23 Nisan 2019 Salı 23:50
 
Öncekiler Sonrakiler

TÜRKKAN SORDU;OKUL MÜDÜRÜ NEDEN İSTİFA ETTİ?

Türkkan sordu;Okul müdürü neden istifa etti?
08 Kasım 2018 Perşembe 16:07

.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kocaeli’nin sayılı okullarından Gebze’deki Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi ile ilgili alınan karar bilmecesini TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi.

OKUL MÜDÜRÜ NEDEN İSTİFA ETTİ?

Türkkan Önergesinde;

“Üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü sayılı liselerden olan Kocaeli Gebze’deki TEVİTÖL’ün (Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi) IB programı ve İngilizce hazırlık sınıfları kapatılmış, 2001 yılında Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) bünyesine alınan okul, Anadolu lisesine dönüştürülmüş, öğrenim süresi de 5 yıldan 4 yıla indirilmiştir. Tamamen İngilizce eğitim gören öğrencilerin artık Türkçe eğitim alacağı, bu yıl yeni öğrenci almayan okula önümüzdeki yıl 75 öğrenci alınacağı ifade edilmiştir.

TEV Yönetimi tarafından daha önce yapılan açıklamada; (TEVİTÖL) Uluslararası IB programının ve İngilizce hazırlık sınıflarının çok ciddi maliyeti artışı nedeniyle kapatıldığı söylenmiş, üstün zekalı öğrencilerin devam ettiği TEVİTÖL’e her yıl 3 milyon dolar ayrıldığı belirtilerek, daha çok öğrenciye burs verebilmek için böyle bir karar alındığı belirtilmiştir.

İddialara göre okul müdürü Tekin Baransel yapılan değişikliklere tepki göstererek istifa etmiş, Baransel’in istifasının ardından okul müdürlüğüne Mustafa Aydos atanmıştır.”cümlelerini kullandı.


BU SORULAR BAKAN SELÇUK’TAN CEVAP BEKLİYOR

1-Üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü sayılı liselerden olan Kocaeli Gebze’deki TEVİTÖL’ün IB programı ve İngilizce hazırlık sınıfları neden kapatılmış, öğrenim süresi 5 yıldan 4 yıla indirilmiştir?

2-Okulun özel statüsünü sona erdirmesi kararı hangi gerekçe ya da gerekçelere dayanarak alınmıştır?

3-Bu yıl yeni öğrenci almayan okula önümüzdeki yıl 75 öğrenci alınacak olması neye göre belirlenmiştir?

4-Üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü bu okulda alınan yeni karar daha önce eğitim görmeye başlayan öğrencilerin durumunu etkileyecek midir, bu konuda nasıl bir yol izlenecektir?

5-Türk Eğitim Vakfı tarafından yapılan “TEVİTÖL 2019-2020 eğitim öğretim döneminde özel seçim yöntemlerinin de dahil olduğu bir sistemle kayıt almaya devam edecektir” açıklamasındaki özel seçim yöntemleri ile ne ifade edilmek istenmektedir, bu şekilde öğrenci alımı nasıl yapılacaktır?

6-Daha çok öğrenciye burs verebilmek için alınan karar doğrultusunda kaç öğrenciye burs verilmesi düşünülmektedir?

7-Okul müdürü Tekin Baransel’in yapılan değişikliklere tepki göstererek istifa ettiği iddiası doğru mudur?


Bu haber 735 defa okundu

DİĞER HABERLER

Türk Ocağında yönetim değişti

Türk Ocağında yönetim değişti

Pidede gramaj oyunu

Pidede gramaj oyunu

Sözde zam yok...

Minikler Doktor önlüğü giydi

Minikler Doktor önlüğü giydi

Bu yıl Büyükşehir Belediyesi tarafından 11.’si düzenlenen 23 Nisan Uluslararası Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda minik eller doktor oldu.

İSU’DA 23 NİSAN ETKİNLİKLERİ

İSU’DA 23 NİSAN ETKİNLİKLERİ

23 Nisan çocuklarını şaşkına uğratan bilgi

23 Nisan çocuklarını şaşkına uğratan bilgi

23 Nisan Uluslararası Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda stant kuran Büyükşehir Belediyesi Veterinerlik Şube Müdürlüğü, çocuklara hayvan sevgisi aşılıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ