22 Eylül 2018 Cumartesi 15:02
 
  • 6,293 TL

  • 7,394 TL

  • 242,18 TL

  • 97.988

Öncekiler Sonrakiler

TÜRKİYE BU LİSTENİN SON SIRASINDA YER ALDI

Türkiye bu listenin son sırasında yer aldı
05 Nisan 2018 Perşembe 10:31

.

38 ülkenin içinde bulunduğu iş ve yaşam dengesi araştırması sonuçlarına göre, en iyi ülke Hollanda olurken, Türkiye bu listenin son sırasında yer aldı.

 

Medya takibinin öncü kurumu AjansPress, dünyadaki iş yaşam dengesi endeksini inceledi. Ajans Pressin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın(OECD) Better Life Index (Daha İyi Yaşam Endeksi) araştırması ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, iş ve yaşam dengesine bakıldığında en iyi performans 9,3 puanla Hollanda’nın oldu. Hollanda’yı 9 puanla Danimarka ikinci, 8,9 puanla Fransa üçüncü sıradan takip etti. 35 OECD ülkesi ile Rusya, Brezilya ve Güney Afrika’nın dâhil olduğu toplam 38 ülke içinde son sırayaTürkiye yerleşti.

 

Erkekler daha çok mesai yapıyor

 

ITS Medya ve Ajans Press’in gerçekleştirdiği medya araştırmasına göre, çalışma hayatıyla ilgili 4 bin 982 haber çıkışı tespit edilirken, medyaya yansıyan haber başlıklarına göre çalışanlar en çok mobbing ve uzun çalışma saatlerinden şikayetçi oldu. Araştırma, ülkelerin haftada 50 saat ve üzerinde çalışma oranıyla, çalışanların bireysel bakım ve boş zaman aktiviteleri için bir gündene kadar zaman ayırabildikleri dikkat alınarak hazırlandı. Listenin sonsırasında yer alan Türkiye’de çalışanların yüzde 34’ünün haftada 50 saattenfazla çalıştığı görüldü. OECD’nin bu alandaki en yüksek ortalaması yüzde 13olarak belirlenirken, erkek çalışanların yüzde 37’sinin, kadın çalışanların iseyüzde 26’sının mesai saatlerinin uzun olduğu saptandı. Bu bilgiler doğrultusunda, Türkiye’de çalışanların OECD ortalamasına göre hayattan daha azmemnun oldukları tespit edildi. 0 ile 10 arasındaki ölçekte memnuniyet derecelendirmesi incelendiğinde ise, Türk halkı ortalama 5,5 puanda kalırken,OECD 6,5 ortalamasına sahip oldu. Elde edilen raporda, uzun iş saatlerinin kaygı ve stresi arttırdığı belirlendi. İş ve hayat  dengesinin sağlanabildiği ülkelerde, çalışanların daha mutlu olduğuna dikkat çekilirken, uzun iş saatlerinin sağlığı olumsuz etkilediği görüldü.

 

 

Bu haber 300 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET