16 Temmuz 2019 Salı 20:43
 
Öncekiler Sonrakiler

YENİ İSTİHDAM TEŞVİKLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Yeni istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantısı yapıldı
30 Mayıs 2018 Çarşamba 11:40

.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılması hedeflerine yönelik başlatılan Milli İstihdam Seferberliği kapsamında düzenlenen Yeni İstihdam Teşvikleri Bilgilendirme Toplantısı, Vali Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleştirildi.

Akçakoca Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya; Vali Hüseyin Aksoy’un yanısıra, Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, İlçe Kaymakamları, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, , Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Kartepe Belediye başkanı Hüseyin Üzülmez, daire müdürleri, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Durmuş, Organize Sanayi Bölgelerinin Yönetim Kurulu başkanları, firma yetkilileri, sanayiciler ve işadamları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda Vali Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmalarında; “İş dünyamız Kocaeli ve Türkiye için önem arz eden bir konumda çalışmalarını büyük bir hızla yürütüyor. Kocaeli’de toplamda 14 Organize Sanayi Bölgesi var ve bunlarda da 106 bini aşan kişi istihdam edilmektedir. Organize Sanayi Bölgelerimizin dışında özellikle Kocaeli’de küçük sanayi siteleri de yaygın bir şekilde hizmetlerini sürdürmektedir. Küçük Sanayi Sitelerinde toplamda 19 binden fazla kişi istihdam edilmektedir. Sanayide enerji tüketilmesi, sanayinin vurgulanması bakımından da önem arz etmektedir. Türkiyede tüketilen enerjinin %5‘i Kocaeli’de tüketilmektedir ve sanayi kuruluşlarında tüketilen enerjinin %10’u yine yalnızca ilimizde tüketilmektedir. 

“ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK 500 SANAYİ KURULUŞUNDAN 80’İ KOCAELİ’DE FAALİYET GÖSTERİYOR”

Kocaeli’de  kapasite raporlu sanayi yatırımlarında 2068 yerli, 237  yabancı olmak üzere 2305 sanayi yatırımı söz konusudur. Belirli sektörlerde ağırlıklı olarak çalışmalar sürdürülmektedir. Otomotiv ana ve yan sanayi, makine imalat, demir çelik, kimya, plastik ve kauçuk, elektronik ve metal sektörleri ön plana çıkmaktadır. Bunlar gibi pek çok alanda ilimizde önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. İstanbul Sanayi Odasının yayınladığı listeye göre ülkemizin en büyük 500 sanayi kuruluşundan 80’i Kocaeli’de faaliyet gösteriyor. İlk bin ihracatçıya baktığımızda da 62 firmanın ilimizde faaliyet gösterdiğini görüyoruz. Koaceli üniversiteleri ile önemli bir şehir. Ayrıca TÜBİTAK ve birçok Araştırma Enstitüsü de ilimizde faaliyetlerine devam ediyor. İlimizde 5 teknoloji geliştirme bölgemiz var. Bunlarda toplam 356 firmada 3300 kişi ile çalışmalarını sürdürüyor. 

“KOCAELİ; ARGE VE TASARIM KONUSUNDA DA TÜRKİYE’DE EN ÖNDE GELEN İLLERİN BAŞINDA GELİYOR”
Bugün itibariyle ilimiz genelinde 104 AR-GE merkezi, 10 tasarım merkezimiz bulunuyor. Kocaeli; ARGE ve tasarım konusunda da Türkiye’de en önde gelen illerin başında geliyor. Böylesine ekonomik hareketliliği olan bir ilin Türkiye ekonomisine katkıları da oldukça fazla. 2017 yılında ihracatımız 23.9 milyar TL,  ithalatımız ise 43.036 milyar TL’dir. Bu Türkiye’nin dış ticaret hacminin %12’sinin Kocaeli Gümrükleri aracılığıyla gerçekleştirildiğini gösteriyor.  Kocaeli aynı zamanda bir liman kenti. İzmit Körfezimizde 35 tane limanımız var ve bu limanlarımızda elleçlenen yük itibariyle baktığımızda geçtiğimiz yıl 73.2 milyon ton yük elleçlenmiş durumda. Kocaeli bu sanayi ve ticari faaliyetleri dışında özellikle Türkiye’de vergi gelirleri anlamında da İstanbul’dan sonra 2. sırada yer alıyor. 74 milyar TL vergi tahakkukunun 69.4’ü tahsilatı yapılmıştır.
Kocaeli nüfusumuz 1 milyon 883 bin 270’dir. Kocaeli’de Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına göre işveren sayımız 47 bin 870, sigortalı olarak şuan itibariyle ilimizde 587 bin 421 kişi bulunuyor. İlimizde Bağkur’lu olarak çalışan 43 bin 760 ve Emekli Sandığına Bağlı olarak da 58 bin 359  kişi bulunuyor. İlimizde toplam 689 bin 549 kişi çalışmalarını sürdürüyor. Çalışanlarımızın il nüfusuna oranı ise %36,61’dir. İlimizde toplam 275 bin 395 emeklimiz bulunuyor. Geçen yıl Mart ayında Kocaeli’de aktif sigortalı olarak 554 bin 490 kişi bulunuyordu. 2018 yılı Mart ayı itibari ile bu sayı 587 bin 421 kişiye yükselmiştir. Bu yükselişle ilimiz Türkiye’de 6. sırada yer alıyor. Gerek Sosyal Güvenlik Kurumumuzun, gerekse İş-Kur’un iş dünyası ile yürüttüğü önemli çalışmalar var. Özellikle İş-Kur’un yürüttüğü İşbaşı Eğitim, dezavantajlı gruplara Mesleki Eğitim, Girişimcilik Eğitimi gibi birçok alanda insanlarımızın yatırım yapmaları ve kendi işlerini kurmalarına katkı sağlayacak faaliyetler sürdürüyor. Geçen yıl 1. İstihdam Seferberliği başlatılmıştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Ankara’da 2. İstihdam Şurası gerçekleştirildi. Bu şurada yeni bazı talepler dile getirilmişti. Bu taleplerde yasallaşarak uygulamaya geçme noktasında kararlar alındı.
Bu toplantımızı hem bilgilendirme toplantısı olarak, hem de sanayicilerimizin, iş dünyamızın bize aktarmak istedikleri sorunlar varsa onları da dinlemek adına bu toplantımızı gerçekleştiriyoruz. İstihdam paketinin ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Davetimize icabet edip katılan herkese teşekkür ediyorum.” diyen Sayın Valimizin konuşmalarının ardından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Personel Koordinatörü Hüseyin Ünsal bir sunum gerçekleştirdi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ve Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Durmuş’un konuşmalarının ardından Vali Hüseyin Aksoy, katılımcıların sorunlarını dinledi.
Bu haber 309 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ