05 Nisan 2020 Pazar 02:48

ZEYTİNOĞLU, CARİ AÇIK RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Zeytinoğlu, cari açık rakamlarını değerlendirdi
14 Şubat 2019 Perşembe 16:46

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu 2018 yılı sanayi üretim endeksi ve cari açık verilerini değerlendirdi

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TÜİK tarafından açıklanan ve yüzde 9.8 azalan 2018 yılı aralık ayı sanayi üretim endeksine ilişkin değerlendirmesinde, “Sanayi üretiminde aralık ayında ciddi bir gerileme yaşadık. 2018 yılını ise ortalama yüzde 1.8 üretim artışıyla tamamladık. Yıllık olarak baktığımızda sanayi üretimine, imalat sanayiden yüzde 1.5, enerji sektöründen yüzde 2.5, sermaye malı üretiminden yüzde 0.2, ara malı üretiminden yüzde 0.6 katkı geldi.” dedi. Zeytinoğlu sanayicilerimizin ara malı üreticisi olması gerektiğini belirterek, “Ara malı üretimi 2017 yılında yüzde 8.9 artarken, 2018’de sadece yüzde 0.6 artmış. Ara malı üretiminin azalıyor olması istediğimiz bir tablo değil. Zira bizim hedefimiz ara malı imalatçısı olabilmek olmalı. Dövizin mevcut seviyede kalması, ara malı ithalatını azalttığından, ara malı imalatının artışında itici bir güç olabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

                                                                                   

Yılın son çeyreğinde sanayi üretiminde yüzde 7.5 gerileme nedeniyle büyüme tahminlerinde de revizyona gidilmesi gerektiğini söyleyen Zeytinoğlu, “2018 yılını yüzde 2 - 2.5 oranında büyüme ile tamamlayabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

 

- Cari açık 2018 yılında 27.6 milyar dolar oldu

Zeytinoğlu, Merkez Bankası tarafından açıklanan cari açık verilerini de değerlendirerek, “İç talepteki daralma nedeniyle ithalatın azalması sonucu cari açığımız da geriledi. 2018 yılını beklentilerimizde uyumlu olarak 27.6 milyar dolar cari açıkla kapattık. Cari açıktaki bu azalışta dış ticaret açığındaki iyileşmeyle birlikte hizmetler dengesi kaynaklı girişler de pozitif katkı sağladı. Önümüzdeki aylarda yıllık cari açıktaki azalışların devam edeceğini bekliyoruz.” dedi.

 

Açığın finansmanına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Finansman kalitesi hala istediğimiz seviyede değil. Doğrudan yatırımlardaki net girişler 2017 yılının üzerinde ancak hala beklediğimiz seviyede değil. Portföy yatırımlarında ise 2018 yılında net çıkış olmuş. Bunun yanında resmi rezervlerin 10.4 milyar dolar azaldığını görüyoruz. 21.2 milyar dolar giriş ile net hata ve noksan kalemi de dikkat çekiyor.” dedi.

 
Bu haber 659 defa okundu

DİĞER HABERLER

TEM bağlantıları kapatıldı

TEM bağlantıları kapatıldı

Kocaeli'ne giriş çıkış yasak

Evde Kal Türkiye

Evde Kal Türkiye

Koronavirüs can almaya devam ediyor

Hürriyet Çölyaklıları da unutmadı

Hürriyet Çölyaklıları da unutmadı

glütensiz ürenlere kolay ulaşacaklar

Yasağı delen gençlere ceza kesildi

Yasağı delen gençlere ceza kesildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, İçişleri Bakanlığı genelgesine aykırı davranan 20 yaş altındaki gençlere ceza kesti.

Kovid-19 önlemleri artarak devam ediyor

Kovid-19 önlemleri artarak devam ediyor

Kocaeli'ye giriş çıkış yasak

Büyükşehir vatandaşlara 25 bin maske dağıttı

Büyükşehir vatandaşlara 25 bin maske dağıttı

Toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların maske kullanma zorunluluğu getirdi. Bu sabah itibariyle başlayan yasağın ardından Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara 25 bin adet maske dağıttı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ