22 Nisan 2019 Pazartesi 18:26
 
Öncekiler Sonrakiler

YKS İÇİN HEYECANLI BEKLEYİŞ BAŞLADI

YKS için heyecanlı bekleyiş başladı
30 Haziran 2018 Cumartesi 09:13

Üniversiteli olmak için 2.3 milyon genç bugün sınav maratonuna katılıyor.

İlk kez uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün yapılacak. TYT’ye başvuru yapan 2 milyon 381 bin 784 aday 7 bin 884 binadaki toplam 129 bin 291 salonda sınava girecek.


Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)’nın  ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) isaat 10.15’te başlayacak. Ancak adaylar 10.00’dan sonra binaya alınmayacak. Öğrenciler erken saatlerde sınav merkezlerine gitmeye başladı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) için adaylar ve aileleri sınav merkezlerine gitmeye başladı.


TYT saat 10.15’te başlayacak ancak adaylar 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacak. Kocaeli’de TYT’ye girecek adaylar sabah 08.00’den itibaren sınava girecekleri okulların önünde toplandı.


Sınava girecek olan öğrencilerin heyecanları gözlerinden okunurken, çocuklarıyla birlikte sınav yerine gelen anne babalar da dualarını eksik etmeyerek, çocuklarının sınavda heyecan yapmamaları için nasihatlarde bulunmayı unutmadı.Tüm adayların girmek zorunda olduğu TYT saat 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecek. TYT’de 4 testten toplam 120 soru yöneltilecek. 40 soruluk Türkçe testi Türkçe’yi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacak. Yine 40 soruluk Temel Matematik testinde adayların temel matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramlarla işlem yapabilme becerisi ölçülecek. 20 soruluk Fen Bilimleri testinde 7’şer fizik ve kimya, 6 da biyoloji sorusu olacak. TYT’nin dördüncü testi Sosyal Bilimler testinde 5’er tane tarih, coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi ile felsefe sorusu yer alacak.

Bu haber 607 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ