19 Eylül 2018 Çarşamba 20:42
 
  • 6,278 TL

  • 7,342 TL

  • 242,09 TL

  • 96.604

Öncekiler Sonrakiler

TÜRKİYENİN İLK ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELE MERKEZİ AÇILDI

Türkiyenin ilk çocuk işçiliğiyle mücadele merkezi açıldı
13 Nisan 2018 Cuma 12:42

İzmit Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğinde UNİCEF desteğiyle Türkiye’nin ilk çocuk işçiliğiyle mücadele merkezi İzmit’te açıldı.

Çocuk işçiliğine çözümler sağlanacak “Benim Evim Çocuk ve Gençlik Merkezi” Cephanelik bölgesinde düzenlenen törenle hizmete girdi.  İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın ev sahipliğindeki açılışa  Kocaeli Vali Yardımcısı   Beyazıt Tunç, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, AK Parti İzmit Kadın Kolları Başkanı Betül Yazıcı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, İŞKUR Müdürü Ulvi Yılmaz, Aile Sosyal Bakanlığı temsilcileri, UNICEF Türkiye Temsilciliği  Başkan Yardımcısı Nona Ziherman katıldı.

DOĞAN’A TEŞEKKÜR

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü açılışta yaptığı konuşmada “ bu proje bakanlığımızın çocuklarımıza yaptığı hizmetlerin devamı niteliğindedir. İsmi de çok güzeldir. Başta İzmit Belediye Başkanımız olmak üzere katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz. Burası çocuklarımızı bir merkezde toplama ve ailelerle yapılacak çalışmalar için önemli olacak. Çocuk işçiliğiyle ilgili mücadeleyi hem ailelerle hem de çocuklarla ilgili kuruluşlarla yapılmak zorunda.  Burası çok güzel oldu. Burası bizim evimiz” dedi.

BELEDİYELER ÖN SAFLARDA

UNICEF Türkiye Temsilciliği Başkan Yardımcısı Nona Ziherman da  “Belediyeciler ve yerel yöneticiler çocuk işçiliği ile mücadelelerde ön saflarda yer alıyorlar. Böyle bir oluşuma küçük de olsa bir destek sağladığımız için çok mutluyuz. Umuyoruz ki, bu model başka belediyeler ve başka alanlarda da çoğaltılacaktır” şeklinde konuştu..

ÇOCUKLAR BENİM ARKADAŞIM

Açılışta konuşan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da “ bugün büyük bir mutluluk yaşıyorum. Yıllarca çocuk hekimliği yaptım. Çocuklar benim arkadaşım. Bu proje benim çok arzu ettiğim bir projeydi. Sokakta mendil satan, cam silen bir çocuk gördüğümde kendimi suçlu hissediyordum. Kurumlarımızla işbirliği içerinde çocukları topladık ama bu çözüm değil. Bu çok yönlü bir çalışma gerektiriyor. Herkes el atmalı. Hepimiz bu konuda netiz. Valilik, emniyet ve sosyal politikalar il müdürlüğü ve UNICEF’e teşekkür ediyoruz.

BURADA HER ŞEY VAR

Bu bölge askeriyenin kışlasıydı. Gençlerimize büyük bir spor merkezi yaptık, Türkiye ve Avrupa’da örneği olmayan bir Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’ni yaptık, Sanal Gerçeklik Küresi, Deprem Müzesi, 100 dönüme yakın alanı yeşil alana çevirdik. Burada her şey var. Burada hayat var. Sorunlara derman var. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ufkuyla bu çalışmaları yapıyoruz.

SAĞLIKLI TOPLUM İÇİN ÇALIŞIYORUZ

İzmit Belediyesi olarak çocuk dostu bir belediyeyiz ve çocuk dostu bir belediye başkanıyım. Adaylık projelerimden bir tanesi çocuk hakları masası ve okuluydu. Gelir gelmez çocuk hakları masamızı açtık. Çocuklarımıza bize ulaşma yollarını açtık. Sağlıklı toplum adına çocuklarımıza en iyi imkanları sunuyoruz. Önleme eğitim ve bize ulaşma kanallarını anlatıyoruz. Bu çalışmalarımız Türkiye’ye model oldu. Burası da model olacaktır.

MOBİL EKİPLER OLUŞTURULACAK

Oluşturulacak mobil ekiplerle İzmit ilçe sınırları içerinde çalıştırılan çocuk işçileri toplanarak merkeze götürülecek.  Ailelerinin de tespit edileceği merkezde hem çocuklar hem de ailelere eğitim verilecek, çocukların çalıştırılmaması için gerekli destekler sağlanacak. Merkezde etüt sınıfları, mutfak, çok amaçlı salon ve atölye gibi çocukların ve ailelerin kullanabileceği alanlar yer alıyor.  Çocuklar kendine has dünyaları olan ve hakları olan bireylerdir. Dünyanın neresinde hangi dilde hangi ırkta olursa olsun çocuk çocuktur” dedi.

Kocaeli Vali Yardımcısı Beyazıt Tunç da “projede emeği geçenleri kutluyorum. 2018 yılı, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından çocuk işçiliği ile mücadele yılı ilan edildi. Bununla ilgili bir eylem planı hazırlandı. Bu eylem planının hayata geçirilmesi konusunda elimizden geleni yapacağız ve bu çalışmaya yoğunlaşacağız. Bu merkezi kentimize kazandıranlara teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından merkezin açılışı yapıldı.Bu haber 432 defa okundu

DİĞER HABERLER

Gaziler günü kutlandı

Gaziler günü kutlandı

.

Konservatuvar Yetenek Sınavı sonuçları açıklandı

 Konservatuvar Yetenek Sınavı sonuçları açıklandı

.

'Bu gözdağı sökmeyecektir'

'Bu gözdağı sökmeyecektir'

Emek Partisi, 3. Havalimanı işçilerinin 24'ünün tutuklamasına dair açıklama yaptı.

AK Parti, Esnafın Ahilik Haftasını Kutladı

AK Parti, Esnafın Ahilik Haftasını Kutladı

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır ve İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, Karabaş Mahallesi’nde esnafları ziyaret etti.

Dikkat!ALES başvuruları başladı

Dikkat!ALES başvuruları başladı

.

Konut satışları azaldı

Konut satışları azaldı

TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü İllere göre Konut Satış İstatistikleri, Ağustos 2018 verilerini açıkladı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET