25 Nisan 2018 Çarşamba 15:18
 
  • 4,093 TL

  • 4,989 TL

  • 174,33 TL

  • 108.723

Öncekiler Sonrakiler

ZEYTİNOĞLU, MART AYI KAPASİTE KULLANIM ORANLARINI DEĞERLENDİRDİ

Zeytinoğlu, Mart ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi
23 Mart 2018 Cuma 09:26

.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu hem Kocaeli hem Türkiye imalat sanayi kapasite kullanım oranında mart ayında da artış olduğuna dikkat çekerek “Kapasite kullanım oranlarındaki bu artışta otomotiv sanayinin etkisini görüyoruz.” dedi. Özellikle otomotiv sektörünün yüzde 86,8’lik kapasite kullanım oranı ile yüksek bir performans gösterdiğine dikkat çeken Zeytinoğlu, “Bununla birlikte tekstil, ağaç ürünleri, diğer ulaşım araçları ve ana metal sanayinde de kapasite kullanım oranlarının yüzde 80’in üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz.”.

Merkez Bankası verilerine göre mart ayı kapasite kullanım oranı bir önceki yıla göre Türkiye genelinde yüzde 76,7’den 1.1 puan artışla yüzde 77.8’e çıkarken Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre martta Kocaeli sanayinin kapasite kullanım oranı 0.1 puan artışla yüzde 70.7’den yüzde 70.8’e yükseldiğini belirten Zeytinoğlu, “Memnuniyet verici olan bu artışları geleceğe yönelik üretim ve büyüme beklentilerimiz açısından olumlu buluyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranlarının geçen aya göre de 0.2 puan yüksek olduğunu belirten Zeytinoğlu, “Yaptığımız anket sonuçlarına göre firmalarımızın yüzde 63’ü geçen aya göre kapasite kullanımlarının arttığını belirtti.” dedi. Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini açıklayan Zeytinoğlu, “Firmalarımızın yüzde 22’si nisanda alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 65’i bu miktarın değişmediğini ve yüzde 13’ü azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın yüzde 25’i dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 61’i sipariş miktarında bir değişme olmadığını ve yüzde 14’ü ise azaldığını ifade etmişlerdir.” dedi.
Bu haber 214 defa okundu

DİĞER HABERLER

İSU artık cepte

İSU artık cepte

.

Her zaman şehit ailelerinin yanındayız

Her zaman şehit ailelerinin yanındayız

.

Tuzla-Çayırova bağlantı yolu ihalesi yapıldı

Tuzla-Çayırova bağlantı yolu ihalesi yapıldı

İstanbul- Kocaeli sınırında yer alan Şifa Mahallesi’ne Şekerpınar yolu üzerinden bağlantı yapılacak.

Bedelli askerlik açıklama

Bedelli askerlik açıklama

.

Kartepe kent meydanı Camii'nin temeli atıldı

Kartepe kent meydanı Camii'nin temeli atıldı

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ev sahipliğinde Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımları ile Kartepe Kent Meydanı Camii’nin temeli atıldı.

Milletvekili adaylarına e-Devlet'ten yeni hizmet

Milletvekili adaylarına e-Devlet'ten yeni hizmet

Milletvekili adaylarının sabıka kayıtlarını e-Devlet üzerinden alabilmelerine yönelik uygulama hizmete sunuldu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ