19 Eylül 2018 Çarşamba 20:42
 
  • 6,278 TL

  • 7,342 TL

  • 242,09 TL

  • 96.604

Öncekiler Sonrakiler

ZEYTİNOĞLU, TEK HANELİ İŞSİZLİK YİNE DE MÜMKÜN

Zeytinoğlu, Tek haneli işsizlik yine de mümkün
15 Ağustos 2017 Salı 14:47

TÜİK’in işsizlik rakamlarını değerlendirdi… Zeytinoğlu:Tek haneli işsizlik yine de mümkün

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TUİK tarafından açıklanan mayıs ayı işsizlik oranı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, işsizliğin düşüş trendinde olmasına karşın henüz bir önceki yılın düzeyine indirilemediğine dikkat çekti. 

İşsizliğin ocak ayındaki yüzde 13’lük düzeyinden kesintisiz olarak mayıs ayında yüzde 10,2’ye kadar düşürüldüğünü kaydeden başkan Zeytinoğlu: “Mayıs ayında İşgücüne katılım oranı yüzde 53 ile yüksek seviyeye ulaşmasına rağmen, işsizliğin yüzde 10,2 ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 artış göstermesi umutlarımızı kırmamalı. Haziran ve temmuzda düşüşün sürmesiyle tekrar tek haneli rakamları görebiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

Turizm sektöründeki canlanmanın işsizlik üzerinde pozitif etkilerinin görüldüğünü belirten Ayhan Zeytinoğlu “İstihdam artışı için verilen teşviklerin yanı sıra mayıs ayından itibaren yeterli olmasa da turizmin işsizlik üzerine pozitif etkilerini görmeye başladık. Bu da tek haneli işsizlik hedefi için olumlu bir etken.” dedi.

İstihdam artışının sabit sermaye yatırımları ile sürdürülebilir olması gerektiğini vurgulayan Zeytinoğlu “Mayıs ayında istihdam tarafında bir iyileşme var. Ancak istihdam ihtiyacı yeni yatırımlardan kaynaklanıyorsa daha kalıcı oluyor. Oysa uygulanan teşvikler ile Kredi Garanti Fonu’ndan aktarılan kaynağın küçük bir kısmının yatırıma dönüştüğünü, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verilerinden öngörebiliyoruz. Gerek sezonsal ve gerekse alınan geçici tedbirlerin son çeyrekte etkisi azalacağından, yılı yine çift haneli işsizlik oranı ile kapatma tehlikesini dikkate almalıyız.” açıklamasını yaptı.

KSO Başkanı genç nüfustaki istihdam ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Diğer taraftan üzerinde durulması gereken bir konu da genç nüfustaki işsizlik oranı. Yılın ilk aylarına göre gerileyen ve yüzde 19,8 olan genç nüfusta işsizlik oranının, bir önceki ayla aynı seviyede kalması düşündürücü. Bu konuda ilave tedbirlere ihtiyaç var.” dedi.

- Temmuz ayında bütçe 926 milyon TL fazla verdi.

KSO başkanı Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan temmuz ayındaki 926 milyon TL bütçe fazlası ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede “Bu sene ekonomiyi canlandırmak amacıyla uygulamaya alınan teşvikler bütçede açığa neden oldu. Temmuz ayındaki 926 milyon TL bütçe fazlasını olumlu değerlendiriyoruz. Yılsonuna doğru açıkta azalma istiyoruz. Zira Bütçe açığı faizlerin yükselmesine katkı yapıyor.” açıklamasını yaptı.

Bu haber 915 defa okundu

DİĞER HABERLER

Gaziler günü kutlandı

Gaziler günü kutlandı

.

Konservatuvar Yetenek Sınavı sonuçları açıklandı

 Konservatuvar Yetenek Sınavı sonuçları açıklandı

.

'Bu gözdağı sökmeyecektir'

'Bu gözdağı sökmeyecektir'

Emek Partisi, 3. Havalimanı işçilerinin 24'ünün tutuklamasına dair açıklama yaptı.

AK Parti, Esnafın Ahilik Haftasını Kutladı

AK Parti, Esnafın Ahilik Haftasını Kutladı

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır ve İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, Karabaş Mahallesi’nde esnafları ziyaret etti.

Dikkat!ALES başvuruları başladı

Dikkat!ALES başvuruları başladı

.

Konut satışları azaldı

Konut satışları azaldı

TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü İllere göre Konut Satış İstatistikleri, Ağustos 2018 verilerini açıkladı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET