23 Ocak 2019 Çarşamba 11:40
 
  • 5,324 TL

  • 6,054 TL

  • 220,73 TL

  • 99.943

Öncekiler Sonrakiler

VALİ, MEHMET AKİF ERSOY'U RAHMETLE ANIYORUZ

Vali, Mehmet Akif Ersoy'u rahmetle anıyoruz
09 Mart 2018 Cuma 15:23

.

Vali Hüseyin Aksoy, Tarih boyunca fedakarlıklarıyla, birlik, beraberliği ve vatan sevgisi ile büyük bir kahramanlık gösteren Aziz Milletimiz, hür ve müstakil yaşayarak bugünlere gelmiştir. Bunun en güzel örneklerinden biri de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verilen bağımsızlık mücadelesidir. Milletimiz bu süreçte kenetlenerek, birlik ve beraberliğinden aldığı güç ile eşsiz bir direnişe ve şahlanışa imza atmıştır. Bağımsızlık sürecinde aktif rol alan ve eşsiz dizeleriyle halkımızın hislerine tercüman olan büyük şair, vatansever, dava adamı Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’yla bu kahramanlığı ölümsüzleştirmiştir.
   
    Yaşadığı dönemde bu aziz vatanın içinde bulunduğu durumu, çekilen ıstırapları yüreğinde hisseden Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı’nın çetin dönemlerinde Anadolu’yu karış karış dolaşmış, şiirleri ve yazıları ile milli mücadelenin manevi ve fikir cephesini inşa ederek, milletimize moral, cesaret ve ümit aşılamış, istiklal ruhunun iliklerimize kadar işlenmesini sağlamıştır. Bizi biz yapan değerlerin bilincinde olan şairimiz, vatan topraklarının kutsallığını, bağımsızlığımızı her gittiği yerde anlatmıştır. İstiklal Marşı ile de milletimizin karakterini, duygu ve ruh dünyasını, hürriyet ve özgürlük tutkusunu, milli ve manevi değerleri en güzel şekilde ifade ederek, vicdanların sesi olmuştur.

    Hakkı tutup kaldırmayı ve haksızlık karşısında dimdik durmayı hayatı boyunca haykırmış münevver ve mütefekkir şairimiz; Mehmet Akif Ersoy, “Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırtmasın“ diyerek, verilen mücadelenin büyüklüğünü en veciz şekilde ifade etmiştir.

    Yüksek ahlakı, etkileyici kişiliği, toplumsal sorunları yürekten anlatışı Mehmet Akif Ersoy’u İstiklal Marşımızın şairi olması kadar, daima milletimizin ortak bir değeri olmasını sağlamıştır.

    Bu nedenle Mehmet Akif Ersoy, tarihte kalmış öncü ve örnek bir kişi değil, aynı zamanda günümüzde ve gelecekte de yaşaması gereken bir kanaat önderi, fikir adamı ve tarihi bir şahsiyet olarak görülmektedir.
    
    Dolayısıyla dünümüzü ve yarınımızı doğru okumamız için de, O’nun fikirlerini, karakterini, millet sevgisini, mücadele azmini ve bağımsızlık aşkını çok iyi anlamamız ve gelecek kuşaklara anlatmamız gerekmektedir.

    Türk Milleti, kendisine ve kahraman ordusuna ithaf edilen bu marşın şairini asla unutmayacak ve ay yıldızlı bayrağımız göklerde özgür bir şekilde dalgalandıkça milli birlik ve beraberlik idealini en güzel şekilde ifade eden İstiklal Marşımız milletimizin ortak sesi ve ortak vicdanı olmaya devam edecektir.

    Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşımızın kabulünün 97. yıldönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve milli mücadelemizin tüm kahramanlarını şükran ve rahmetle anıyoruz.
Ruhları Şad olsun.

Bu haber 475 defa okundu

DİĞER HABERLER

Deniz Ticaret odası burs verecek

Deniz Ticaret odası burs verecek

.

Çayırova Adayımız AKSU

Çayırova Adayımız AKSU

.

Konut satışları azaldı....

Konut satışları azaldı....

İllere göre Konut Satış İstatistikleri,2018 verileri açıklandı.

'Kadın ve mimar gözü İle İzmit’e dokunacağım'

'Kadın ve mimar gözü İle İzmit’e dokunacağım'

AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Mimar Sibel Gönül, İlim Yayma Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Sevimli Dostlar için 15 Bölgeye Yemek Bırakılıyor

Sevimli Dostlar için 15 Bölgeye Yemek Bırakılıyor

.

'Göl'seyirciyle buluşuyor

'Göl'seyirciyle buluşuyor

Seçil Mutlu Oğuz’un yazıp yönettiği “Göl” adlı oyun Perşembe günü Süleyman Demirel Kültür Merkezinde sahnelenecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ