22 Haziran 2018 Cuma 12:30
 
  • 4,732 TL

  • 5,515 TL

  • 193,25 TL

  • 94.851

Öncekiler Sonrakiler

YAKLAŞAN TEHLİKE ALZHEİMER HASTALIĞINA DİKKAT!

Yaklaşan tehlike Alzheimer hastalığına dikkat!
22 Eylül 2017 Cuma 12:20

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü. Türkiye'de 600 bin Alzheimer hastası var.

65 yaş altında Alzheimer olanların sayısı da her yıl artıyor. Genetik faktörler, beslenme, sigara ve uzun yaşam Alzheimer riskini arttıran etkenlerden. Hastalığın çaresi yok ama bazı önlemler almak mümkün. SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa İskender “Alzheimer Hastalığı” hakkında merak edilenleri anlattı.


ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR?

Alzheimer halk arasında bunama ya da unutkanlık olarak tabir edilen hastalıklar grubunun bir parçasıdır. Aslında pratik yaşamda her bunama hastası Alzheimer hastası olarak değerlendiriliyor. Ancak şöyle demek daha doğru; Bunama hastalığının yaklaşık yüzde 90’ı Alzheimer hastalığını oluşturmaktadır. Yani her 10 bunama hastasından 9 tanesi Alzheimer hastasıdır.


ALZHEİMER HASTALIĞI SAYISI HIZLA ARTIYOR!

Alzheimer hastalığı günlük yaşam aktivesinde azalma, bilimsel fonksiyonlarda bozulma ile giden bir hastalıktır. Türkiye de yaklaşık 600 bin Alzheimer hastası olduğu düşünülmekte. Belirleyici bazı faktörlere bağlı olarak da bunun gittikçe arttığını görmekteyiz. Özellikle 30-40 yıl sonra ülkemizin en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmekte. Genel olarak 65 yaşın üzerinde görülme sıklığı %5 iken, 80 yaşın üzerinde görülme sıklığı %50’lere kadar ulaşmaktadır ve ileri yaştaki ölüm vakalarının büyük bölümünü Alzheimer hastalığı oluşturmaktadır. Öyle ki hem ülkemizde hem de dünyada artık kalp hastalığından ölüm oranları %14 civarında azalmışken, Alzheimer’e bağlı ölümler %89 civarında maalesef artmaktadır.


HASTALIĞA YOL AÇAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Alzheimer hastalığına yol açan belirli faktörler var. Bunlarda ilki öncelikle genetik faktörler yani aile içerisinde Alzheimer hastalığı olan birinin olması, olmayan kişilere göre riski artırmaktadır. Bunun dışında çevresel faktörler beslenme ve diyet özellikle sigara ve alkol gibi faktörler önemli bir yer teşkil etmekte.


KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Beslenmeden kısaca bahsedecek olursak yapılan araştırmada Akdeniz diyeti ile beslenen kesimlerde Alzheimer hastalığının görülme sıklığının daha az olduğu vurgulanmakta. Yani buradaki en önemli faktör ise özellikle zeytinyağlı ve balık tüketiminin artması Alzheimer hastalığını azaltan faktörlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında en az ilaç kadar etkili olan aslında spor ve egzersizdir. Özellikle ileri yaşta insanlarda günlük en az yarım saatlik yürüyüşün bile Alzheimer’in oluşmamasına olumlu katkısı olduğunu görmekteyiz. Bununla beraber sosyo kültürel seviyenin artırılması zihni aktif tutmak bol kitap okumak yine riski azaltan önemli faktörlerdendir. Alzheimer’in tedavisinde ise mevcut ilaç tedavilerinin maalesef kesin bir çözüm değildir ancak hastalığın hem hasta üzerinde hem de yakınları üzerinde oluşturduğu yükü göz önüne alırsak özellikle hastaların ve yakınlarının hayat kalitesini önemli ölçüde artırmakta, olumsuz sürecin daha da yavaşlamasına yol açmakta. Bunu da hasta ve yakınlarının üzerine de olumlu etki olarak görmekteyiz ama maalesef Alzheimer’in şuan için kesin bir tedavisi mevcut değildir.
Bu haber 477 defa okundu

DİĞER HABERLER

Ormanya’ya ücretsiz ring seferleri başlad

Ormanya’ya ücretsiz ring seferleri başlad

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kartepe Uzuntarla’da bulunan Doğal Yaşam Parkı Ormanya’ya ring seferlerini başlattı.

Başkan Ayaz, misafir olmaya devam ediyor

Başkan Ayaz, misafir olmaya devam ediyor

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, 7 Yıldızlı Kent Başiskele’deki komşularına misafir olmaya devam ediyor.

Yağız Kebap’a davetlisiniz!

Yağız Kebap’a davetlisiniz!

Yağız Kebap’ın Kandıra Sapağı Yahya Kaptan Yolu Demokrasi Bulvarı eski KOSGEB binasındaki yeni yerin resmi açılışı 22 Haziran Cuma Günü Saat 16:00’da gerçekleştirilecek.

İzmit Nüfus Müdürlüğü’nden adayların dikkatine!

İzmit Nüfus Müdürlüğü’nden adayların dikkatine!

.

Başkan Ayaz’dan Güvenlik Güçlerimize Tam Destek

Başkan Ayaz’dan Güvenlik Güçlerimize Tam Destek

.

Gölcük Tersanesine işçi alacak

Gölcük Tersanesine işçi alacak

İşte alınacak işçi kadroları

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET