28 Mayıs 2018 Pazartesi 02:34
 
  • 4,705 TL

  • 5,507 TL

  • 196,80 TL

  • 103.200

Öncekiler Sonrakiler

VALİ KOTO MECLİSİNDE KONUŞTU

Vali KOTO Meclisinde konuştu
26 Mayıs 2017 Cuma 16:21

Kocaeli Ticaret Odası Olağan Meclis Toplantısı Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Kocaeli Ticaret Odasında gerçekleşen toplantıya; Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanısıra, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut,Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan ile Kocaeli Ticaret OdasıYönetim Kurulu ve meclis üyelerikatıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan yaptığı açılış konuşmalarında; “ Sayın Valimize bugün bizlerle bir arada olması nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. Kendilerine ilimize yaptığı önemli katkılar nedeniyle teşekkür ediyoruz” diyen Başkan Doğan’ın konuşmalarının ardından Kocaeli’nin eğitim de gelinen seviyesi hakkında bilgi veren Vali Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı konuşmalarında; “Böylesi güzel bir günde 120 yıllık geçmişinden bu yana hem ilimiz hemde ülkemiz adına çok anlamlı ve değerli katkılar sunan Kocaeli Ticaret Odamızda sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bugün bizler içinde inancımız içinde çok güzel bir gün. Ramazan ayının tüm insanlar için huzur ve  barış getirmesini, yaşanan acıların son bulmasına vesile olmasını diliyorum. Dün yaşanan hain terör saldırısında şahadete yürüyen tüm şehitlerimize Allah’dan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. 

“BAŞARI KURUMSAL VE SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMALIDIR”

Kocaeli Ticaret Odamız ilimiz adına çok değerli katkılar veriyor. Yaklaşık 3 yıla yaklaşan görev süremde Kocaeli Ticaret Odasının bu kurumsal kimliğinin sadece ticari anlamdaki üyeleri ile sınırlı olmadığını sosyal sorumluluk ve eğitim dahil çok özel ve örnek projelerde buluştuğunu görmekten de ayrıca mutluluk duyuyorum. Odalarımız, derneklerimiz, vakıflarımız ve her kurum kendi alanının özelliğiyle öncelikli olarak ilgilenir ama bilhassa çevresinin ekonomik, sosyal ve toplumsal açıdan gelişmesini hem tamamlayıcısı, destekleyicisi ve bu sürece katkı koyan bir kimliği olmak durumundadır. Gelişme, kalkınma sadece bir boyutta ele alınacak,  bir kurum ve bir yönle tamamlanacak süreç değildir. Bir kentin ve kurumun yönetimininde bütün paydaşların aynı anda uyum içerisinde birbirini tamamlaması gerekiyor. Benim en önem ve öncelik verdiğim konu uyum ve birlikteliktir. Hiçbir başarı anlık tanımlanamaz. Başarı kurumsal ve sürdürülebilir olmalıdır. Bunu sağlamakta uyumun, işbirliğinin vekurumsal bütünlüğün sağlanabilmesi ile ilgilidir. 


Dijital denen önlenemez bir süreç yaşıyoruz. Dijital reklam gelirleri televizyon reklam gelirlerini geçti. Dünya gelişirken bizim bunun dışında kalmamız mümkün değil çünkü Türkiye bir büyük ülke bu büyüklüğü ve zenginliği üreten kavramda insandır. Karşılaştırmalı üstünlüklerde ülkelerin en önemli gücü nitelikli eğitilmiş insan gücüdür. Sadece insana sahip olmak değildir. Bütün bu saydıklarımız eğitimin sonucunda insan aklında gelindiği son noktadır. Çok köklü bir medeniyet, çok güçlü bir tarih ve geçmiş değerlerimiz var.  Bu anlamda baktığımızda, bu ülkenin genç nüfusu eğitildiği zaman hedefler noktasındaerişemeyeceği ve elde edemeyeceği hiçbir şey yok. Yeter ki doğru modelleri, doğru hedefleri, doğru yaklaşımları koyalım. Bırakın gerisinde kalmayı biz önünde olalım. Onun için eğitim diyoruz ama şüphesiz bunu bilgi boyutunda ve edep boyutunda da düşünüyoruz. Bu yüzden eğitim adına yerelden evrensele, milli değerler, ulusal ve uluslararası bütün gelişmeleri doğru okuyan öz güveni olan ve bu noktada kendisinden başlayarak çevresine ve geleceğine katkı koyan bireyler yetiştirmektir.  Kocaeli’nde il ölçeğinde güvenlikten kültüre, sağlıktan spora çok önemli güzel gelişmeler var. İşin merkezinde insan ve insanında gelişim merkezinde eğitim olunca bizim için en öncelikli konu, eğitim oluyor. Bu yüzden okul bilgilerini kısa paylaşmak istiyorum. Nitelikli okul ve eğitim binalarında son 3 yılda 2017 hariç 546 milyon gibi bir büyük bütçe harcadık. 


Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık beyefendiye, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, hayır sever kurum ve kuruluşlarımıza ve tüm katkı koyanlara teşekkür ediyoruz. Devlet bütçesinin yanında bu katkılarda vardı. Okul binalarında da artık bir konsept değişikliğine gittik. Estetik, ergonomik, keyifli ve muhakkak bahçesi olan okullar yapıyoruz. Okul yapmak sadece arsa bulmakla değil, ileriye dönük en az 25 yılın ihtiyacını karşılamakla olmalıdır. Son 3 yılda 2 önemli proje yapıldı. Kocaeli Üniversitemizde ODAK projesi yaptık. Proje kapsamında bugün itibariyle 40 bine yaklaşan anketler uygulandı. Eğitimde tüm paydaşları kapsayan bir değerlendirme çalışması oldu.Üniversiteler sadece not ve diploma veren kurumlar değil, içinde bulunduğu çevrenin kalkınmasını hazırlayan öncü kurumlardır.Gebze Teknik üniversitemizle eğitimde niteliğe dönük çok önemli bir protokol yaptık. Bununla ilgili Mesleki ve teknik eğitim okullarında hizmet içi eğitim gerçekleştirdik. Bu çok özel bir protokoldür. Bu nedenle iki rektörümüzede teşekkür ediyoruz. İlk defa Kocaeli’de bütün okul müdürlerimiz liderlik ve girişimcilik seminerlerine çağırıldı.

“KOCAELİ; OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE ŞUANDA TÜRKİYE 1. DURUMUNDADIR”

İlimizi devraldığımızda okulların %25’inde kütüphane yoktu.Bunu kabul etmek mümkün değil. Şuanda okullarımızın %95.15 inde kütüphane var.Fen laboratuvarlarımız %60’lardan %80’lere çıktı. Yılsonu hedefimiz ise %100 dür.Okullarda engelli uygunluğu çok önemli. Bizler engellilerin önlerini açmak, engelleri ortadan kaldırmak zorundayız. %40’larda devraldığımız uygunluk bugün itibariyle %70’lere çıktı. Her birimiz birer engelli adayıyız. Kocaeli’yi devraldığımızda okul öncesi eğitimdeTürkiye’de  62. sıradaydı, şuanda 1. durumundadır. Bu başarısıyla Kocaeli Türkiye’de pilot il olmuştur. TEOG sınavlarımız da başarıyı gösteren önemli bir ölçüttür. Türkiye ortalamasını 2014’te % 4.51 ile 2015’te %5.32 ve 2016’da %6.45 ile geçtik. Eğer bu ivme böyle olmazsa orada başarıdan söz edilemez. İstikrar yoksa sürdürülebilir değildir.Hamdolsun Kocaeli olarak inandık, çalıştık ve başardık.

TEOG sınavlarımız da başarıyı gösteren önemli bir ölçüttür. Türkiye ortalamasını 2014’te % 4.51 ile 2015’te %5.32 ve 2016’da %6.45 ile geçtik. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavın da Türkiye ortalamasında 2015’te bütün puan türlerinde yükselişe geçtik ve 2014 yılından itibaren toplamda % 7 sıçramayla müthiş bir başarı artışı yaşanmıştır. Kocaeli için hedef zirvedir, birinciliktir sonra da model kent olmadır. İlk binde 40 öğrencimiz var. En önemlisi bu başarı yaygınlaşmış bir başarıdır ve hepsi bir okuldan değildir. Benim en önem verdiğim şudur; bu ilin her bir çocuğu nerede okursa okusun bizim için bir değerdir, bir cevherdir. Son olarak Lisans Yerleştirme Sınavı; 2013-2014’te %-10’lardaydık, şimdi 2014’ten başlayan bir ivmenin artışını görüyoruz, % -3.51 den 2015’te %-1.42’ye ve hamdolsun 2016’da pozitife geçtik. Türkiye ortalamasını geçen 10 – 11 il vardır. Tabi hayat sınav değil ama sınavsızda bir hayat çok geçerli değil. Bunların yanı sıra bütün okullarımızdaki çocuklarımızın hem kişisel gelişimini, hem öz güvenini, projelerini, münazara yarışmalarına girmelerini, takım ve birlikte olabilme yeteneklerini geliştiren çok önemli çabalarımız var. Son olarak içtenlikli tavsiyem;  çocuklarınıza biraz özel zaman ayırın.  Çünkü Çocuklar hem sizin hem bizim en değerli varlıklarımız, bu ülkenin en büyük gücü.’ diyenVali Güzeloğlu,Kocaeli Ticaret Odası yönetimine ilimiz ve ülkemiz için sağladıkları katkılar nedeniyle teşekkür etti.

Toplantının ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve protokol üyeleri günün anısına toplu fotoğraf çektirdiler. 

Bu haber 1319 defa okundu

DİĞER HABERLER

Toprak kaydı tren seferleri durdu

Toprak kaydı tren seferleri durdu

.

Kandıralılar, Kaymakam Kantay'ı ziyaret etti

Kandıralılar, Kaymakam Kantay'ı ziyaret etti

.

Ereğli’de evleri özüne dönüyor

Ereğli’de evleri özüne dönüyor

'Ereğli Evleri Hayat Buluyor' projesi kapsamında Ereğli’deki Çıpalı Konak ve bir tescilli yapıda restorasyon çalışmaları sürüyor.

Dere taştı;2 evi su bastı

Dere taştı;2 evi su bastı

.

Taklit gözlükler göz sağlığını tehdit ediyor

Taklit gözlükler göz sağlığını tehdit ediyor

İZMİT'te özel bir hastanede göz doktoru olarak görev yapan Op.Dr. Fethi Güngör, taklit gözlüklerin göz sağlığını tehdit ettiğini belirtti.

Derince’ye modern bir tesis daha

Derince’ye modern bir tesis daha

Fatih Mahallesi’nde eğitim veren Derince Şehit Osman Gazi Çetingöz Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne inşa edilen Kapalı Spor Salonu’nu inceleyen Başkan Bulut, bölgeye son derece modern bir tesis kazandırdıklarını söyledi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET