21 Ocak 2018 Pazar 17:34
 
  • 3,810 TL

  • 4,657 TL

  • 162,94 TL

  • 115.147

Öncekiler Sonrakiler

VALİ AKSOY, BANKACILIKTA ÖNDE GELEN İLLER ARASINDAYIZ

Vali Aksoy, Bankacılıkta önde gelen iller arasındayız
24 Ağustos 2017 Perşembe 15:54

Kocaeli Ticaret Odası Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı Vali Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, Başkan Yardımcıları ve Meclis üyeleri tarafından kapıda karşılanan Vali Hüseyin Aksoy’a Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya eşlik ettiler.

Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Meclis Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda; Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan’ın Kocaeli Ticaret Odası ile ilgili bilgilendirme sunumunda  ardından yaptığı konuşmalarında; “ Sayın Valim, ilk öncelikle ilimize hoş geldiniz diyorum. Sizin görev yaptığınız  illere önemli değerler ve önemli vizyonlar kattığınızı biliyorum. Kocaeli’mize de aynı vizyonu ve değeri katacağınızı biliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Kocaeli Ticaret Odası olarak her zaman sizlerin ve devletimizin yanında olacağımızı vurguluyor, Meclis Toplantımıza teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum.” diyen Meclis Başkanının konuşmalarının ardından Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un yatığı konuşmalarında; “ Değerli konuklar, öncelikle burada bu toplantıda sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Kocaeli, Türkiye’nin önemli bir şehri ve nüfus itibariyle Türkiye’nin 10’uncu büyük şehridir. Bununla birlikte Türkiye ekonomisinde çok önemli yer tutan kentlerinden birisidir. Sanayisi, ticaretiyle ve diğer sektördeki potansiyelleriyle birlikte Türkiye’nin ekonomisine yön veren kentlerden birisidir. Nüfus artış hızına baktığımızda Türkiye ortalamasının iki katı bir nüfus artışıyla her yıl büyüyen ve gelişen bir kenttir. Nüfus yoğunluğu itibariyle baktığımızda Kocaeli, Türkiye’de 2’nci sırada yer almaktadır. Bu özelliği Asya ve Avrupa kıtalarının kesişme noktasında olması ve bütün ulaşım akslarının Kocaeli üzerinden gerçekleşiyor olması Kocaeli’ni daha farklı bir konuma taşımaktadır.

SANAYİ VE TİCARETİN BÖLGEDE GELİŞMİŞ OLMASI İSTİHDAMA DA ÇOK CİDDİ KATKI SAĞLIYOR
Deniz ve denizden yararlanma adına Kocaeli önemli bir potansiyele sahip ve bu potansiyelini de verimli ölçüde yerine getirmektedir. 35 liman ve iskelesiyle, 66 buçuk milyon tonluk elleçleme genel yük itibariyle en önemli şehirlerden birisi. Mevcut havalimanı çok arzu ettiğimiz sayıda olamamakla beraber geçtiğimiz yılda yaklaşık 60 bin yolcu sirkülasyonu oldu. Böylesine önemli bir liman trafiğine sahip olması lojistik anlamda yatırımcıların bölgeye yatırım yapmaları anlamında daha cazip bir konumda olmasını sağlamaktadır. Bu sanayi ve ticaretin bölgede gelişmiş olması istihdama da çok ciddi katkı sağlıyor. 625 bin civarında SSK’ya bağlı çalışan kişi söz konusu. Son istihdam seferberliğinde de Kocaeli,   25 bin kişiyi aşan sayıyla önemli katkı sağlayan illerin başında geliyor.

Kocaeli gelir düzeyi bakımından da değerli bir konuma sahip. Dış ticaretine baktığımızda Kocaeli’nin yaklaşık olarak 56 milyarlık dış ticaret hacmiyle ülkemizin dış ticaret hacminin yüzde 17’sini karşılıyor. Bölgemizde 14 tane organize sanayi bölgesi ve bu bölgelerimizde de yaklaşık 90 bin civarında çalışanımız var. 6 küçük sanayi sitesinde yaklaşık 20 bin çalışan söz konusudur.  Bir sanayi odası üç ticaret odası olan bir kenttir. Ekonomik çalışmalar büyük bir hareketlilikle devam ediyor. Yapılması gereken birçok çalışma var. Kocaeli’nin diğer sektörlerde de kendini geliştirmesi için gayret içerisinde olacağız. Başta turizm olmak adına diğer sektörlerde de yapılması adına gerekenleri hayata geçirmek için gayret göstereceğiz.


KOCAELİ, BANKACILIK ANLAMINDA DA ÜLKENİN ÖNDE GELEN İLLERİ ARASINDADIR
2004’te Kocaeli’ndeki banka şube sayısı 104 iken bugün şube sayısı 240’a çıkmıştır. Kredi kullandırmada 32 milyarlık hacimle ülkede altıncı sıradadır. Yani Kocaeli, bankacılık anlamında da ülkenin önde gelen illeri arasındadır. Sizlerin yapmış olduğu çalışmalar çok önemli. İş dünyamız büyük bir gayret içerisinde, bizler de valilik olarak sizin sorunlarınıza çözüm üretmekle görevliyiz. Kocaeli Türkiye’de uyum içerisinde çalışma yürüten kentlerden birisi. Daha önce görev yaptığım yerlerde görmediğim bir durumu burada gördüm. Siyası parti il başkanları her ay bir araya geliyorlar. Bu da kentteki huzurun, belirli bir olgunluk seviyesine geldiğini gösteriyor. Enerjimizi Kocaeli’nin sorunlarının çözümüne vermemizi kolaylaştırır.
Kocaeli üniversitesin de 82 bin öğrenci,  Gebze Teknik Üniversitesinde ise 7 bin öğrenci bulunmakta ve  toplamda 90 bine yakın öğrenci ilimizde öğrenim görmektedir.  Bu önemli bir potansiyel. Burada başta Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri Işık olmak üzere bölgenin sorunlarının üst noktalara aktarılması anlamında çözüm üretme gayreti içerisinde olacağız. Ticaret ve sanayi odalarının önemli kurumlar olduğunu belirten Vali Aksoy, odalarla  birlikte istişarelere devam edileceğini belirterek, sözlerini tamamladı.
Konuşmaların ardından Vali  Hüseyin Aksoy, günün anısına toplu fotoğraf çektirerek, Kocaeli Ticaret Odası birimlerini dolaştı.

Bu haber 1142 defa okundu

DİĞER HABERLER

Yeni pastacı çırakları bu kursta yetişiyor

Yeni pastacı çırakları bu kursta yetişiyor

KO-MEK, Köseköy Kurs Merkezinde açmış olduğu Pastacı Çırağı Kursu ile bu sektöre yeni yüzler yetiştirmeye başladı.

Sokak hayvanları soğukta aç kalmasın diye!

Sokak hayvanları soğukta aç kalmasın diye!

Büyükşehir Belediyesi soğuk havaların gelmesiyle yaşam koşulları zorlaşan sokak hayvanları için Kocaeli genelindeki hayvansever STK’lara, kedi ve köpek maması dağıtıyor.

SEDAŞ 2018 için start verdi

SEDAŞ 2018 için start verdi

SEDAŞ Elektrik dağıtım şebekelerinde kapasite artışı ve yenileme faaliyetleri ile müşteri memnuniyeti için 2018 yılı yatırım çalışmalarını başlattı.

Uğur Mumcu, Kocaeli'de anılacak

Uğur Mumcu, Kocaeli'de anılacak

24 Ocak 1993 yılında Ankara'da bombalı bir saldırı sonucunda hayatını kaybeden Basın Şehidimiz Gazeteci-Yazar ve Hukukçu Uğur Mumcu için her yıl olduğu gibi bu yıl da Kocaeli'de anma etkinliğini düzenlenecek.

Kaya, yeniden seçildi

Kaya, yeniden seçildi

Şoförler Odasında Kemal Kaya başkan seçildi

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET