17 Ağustos 2018 Cuma 19:54
 
  • 6,077 TL

  • 6,956 TL

  • 231,72 TL

  • 88.735

Öncekiler Sonrakiler

ZEYTİNOĞLU, KOCAELİ TÜRKİYEDE 2.SIRADA

Zeytinoğlu, Kocaeli Türkiyede 2.sırada
19 Ocak 2018 Cuma 14:53

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu:'Kocaeli ödediği kişi başı vergi ile 2017’de de Türkiye’ye en fazla kazanç sağlayan il oldu'

Maliye Bakanlığı tarafından 2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gelir ve Giderleri açıklandı. Açıklanan verilere göre Kocaeli, Türkiye’nin tüm vergi gelirinin yüzde 12,95’ini üreterek, vergi gelirine katkıda İstanbul’dan sonra  ikinci büyük il oldu. 72 ilin vergi gelirlerinin toplamından fazla vergi ödeyen Kocaeli,  kişi başı ödenen vergi sıralamasında 36 bin TL’yi aşarak yine Türkiye’ye en fazla kazanç sağlayan il oldu.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Kocaeli’nin vergi geliri sağlamada en önde olmasına karşın, kamu harcamalarından aldığı payda yetersiz kaldığını söyledi.

Başkan Zeytinoğlu Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan il Bazında Vergi Gelirleri araştırması sonuçlarını değerlendirerek: “İlimiz 2017 yılında 69 milyar 413 milyon TL vergi ödemiştir. Bu rakam, Türkiye’nin genelinde 64.7 milyar lira olan 72 ilin vergi gelirlerinin toplamından daha fazladır. Kocaeli aynı zamanda yüzde 92,7’lik vergi tahakkuku ile de birinci sırada yer almaktadır. Kocaeli’nin 2017 yılında kişi başına ödediği vergi geliri de 36 bin TL’nin üzerine çıkmıştır. Türkiye ortalamasının 6 bin lira civarında olduğu düşünüldüğünde, Kocaeli ödediği kişi başı vergi ile ortalamanın kat kat üzerine çıkarak yine devlete en fazla kazanç sağlayan il olmuştur. Türkiye ortalaması ise 6 bin TL civarındadır.” dedi.

Kocaeli’nde kişi başına devletin harcaması 3 bin 200 TL civarında olduğunu belirten KSO Başkanı “İlimiz devlete kişi başına 36 bin TL’nin üzerinde vergi vermesinde karşılık, devlet tarafından Kocaeli’ne kişi başına yapılan harcama sadece 3 bin 200 TL’dir. Bu harcama Türkiye ortalamasının altında kalmaktadır. Oysa üretimin merkezi olan Kocaeli’nin altyapı ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır.” açıklamasını yaptı.

KSO Başkanı “Diğer bir husus da Kocaeli’nin 2017 yılında ödediği yaklaşık 70 milyar TL verginin, 32,6 milyar TL’sinin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) olduğu bilinmektedir. 5779 Sayılı Kanununa göre Büyükşehir Belediyeleri; akaryakıttan alınan ÖTV’den pay alamamaktadır. Kocaeli bu konuda da mağdur olmaktadır. Bu nedenlerle, Büyükşehir Belediyelerinin genel bütçe vergi gelirlerinden aldığı paya, akaryakıttan alınan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) de dahil edilmesini istiyoruz.” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin alt yapı yatırımlarına değinen Zeytinoğlu: “Büyükşehir Belediyemiz Ulaştırma Bakanlığı gibi çalışmaktadır. İlimizdeki birçok büyük kavşak yatırımının en az yüzde 50’si, vergi veren sanayicilerimizden finansman aktarılarak yapılmaktadır. Kalan yatırımlar ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eliyle realize edilmektedir. Odamız üyesi ve merkezinin çoğunluğu İstanbul’da olan 624 firmamızın karı, ilimiz merkezli 1900 firmanın karının neredeyse iki katıdır. Yani; Kocaeli’ye ödenen gelir ve kurumlar vergisinin iki katını, İstanbul alıyor. Buradaki kayıp da Büyükşehir Belediyemizin gelirlerine negatif olarak yansıyor. Biz şirketlerin merkezlerini üretimlerini yaptıkları illere taşımalarını bekleyemeyiz. Ancak, vergilerini üretimini yaptıkları il içerisinde ödemelerini istiyoruz.” dedi.


Bu haber 502 defa okundu

DİĞER HABERLER

İSU geleneğini bozmadı

İSU geleneğini bozmadı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğünün geleneksel Kurban Bayramlaşması, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili M. Zekeriya Özak ve Genel Müdür Ali Sağlık’ın katılımıyla, İSU Genel Müdürlüğünün bahçesinde gerçekleştirildi.

Balaban, personelle bayramlaştı

Balaban, personelle bayramlaştı

Vali Vekili Dursun Balaban, Kurban Bayramı öncesi Valilik yerleşkesinde bulunan tüm kurumların, müdür ve personeli ile bayramlaştı.

TİM göreve başladı

TİM göreve başladı

Kurban Bayramına az bir zaman kala belediyeler kaçan kurbanlar için önlemler almaya başladı.

Belediyeden 30 bin kurban poşeti

Belediyeden 30 bin kurban poşeti

İzmit Belediyesi her yıl olduğu gibi kurbanda da vatandaşlara 30 bin adet kurban poşeti dağıtıyor.

İzmit Belediyesi’nden Boğa Timi

İzmit Belediyesi’nden Boğa Timi

İzmit Belediyesi tarafından oluşturulan Kurban Bayramı için boğa timi oluşturuldu.

Zabıtalar bayrama hazır

Zabıtalar bayrama hazır

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı süresince 7 gün 24 saat görev başında olacak.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ