13 Aralık 2018 Perşembe 17:33
 
  • 5,358 TL

  • 6,096 TL

  • 214,24 TL

  • 91.140

Öncekiler Sonrakiler

YEMEK KARTLARINA YASAK GELİYOR

Yemek kartlarına yasak geliyor
05 Mart 2018 Pazartesi 00:00

.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yüksek  komisyon ücretleri ve ödeme sürelerinin çok uzun olması tartışmalarıyla gündeme  gelen yemek kartları sorununun çözümü için yapılan çalışmalarda sona gelindiğini  bildirdi.

Tüfenkci, yaptığı yazılı açıklamada, yemek kartları ile ilgili  komisyon tutarlarının yüksek meblağlara varması nedeniyle piyasada sıkıntı  yaşandığını hatırlattı.

Bununla ilgili mevzuat noktasında bazı eksiklikler bulunduğunu  belirten Tüfenkci, "Mevzuat çıkartmadan neler yapılabilir diye konuştuk.  Arkadaşlarımız tarafları bir araya getirerek teknik anlamda çalışmalarını  sürdürdü. Yüksek komisyon ücretleri ve ödeme sürelerinin çok uzun olması  tartışmalarıyla gündeme gelen yemek kartları sorununun çözümü için yapılan  çalışmalarda sona gelindi." ifadelerini kullandı.


Yapılan çalışmaların piyasanın sağlıklı işlemesini sağlamak bakımından  son derece önemli olduğunu vurgulayan Tüfenkci, bu çalışmaları ilerleyen günlerde  kamuoyu görüşüne sunacaklarını kaydetti.

Bakan Tüfenkci, düzenlemeye ilişkin maddeleri de şöyle sıraladı:

"Yemek kartı müşterilerinin doğrudan, dolaylı veya gizli olarak  iskonto almalarının önüne geçilecek. Yemek kartı şirketlerinin perakende  işletmelerden alabileceği komisyon oranına tavan sınır getirilecek. Yemek  kartlarının, market alışverişleri gibi yemek sektörü dışındaki sektörlerde  kullanılmasının önüne geçilecek. Yemek kartı hizmeti veren şirketlerin akaryakıt,  hediye, ödül, teşvik, yardım, konaklama, temsil ve ağırlama gibi hizmetler için  çıkarttığı kartlar söz konusu olduğunda işlem ve ödemelerin her bir hizmete özgü  olması ve buna ilişkin teknik altyapının oluşturulması kaydıyla birden fazla  hizmet için tek bir kartın kullanılabilmesi sağlanacak."

Tüfenkci, sektörde faaliyet göstermek isteyenlere, hizmete başlamadan  önce Bakanlığa yazılı bildirimde bulunma zorunluluğunun getirileceğini  belirterek, düzenlemelere uymayanlar hakkında da yaptırım öngörüldüğüne işaret  etti.
Bu haber 1771 defa okundu

DİĞER HABERLER

Vali Aksoy'dan Vali Nayir'e ziyaret

Vali Aksoy'dan Vali Nayir'e ziyaret

Vali Hüseyin Aksoy, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Osmanlı Köyü’ne modern konak

Osmanlı Köyü’ne modern konak

.

Kocaeli’nin en iyi kareleri görücüye çıkıyor

Kocaeli’nin en iyi kareleri görücüye çıkıyor

4 Mevsim Kocaeli IX. Ulusal Fotoğraf Yarışması ödül töreni ve sergisi yapılacak.

Belediyeden yeni bir hizmet

Belediyeden yeni bir hizmet

.

Dolar düşüşe geçti

Dolar düşüşe geçti

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından 5,31'in altına geriledi.

Türkkan, Belki bu kazanın önüne geçebilirdik

Türkkan, Belki bu kazanın önüne geçebilirdik

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Türkkan, sabah saatlerinde Ankara’da meydana gelen tren kazası ile ilgili konuştu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ