25 Mayıs 2018 Cuma 16:02
 
  • 4,719 TL

  • 5,505 TL

  • 197,88 TL

  • 102.896

Öncekiler Sonrakiler

VALİ AKSOY, MÜZEMİZ İÇİNDE 4 BİN 553 ESER VAR

Vali Aksoy, Müzemiz içinde 4 Bin 553 eser var
18 Mayıs 2018 Cuma 13:16

18 Mayıs Müzeler Haftası dolayısıyla İl Kültür Turizm Müdürlüğü Kocaeli Müzesi Seniha Sami Moralı Salonu’nda program düzenlendi.

Programa Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Müze Müdürü Rıdvan Gölcük ve çok sayıda davetli katıldı.

 Program öncesinde müzeyi gezerek bilgi alan Vali Aksoy, Kocaeli’de hala kazılması gereken yerler olduğunu ifade ederek, “Önümüzde ki dönem bu konuda çalışma yapılacaktır” diye konuştu.

“Müzemiz içinde 4 bin 553 eser var”

Programın açılış konuşmasını yapan İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, “Müzeler geçmiş yaşantıda yaşayan insanların hayatlarını bize ışık tutmaktadır. Geçmişi öğrenmek bugünü anlamamıza yardımcı oluyor. Müzeler doğal kütüphanelerdir. Kocaeli’de 900’e yakın kültür varlığı bulunmaktadır. Müzemiz içinde 4 bin 553 eser vardır. Öğrencilerimize gerekli bilgiler verilmelidir. Tarihi eser kaçakçılığında her zaman yanımızda olan emniyet ve jandarmamıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Tarihi eserler ortak mirastır sahip çıkmalıyız. Yapılan kazılarda ortaya çıkan tarihi eserler müzemizde sergilenmektedir. Kocaeli’de yaklaşık 10 adet müzemiz bulunmaktadır” diye konuştu.


“Bizlere düşen bu medeniyetlerin izlerini korumak”
Müzeciliğin günümüzde büyük önem taşıdığını kaydeden Vali Hüseyin Aksoy, “Var olan değerlerin mevcut ve sonraki kuşaklara aktarılması bakımından yardımcı oluyor. Geleceği daha iyi planlama açısında  büyük önem taşımaktadır. Bizlere düşen bu medeniyetlerin izlerini korumak ve bizden sonraki kuşaklara aktarabilmektir. Kazılar uzun süreli ve sabır isteyen çalışmalardır. Arkeologlarımız ve müzelerimiz bu konuda özverili şekilde çalışma sürdürüyor. Hala kazılması gereken alanlar var. Önümüzde ki dönem bu konuda çalışma yapılacaktır. Ülkemizde yabancı kazılar vardı. Ama üniversitelerimiz bu konuyu geliştirdi. Bu da Türkiye’nin arkeoloji bakımından daha iyi yerlere geldiğini gösterip bize umut veriyor” ifadelerine yer verdi.

Bu haber 188 defa okundu

DİĞER HABERLER

Körfez Ticaret Odası Canan Dağdeviren’i Ağırladı

Körfez Ticaret Odası Canan Dağdeviren’i Ağırladı

.

Hodri Meydan’dan iftar programı

Hodri Meydan’dan iftar programı

.

PTT’den yaza özel dev indirim kampanyası

PTT’den yaza özel  dev indirim kampanyası

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), içimizi ısıtan ve enerjimizi yükselten yaz aylarında yüzümüzdeki gülümsemeyi daha da artıracak dev bir indirim kampanyasına imza attı.

En fazla doğum bu ilçede oldu

En fazla doğum bu ilçede oldu

TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu İlçelere göre Doğum İstatistikleri, 2017verileri açıklandı.

Yaz sezonuna yetiştirilecek

Yaz sezonuna yetiştirilecek

.

Dağdeviren vekil adaylarını tanıttı

Dağdeviren vekil adaylarını tanıttı

Canan Dağdeviren’den muhteşem canlı yayın CHP Kocaeli milletvekili adaylarını tanıttı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET