12 Aralık 2018 Çarşamba 18:32
 
  • 5,355 TL

  • 6,088 TL

  • 214,80 TL

  • 90.394

Öncekiler Sonrakiler

YÖNETİCİ ATAMALARI MERKEZİ SINAVLA YAPILMALIDIR

YÖNETİCİ ATAMALARI MERKEZİ SINAVLA YAPILMALIDIR
10 Aralık 2017 Pazar 10:00

.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı KOÜ Tıp Fakültesi İş Yeri Temsilcileri ile toplantı yaptı. Toplantı sonunda Sağlık Bakanlığının yeniden tek çatıya geçmesi ve sözleşmeli yönetici atamaları hakkında yazılı açıklamada bulunan Şube Başkanı Ömer Çeker; “Yönetici atamaları merkezi sınavla yapılmalıdır.” Dedi.

Yeni Çalışma Dönemi Hakkında Temsilcileri Bilgilendirdi.
Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi İş Yeri Temsilcileri ile gerçekleştirdiği toplantıya Şube Başkan Yardımcısı Sema Gümüş, Denetleme Kurulu Üyesi Erken Temel, İzmit İlçe Temsilcisi Ercan Öztürk, Tıp Fakültesi İş Yeri Baş Temsilcileri Burcu Yıldırım, Temsilci Ayşe Dalgıç Gülen, Özlem Çağın, Diş Fakültesi Temsilcisi Eyüp Özoğlu, Yalçın Gül  katıldı. Şube Başkanı Ömer Çeker; Sağlık alanında yaşanan gelişmeler ve yeni çalışma dönemi hakkında temsilcileri bilgilendirdi.  Toplantı sonunda Sağlık Bakanlığının yeniden tek çatıya geçmesi ve sözleşmeli yönetici atamaları hakkında yazılı açıklamada bulunan Şube Başkanı Ömer Çeker; “Yönetici atamaları merkezi sınavla yapılmalıdır.” Dedi.

YÖNETİCİ ATAMALARI MERKEZİ SINAVLA YAPILMALIDIR
Geçersizliği Herkes Tarafından Kabul Edilen Bir Yöntem.
Şube Başkanı Çeker yaptığı yazılı açıklamada; 694 Sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı bünyesindeki yöneticilerin görevleri sonlandırılmış, geçiş sürecinin tamamlanması adına sözleşme süreleri 3 ay uzatılmıştı. Bu 3 ayın tamamlanmasına rağmen bir türlü sözleşmeli yönetici atamalarının gerçekleştirilememesi nedeniyle tekrar yeni bir uzatma yapılmış, bu kez süre verilmeyerek yeni görevlendirmeler yapılana kadar eski yöneticilerin görevlerine devam edecekleri açıklanmıştı. Diyen Çeker; Yaşanan bu süreç objektif olmayan, geçersizliği herkes tarafından kabul edilen bir yöntemle yapılan atamalarda yaşanan sıkıntıların yansımasıdır. Dedi.

Bazı Gruplarında Müdahalesi İşi Çığırından Çıkarmakta
Başkan Çeker; Merkezi bir sınav yerine, idare takdiri ile tüm düzeydeki sağlık yöneticilerini belirlemenin ortaya çıkardığı bir sorundur.  İdarenin takdiri de birçok müdahaleye açık bir alandır. Diyen Çeker; Siyasilerin ve bir takım çevrelerin baskısı, yandaşların istekleri, eş dost hatırı ve kadrolaşmanın derdinde olan bazı gruplarında müdahalesi işi çığırından çıkarmakta, sistemi işlemez bir hale getirmektedir. Dedi.

Ataması Yapılamayan Yöneticiler Nedeniyle Kurumlar Kısmi Felç Geçirmiştir. 
Açıklamalarını sürdüren Başkan Çeker; Ülke genelinde ve ilimizde uzun zamandır ataması yapılamayan yöneticiler nedeniyle kurumlar kısmi felç geçirmiştir. Diyen Çeker; Bu duruma bir iki örnek verecek olursak ; Bir Hastane Yöneticisinin görevi Haziran 2017  tarihin de sonlandı. Aradan altı ay geçtik den sonra  yeni yönetici atana bildi.,  Yine bir Hastanede Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürünün sözleşmesi Temmuz 2017 sonlandı. Aradan 5 ay geçmesine rağmen atama yapılamadı. Dedi.

Kamu Hizmetleri Açısından Zarar Verici Bir Durum Ortaya Çıkmaktadır.
Şube Başkanı Çeker; Durum böyle bir hal alınca da atama yapılamaması gibi kamu hizmetleri açısından zarar verici bir durum ortaya çıkmaktadır. Bunun için yönetici atamalarının çok önemli bir kısmının merkezi sınavla yapılması bir talep değil, kamu hizmetleri için bir zorunluluktur. Diyen Çeker; Güvenlik soruşturması ve objektif bir merkezi sınav adaletin tecellisi, işin ehline verilmesi ve kamu için oluşacak sakıncaların ortadan kaldırılması anlamında yeterlidir. Dedi.

Kamu Hizmetinde Verimlilik Yükselecektir. 
Açıklamalarına devam eden Çeker; Bu merkezi sınavlarda belli bir şartlarda yöneticilik alanında kademeli yükselişi öngörürse kamu yönetim anlayışını derinden sarsan, adam kayırmacılık ve torpil dışında hiçbir şey ile ifade edilemeyen yükselişlerde son bulacaktır. Dedi. Çeker; Böylesine bir sistem kamu çalışanları çalışma hayatlarına da önlerine bakabilecek ve gelecek planlamasını da yapabileceklerdir. Kamu hizmetinde verimlilik yükselecektir. Dedi.

Ülkemizin Her Açıdan Daha İyi Olacağı Şüphesizdir.
Şube Başkanı Çeker; Türkiye’nin kaderinin ehliyet ve liyakatle ne derece bağlantılı olduğu henüz daha dün kadar geride bıraktığımız felaketlerde anlaşılmıştır Birilerinden boşalan alanlara başka birileri değil de ehliyet ve liyakat sahipleri geldiğinde ülkemizin her açıdan daha iyi olacağı şüphesizdir. Dedi.
 
Merkezi Sınavla Atamaların Yapılması Esas Olmalıdır.
Başkan Çeker: Yönetici atamaları merkezi sınavla yapıldığı takdirde atananlar birilerinin ve siyasi iradenin değil devletin adamı olacaklar, Kanun ve yönetmelikler çerçevesinde kurumları sevk ve idare edeceklerdir. Dedi Çeker; Devlet ve milletin refahı ve huzuru, kamuda adaletin tesisi adına merkezi sınavla atamaların yapılması esas olmalıdır. Dedi.
Bu haber 541 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kılıçdaroğlu Gebze'ye geliyor

Kılıçdaroğlu Gebze'ye geliyor

.

Kahraman şoförlere plaket

Kahraman şoförlere plaket

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği eğitimlere katılan ve hareket halinde iken karşılaştığı olaylarda vatandaşların hayatını kurtaran kahraman şoförler plaket ile ödüllendirildi

Büyükakın, herkesin hayatına dokunacak işler yapacağız

Büyükakın, herkesin hayatına dokunacak işler yapacağız

Halkımızın önceliği bizim de önceliğimizdir

İZMİT’TE KÖY MÜZESİ VAR

İZMİT’TE KÖY MÜZESİ VAR

.

Başsavcı Korkmaz’dan İade-İ Ziyaret

Başsavcı Korkmaz’dan İade-İ Ziyaret

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz Kocaeli AFAD İl Müdürlüğüne iade-i ziyarette bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ