23 Nisan 2018 Pazartesi 20:08
 
  • 4,106 TL

  • 5,016 TL

  • 174,92 TL

  • 110.932

Öncekiler Sonrakiler

ÜRKÜTEN RAKAMLAR

Ürküten rakamlar
13 Ekim 2016 Perşembe 21:08

4 yılda kaç insan hayatını kaybetti?

Kocaeli’de 2013 yılından bu yana yaşanan iş kazalarında en az 217 işçinin hayatını kaybettiği bildirildi. Gebze en çok ölümün yaşandığı ilçe olurken, servis kazası, kalp krizi, ezilme, göçük, yüksekten düşme ve intihar ana sebepler olarak gözleniyor

 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, yayınladığı bir raporda Kocaeli’de meydana gelen iş kazaları ve yaşanan ölümleri kamuoyuna duyurdu. Konu hakkında kapsamlı bir çalışma ortaya koyan Meclis raporuna göre ilimizde 6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’nın uygulanmaya başladığı 2013 yılından itibaren gerçekleşen işçi sayılarının sürekli arttığına vurgu yapıldı.

 
4 YILDA 217 İŞÇİ ÖLDÜ

Buna göre yasanın uygulamaya konulduğu 2013 yılında Kocaeli’de 33, 2014 yılında 65, 2015 yılında 54 ve 2016 yılının ilk dokuz aylık döneminde ise en az 65 işçinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Geçen süre zarfında Kocaeli’deki iş kazaları sonucu yaşanan ölümlerin toplamı ise 217 olarak kamuoyuna duyuruldu.
 

ÖNLEMLER YETERSİZ

Özellikle 2016 yılının sadece 9 aylık döneminde yaşanan işçi ölümlerinin 65’i bulması oldukça dikkat çekici. Diğer yıllara göre ortaya çıkan bu yüksek veri Kocaeli’de her ay 5 ya da 6 kişinin hayatını kaybettiğini gösteriyor. Veriler 2016 yılının kentimiz için yaşanan en yüksek işçi ölümünün gerçekleştiği zaman dilimi olarak kayıtlara geçeceğini, işçi sağlığı ve iş güvenliğinde şehirde genel önlemlerin yetersiz olduğu gözüküyor.

 
ÖLENLER İŞÇİ VE MEMUR

Kendi hesaplarına çalışan emekçilerin, yani çiftçi ve esnafın da kayıt altına alındığı rapora ülke genelinde yaşamını yitirenlerin yüzde 80’ini işçi ve memurlar, yüzde 20’sini ise çiftçi ve esna oluşturuyor. Ancak Kocaeli ölçeğinde yaşananlara bakıldığında ise işçi ve memur ölüm oranı yüzde 90’a ulaşıyor.

 
METAL SEKTÖRÜ İKİNCİ SIRADA

Kocaeli’de ölümlerin yoğunlaştığı işkolları ise inşaat, metal, taşımacılık, tarım, ticaret, kimya, belediye, ağaç, gıda ve tersane olarak dikkat çekiyor. Türkiye genelindeki işçi ölümlerinin yüzde 60’ı inşaat, tarım ve taşımacılıkta yaşanıyor. Ancak Kocaeli’deki işçi ölümlerinde metal sektörü ikinci sırada ve diğer sanayi işkollarında da ölümler yoğun.
 

KALP KRİZİ ORANI ÜLKENİN İKİ KATI

Kocaeli’nde işçi ölümlerinin nedenleri olarak servis kazaları, kalp krizi, ezilme-göçük, yüksekten düşmeler, intiharlar gibi sebepler öne çıkıyor. Türkiye genelinde en çok işçi ölümünün servis kazaları sonucu yaşanıyor. Aynı durum Kocaeli’de de mevcut. Ancak çalışırken kalp krizinden ölen işçilerin oranı Türkiye ortalamasının neredeyse iki katı.

 
ÖLENLERİN YÜZDE 4’Ü KADIN

İlimizdeki işçi ölümlerinin yüzde 4’ünü kadınlar yüzde 96’sını da erkekler oluşturuyor. Kadın işçi ölümleri bizim Türkiye verilerinin altında. Yaş dağılımına bakıldığında ise çocuk işçi ölümleri Türkiye ortalamasının altında iken orta yaş ve üstü işçilerin ölümü ise Türkiye ortalamasının üzerinde gözüküyor. Ayrıca, Kocaeli, 2013'ten bu yana en çok işçi ölümünün yaşandığı şehirler içinde İstanbul, Manisa, İzmir ve Bursa’nın ardından beşinci sırada yer alıyor.

 
İLÇELERDE GEBZE ÖNE ÇIKIYOR

İlçelere göre dağılımda ile Gebze faktörü öne çıkıyor. Gebze’nın ardından İzmit, Kartepe ve Körfez dikkat çeken diğer ilçeler durumunda. Geçen 4 yıllık dönemde Gebze’de 38, İzmit’te 36, Kartepe’de 32, Körfez’de 28, Başiskele’de 19, Dilovası’nda ve Gölcük’te 14’er, Darıca’da 11, Derince’de 9, Kandıra’da 7, Çayırova’da 5 ve Karamürsel’de de 4 işçi yaşamını yitirdi.
 

RAPORDA VERİLEN DEĞERLENDİRMESİ

Kocaeli’de iş cinayetleri büyük, küçük firma ayırt etmeden yaşanıyor. Yani genel bir işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunu mevcut. Büyük endüstriyel kazaların da olabileceği şehirde işyerlerindeki denetimler artırılmalıdır. Başta sanayi olmak üzere inşaat, taşımacılık ve tarımda bir yol haritası oluşturulmalıdır.

İşçi ölümlerini esas olarak işçi katılımı yani işçilerin örgütlenmesi azaltabilir, önleyebilir. Bu noktada Kocaeli’deki sendikalara büyük görev düşmektedir. Şehir çapında “çalışırken ölmek istemiyoruz” talebiyle bir örgütlenme kampanyası başlatılmalıdır. Bu noktada özellikle taşeron işçilerin kadroya alınması talep edilmeli, diğer yandan Hükümetin taşeronu kaldırma vaadinin hayata geçirilmesi için girişimlerde bulunulmalıdır.

İşçilerin ulaşım sorunu üzerine eğilmek gerekiyor. İşyerlerinde servis yoksa sağlanmalı ve servislerin usule uygun olup olmadığı da takip edilmelidir. Yine belediyeler de işçilerin ulaşım sorununu kolaylaştırmak için gerekli adımları atmalıdır.

İşçi ölümlerinin yaş dağılımına baktığımızda; çocuk işçi ölümleri Türkiye ortalamasının altında iken orta yaş ve üstü işçilerin ölümleri ise Türkiye ortalamasının üstünde gözüküyor. Ancak buradan çocuk işçilik ortalama altı diye olumlu bir pay çıkarılmamalıdır. Çocuk işçilik şehirde özellikle inşaatlarda önlenmelidir. Sanayi de stajlar kurallara uygun yapılmalıdır.

Kocaeli’de son dönemde hızla artan bir göçmen işçilik mevcut. Göçmenler genel olarak kayıt dışı çalışmaktalar. Devlet denetimi yanı sıra sendikal örgütlenme de göçmenlere dönük politikalar geliştirmek zorundadır.

Esas olarak kalp krizleri ve ilaveten beyin kanamasına bağlı ölümlerin çokluğu dikkat çekmektedir. Bunun temel nedeni aşırı, yoğun ve fazla çalışmadır. Kocaeli’nin çevresel koşullarının etkisi var m, bilinmiyor. Bu yüzden iş başında geçirilen kalp krizlerinin çalışma koşullarının yanı sıra sanayi kirliliği nedenli olup olmadığı hususunun üzerine gidilmeli; Halk Sağlığı ve Çalışma Ekonomisi uzmanlarından yardım istenmelidir.

Kocaeli’de bir sorun da işçi intiharları. Bunun temel nedeni de mobbing, borç kıskacı ve işsizlik baskısı. Bu durum çalışma koşullarının yanında sosyal sorunlara da işaret etmekte.

Kocaeli’nde dikkat çekmek istenilen bir husus da şudur: İşyerinde çalışırken rahatsızlanan ya da ezilme, düşme gibi nedenlerle yaralanan işçiler işyeri hekimi ve ambulans olmaması gibi nedenlerle yaşamlarını yitiriyor. Bu sorun acilen çözülmelidir.
Bu haber 2113 defa okundu

DİĞER HABERLER

Mesai arkadaşları gitsin diye adak adamışlar

Mesai arkadaşları gitsin diye adak adamışlar

.

Kocaeli Barosu'ndan anlamlı kutlama

Kocaeli Barosu'ndan anlamlı kutlama

.

Roman dansçılar nefes kesti

Roman dansçılar nefes kesti

.

23 Nisan coşkusu

23 Nisan coşkusu

.

Hangi il kaç vekil çıkaracak?

Hangi il kaç vekil çıkaracak?

YSK, seçim çevreleri ve çıkaracağı milletvekili sayısının tespitinde, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nden alınan 2017 nüfus bilgilerini kullanacak.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ