25 Şubat 2020 Salı 02:27

TÜRKKAN, İZMİT SÜLEYMANİYE KÖYÜ'NÜ MECLİSE TAŞIDI

Türkkan, İzmit Süleymaniye Köyü'nü meclise taşıdı
08 Şubat 2019 Cuma 14:03

.

Süleymaniyelilerin sesini duyun!köydeki doğal dokunun bozulacağı hesaba katılmadı mı?
Kuzey Marmara Otoyolu nun güzergahı üzerinde yer alan İzmit'in Süleymaniye Köyü, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ne göre köylerinin ikiye bölünecek olması nedeniyle kazı yerine tünel yapılmasını istiyor. Yaklaşık 2 yıldır seslerini duyurmaya çalışan köylülerin sorununu

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan TBMM’ye taşıdı. Türkkan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan’ın yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi.


TÜNEL YAPILMAYACAKSA ÇEVREYE VERİLEN ZARAR NASIL GİDERİLECEK?


Türkkan önergesinde;
“İzmit'in Süleymaniye Köyü Kuzey Marmara Otoyolu'nun güzergahı üzerinde yer almaktadır. Otoyol projesine göre köylerinin yapılacak kazıyla ikiye bölünecek olması nedeniyle köylüler durumu öğrendikleri andan itibaren gerekli kurumlara dilekçe vermiş ve köylerinin ikiye bölünmesi yerine, projede köylerini kapsayan bölümde tünel yapılmasını dile getirmişlerdir. Konu Karayolları 1.Bölge Müdürlüğü’ne 57375 başvuru numarası ile iletilmesine rağmen 2 yıldır ilgili makamlardan kendilerine resmi bir yanıt verilmemiş ve bu konuda bir adım atılmamıştır. “ dedi.
İşte Türkkan’ın soruları:

1-Yarma kazısı ile köylerindeki doğal dokunun kaybolması ve topraklarının heba olmaması için yaklaşık 2 yıl önce Karayolları 1.Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe veren Süleymaniye köylülerine neden bugüne kadar herhangi bir resmi yanıt verilmemiştir?
2-Otoyol Projesi tasarlanırken İzmit’in Süleymaniye Köyü ve yakın çevresinin proje inşaatından nasıl etkileneceği konusunda herhangi bir çalışma yapılmış mıdır, yapıldıysa bunun sonuçları nelerdir?
3-Projede Süleymaniye Köyü’nü kapsayan bölümde yapılacak çalışmanın köydeki doğal dokuyu bozacak olması hesaba katılmamış mıdır?
4-Süleymaniye Köyü’nde otoyol inşaatı nedeniyle doğal dokunun bozulmaması için alınmış herhangi bir tedbir var mıdır varsa bunlar nelerdir?
5-Kuzey Marmara Otoyolu’nun Süleymaniye Köyü’nden geçecek bölümünde yarma kazısı yerine tünel yapılması uygun mudur, bu konuda herhangi bir inceleme ve araştırma yapılmış mıdır?
6-Tünel yapılacaksa bu çalışmanın ne zaman başlatılması ve ne kadar sürmesi planlanmaktadır?
7-Yaklaşık 2 yıldır seslerini duyurmaya çalışan Süleymaniye köylülerinin istediği gibi tünel yapılmayacaksa çevreye verilecek zarar nasıl giderilecektir, bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak bir çalışma ve planlama yapılmış mıdır?
Bu haber 832 defa okundu

Nerede AKEPE'li vekiller

osman
08 Şubat 2019 Cuma 19:04

Hani nerede Bu AKEPE'li vekiller atarken mangalda kül bırakmıyorunuz.Hani İlyas ŞEKER hani lavuk şevkinin oğlu hani çok güvendiğiniz banka müdürü hani nerede başka da bilmiyorum. Seçildi gittiler ama sorun Kocaeli de kimse bilmiyordur bu kişiliksiz vekilleri.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Başkan Özlü: "Geleceği Gençler Tesis Edecek"

Başkan Özlü:

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, "Gençlerle Başbaşa" etkinliği kapsamında Selim Yürekten Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi.

K1 Köprülü Kavşağı’na geçici güzergah

K1 Köprülü Kavşağı’na geçici güzergah

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün K1 Köprülü Kavşağı’nda yapacağı çalışma nedeniyle geçici güzergah oluşturuldu.

İzmit Körfezi'nde yunuslar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı

İzmit Körfezi'nde yunuslar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı

İzmit Körfezi'nde görülen yunuslar denizde eşsiz bir görsel oluşturdu.

KOTO’dan Ulaştırma Bakanlığı’na çıkarma

KOTO’dan Ulaştırma Bakanlığı’na çıkarma

KOTO Başkanı Necmi Bulut ve beraberindeki heyet, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses’i ziyaret ederek, üyelerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri üzerine kapsamlı dosya sundu

Ucuzluk için akşam pazarına gidin diyen Diyanet...

Ucuzluk için akşam pazarına gidin diyen Diyanet...

Lüks otelde servet harcadı

İMO'da kazanan Bulut oldu

İMO'da kazanan Bulut oldu

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) başkanı seçti.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ