21 Ocak 2018 Pazar 23:18
 
  • 3,810 TL

  • 4,657 TL

  • 162,94 TL

  • 115.147

Öncekiler Sonrakiler

UMUT TACİRLERİNE, HAYAL SATICILARINA İNANMAYIN

Umut Tacirlerine, Hayal Satıcılarına İnanmayın
06 Aralık 2015 Pazar 21:33

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Darıca Farabi Devlet Hastanesi ve Gebze Fatih Devlet Hastanesi İş Yeri Temsilcileri ile toplantı yaptı.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Darıca İlce Temsilcisi Osman Ayas, Darca Farabi Devlet Hastanesi İş Yeri Baş Temsilcisi  İdris Çakır, Temsilci Hakan Şahin, Talha Yılmaz,  Gebze İlce Temsilci Abdurahman Pınar, Gebze Fatih Devlet Hastanesi İş Yeri Baş Temsilcisi Hasan Hüseyin Kurt, Temsilci Yılmaz Erdoğan, Merve Akçay, Serdar Özdemir, üye Mahir Güven, Hatice Patan, Bülent Kişi ile toplantı yaptı. Toplantıda sağlık sektöründeki yaşanan gelişmeler, Toplu Sözleşme, 2012 yılından önce 4/B’li olarak görev yapan Sağlık çalışanlarından  fazladan kesilen SGK kesintileri ve 657 DMK Tabi görev yapan sağlık çalışanlarının iş güvencesinin kaldırılması yönünde hükümetin başlatmış olduğu çalışmalar hakkında temsilcileri bilgilendiren, Çeker; güncel konular hakkın da açıklamalarda bulundu,

Malum Sen  Kamu Çalışanları İçin Almış Olduğu 2016 Yılı Zammı Yok Oldu.

Şube Başkanı Çeker; Hükümetin paydaşı, ortağı ve payandası Malum Sen 2013 yılında yetkili sendika olarak kamu çalışanlarını kişisel menfaatler ve şahsi çıkarları uğruna kamu çalışanlarının hak etmiş olduğu ekonomik ve sosyal haklarından vaz geçerek çalışanları enflasyon canavarının insafına terk ettiğini söyleyen Çeker; Malum Sen  aynı hatayı 2015 yılında yapılan toplu sözleşmede de gerçekleştirdi 2016 yılı için  Kamu çalışanlarına yapılan artışlar için enflasyon farkı  toplu sözleşmede istemediği için kamu çalışanlarının zamları yüksek enflasyon, vergi dilimi ve SGK kesintilerinin eylül ayında yükseltilmesi nedeniyle Malum Sen Toplu Sözleşmede kamu çalışanları için almış olduğu 2016 yılı zammı yok oldu.Dedi.

Temyiz Dosyası Yargıtay 10. Dairede Devam Etmektedir.
Açıklamalarını sürdüren Çeker; 15.01.2012 tarihinden önce 4/B pozisyonunda görev yapan sağlık çalışanlarından kesilen SGK primlerinin geri ödenmesi gerektiğini tüm platformlarda dile getirdik ve bir çok çalışma da yaptık. Çalışmalarımız devam ediyor.  Konu ile ilgili Maliye Bakanlığına sendikamızın yapmış olduğumuz başvuruya bakanlık olumlu görüş vermiştir. Diyen Çeker; Fakat ödemeyi yapacak SGK ise bu konuda kesintilerin iade edilmeyeceğine dair bir görüşü dile getirmiştir. Konu hakkında sendikamız bir üyemiz üzerinden Zonguldak 1. İş Mahkemesinde pilot bir dava açılmış olduğunu söyleyen Çeker;  Mahkeme söz konusu davayı ikiye ayırmış ayrılan dosyaların birinde konuya ilişkin olarak  idari yargı yolunun caiz olduğunu, davaların idare mahkemelerinde görülmesi gerektiğine karar vermiş, karar tarafımızca temyiz edilmiştir. Dedi. Çeker; Temyiz dosyası Yargıtay 10. Dairede devam etmektedir.

İki Davadan Biri Olumu Sonuçlanmış Bir Diğerinin Nasıl Sonuçlanacağı Belli Değildir.

Açıklamalarına Devam eden Çeker; Şanlıurfa İlinde bir sağlık çalışanının Şanlıurfa 1. İş Mahkemesinde açmış olduğu dava da yerel mahkeme davanın kabulüne karar vermiş ve karar Yargıtay 21. Dairenin 17.06.2015 tarihli ilamıyla da onanmıştır. Dedi. Çeker; Yargıtay da  aynı konu ile ilgili iki davadan biri olumu sonuçlanmış bir diğerinin nasıl sonuçlanacağı belli değildir. Malum Sen kamu oyunu ve sağlık çalışanlarını yanlış yönlendirerek sanki her şey olmuş bitmiş gibi her dilekçe veren parasını alacakmış gibi bir hava estirerek çalışanlar yanlış yönlendirilmektedir. Dedi. Başkan Çeker; Kurumlarda avukatlar ile toplantılar yaparak  çalışanlardan vekalet toplamaktadırlar. Sağlık çalışanlarına tavsiyemiz İlerleyen süreç de mağdur olmamak için acele etmesinler, Hak kaybı olmayacaktır. Yargıtay 10. Dairedeki davanın sonucunu beklesinler. Dava bu ay içerisinde sonuçlanma ihtimali yüksek. Dava sonucuna göre işlem başlatmalarında fayda var.  Kamu çalışanları umut tacirleri, hayal satıcılarına inanmasınlar diyen Çeker;  Bunların temsil ettiği hormonlu “Malum Sen’e” üye olmasınlar, Kendileri için çalışan mağdur olduklarında yanlarında olan sendikalara üye olsunlar. Dedi.

Hak Arama Mücadelesinde Vermiş Olduğu Emekler İçin Teşekkür Ederim.

Çeker; Gebze Fatih Devlet Hastanesi İş Yeri Temsilcimiz Yılmaz Erdoğan kadro unvan değişikliği nedeniyle  naklen İstanbul Fatih Sultan Mehmet Egitim ve Araştırma Hastanesine Fizyoterapi teknisyeni olarak yerleşmesi nedeniyle zorunlu olarak aramızdan ayrılmak mecburiyetinde kalmıştır. Dedi. Çeker; Beyefendi kişiliği ile sendikamızın büyümesine gelişmesine sunmuş olduğu katkı için teşekkürler ederim. Menfaat uğruna eğilip bükülmemiş hak arama mücadelesinde en ön saflarda yer almıştır, diyen Çeker;  Hak arama mücadelesinde vermiş olduğu emekler için teşekkür ederim. Yeni görevinde muafakiyetler dilerim, Yeni görev yerin dede  hak arama mücadelesine devam edecektir. En kısa zamanda tekrar hak arama mücadelesinde aramızda olacağına inanıyorum. Dedi. 
Bu haber 603 defa okundu

DİĞER HABERLER

Yeni pastacı çırakları bu kursta yetişiyor

Yeni pastacı çırakları bu kursta yetişiyor

KO-MEK, Köseköy Kurs Merkezinde açmış olduğu Pastacı Çırağı Kursu ile bu sektöre yeni yüzler yetiştirmeye başladı.

Sokak hayvanları soğukta aç kalmasın diye!

Sokak hayvanları soğukta aç kalmasın diye!

Büyükşehir Belediyesi soğuk havaların gelmesiyle yaşam koşulları zorlaşan sokak hayvanları için Kocaeli genelindeki hayvansever STK’lara, kedi ve köpek maması dağıtıyor.

SEDAŞ 2018 için start verdi

SEDAŞ 2018 için start verdi

SEDAŞ Elektrik dağıtım şebekelerinde kapasite artışı ve yenileme faaliyetleri ile müşteri memnuniyeti için 2018 yılı yatırım çalışmalarını başlattı.

Uğur Mumcu, Kocaeli'de anılacak

Uğur Mumcu, Kocaeli'de anılacak

24 Ocak 1993 yılında Ankara'da bombalı bir saldırı sonucunda hayatını kaybeden Basın Şehidimiz Gazeteci-Yazar ve Hukukçu Uğur Mumcu için her yıl olduğu gibi bu yıl da Kocaeli'de anma etkinliğini düzenlenecek.

Kaya, yeniden seçildi

Kaya, yeniden seçildi

Şoförler Odasında Kemal Kaya başkan seçildi

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET