kriterleri

Konuyla ilgili mevzuatın AB Parlamentosu ve Bakanlar Konseyi’nin tüzüğü ile belirlenmiş durumda olduğunu söyleyen Bakanlık Müşaviri İsmail Kışlak, “Tüzükle kurulan AB Eko-Etiketleme Kurulu ise hammadde seçimi imalat, dağıtım,, tüketim ve kullanım sonucu geri dönüşüm süreçlerini dikkate alarak karar veriyor. AB çevre etiketi (Eco-Label) gıda, içecek, ilaç ve tıbbi ürünler dışındaki alanlarda herhangi bir hizmet ya da ürün için verilebilmektedir. Mevcut durumda 35 ürün ve hizmet grubunda uygulanıyor. Ürün ve hizmet grupları için mevcut AB Eko-Etiket kriterleri mevzuat gereği gerektiğinde yenileniyor. Ayrıca yetkili komitelerce, yeni ürün grupları için Eko-Etiket kriterleri belirleme çalışmaları devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’deki üreticiler için önemli”

AB ülkeleri ve Türk ihracatçıları için yakın ve alışılmış bir pazar olduğunu kaydeden Kışlak,  İhracatın yüzde 45’inin AB ülkelerine yapıldığını belirterek, “Ülkemiz için geleneksel Pazar haline gelmiş olan AB ülkelerinin ihracattaki öneminin devam edebileceği düşünülürse, Türk ürünlerinin AB pazarında seçilebilirliklerinin artması için bu tür standartları karşılaması gerekiyor. Eko-Etiket üreticilerin hem ihracatta avantajlı duruma geçebilmesine hem de iç pazarda ürünlerinin tercih edilmesine imkan sağlayacak” dedi.

Konuşmaların ardından Çevre Etiketi Şube Müdürü Nurgül Vural tarafından katılımcılara konuyla ilgili Kamu Spotu izlettirildi.
Etiket Uzmanı Ömer Ulutan ve Hamiyet Doğru da, AB Çevre Etiketli ürün gruplarını anlatarak, sistemin kurulmasıyla çevre üzerinde nispeten daha az olumsuz etkisi olan ürün ve hizmetlere talebin arttırılmasının amaçlandığını belirtti.

Toplantı katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla son buldu.

Bu haber 602 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ