15 Ağustos 2018 Çarşamba 04:06
 
  • 6,377 TL

  • 7,228 TL

  • 243,63 TL

  • 93.419

Öncekiler Sonrakiler

ZEYTİNOĞLU: 'DIŞ TİCARETİMİZDE CANLILIK SÜRECEK'

Zeytinoğlu: 'Dış ticaretimizde canlılık sürecek'
02 Mart 2018 Cuma 14:59

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan şubat ayı geçici dış ticaret verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, bulundu.

İhracat ve ithalattaki gelişmelerin önümüzdeki dönemde Türkiye’nin dış ticaretindeki canlılığın süreceğini ortaya koyduğunu söyledi.

İhracatta en yüksek şubat ayı performansının elde edildiğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu, yıllık ihracatın da rekor seviyesinde olduğunu vurgulayarak:  “Şubat ayında ihracatımız yüzde 9 artarak 13.2 milyar dolar, ithalatımız yüzde 19.6 artarak 18.9 milyar dolar oldu. 2018’e iyi bir performansla başladığımız ihracat artışının şubat ayında da devam ettiğini ve ihracat tarihindeki en yüksek şubat ayı gerçekleşmesi olduğunu görüyoruz. On iki aylık ihracatımız da artmaya devam ediyor. Şubat itibariyle 159.3 milyar dolara yükseldi. İhracatta moral veren bu artış trendinin sürekliliğini bekliyoruz.” dedi.

İhracat artışına en fazla katkının otomotiv sektöründen geldiğinin altını çizen Zeytinoğlu, “Şubat ayında gerçekleştirilen 13.2 milyar dolarlık ihracatın yüzde 18’ini otomotiv sektörü gerçekleştirmiştir. Geçen yıl bu oran yüzde 15 idi. Otomotiv sektörünün ihracat artışı ise 2017’ye göre yüzde 26.5 olmuştur. İhracata katkı veren tüm firmalarımızı kutluyoruz.” dedi.

Dış ticaret açığının her aşamada izlenmesi gerektiğini vurgulayan Zeytinoğlu; ithalat alt gruplarına ilişkin değerlendirmesinde; “Üretimde girdi olarak kullanılan ara malı ithalatının tüm ithalattaki payının yüzde 75.5 olmasını üretimde hareketliliğin bir göstergesi olarak yorumlayabiliriz. Tüketim malları ithalatında da yüzde 9.7’lik bir artış var.” dedi.


Bu haber 354 defa okundu

DİĞER HABERLER

BDDK düzenlemeleri yürürlüğe girdi

BDDK düzenlemeleri yürürlüğe girdi

Banka kartları ve kredi kartları ile kredi işlemleri hakkında yönetmelikte değişiklik kabul edildi

Vali Aksoy'dan eğitime destek

Vali Aksoy'dan eğitime destek

Eğitime yüzde 100 Destek Kampanyası çerçevesinde Yılport Konteyner Terminali ve Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından 54 derslik, 1 adet kapalı spor salonu, 200 öğrencilik yurt ile donatım ve tefrişat işlerinin yapılacağı Gebze Teknik Üniversitesi Mehmet Yıldırım Yılport Eğitim Kampüsü’nün protokol imza töreni, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Anlamak için, bu müzeyi mutlaka gezin!

Anlamak için, bu müzeyi mutlaka gezin!

İzmit Belediyesi tarafından hayata geçirilen 17 Ağustos deprem anma ve farkındalık müzesi, hem depremin acı yüzünü ortaya koyarken hem de depremler için farkındalık yaratıyor

Dolarını bozdurana vinç bedava!

Dolarını bozdurana vinç bedava!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla küçük esnaftan inşaat firmalarına kadar bir çok kurum dolar bozdurup getiren vatandaşlara bedava hizmetler vermeyi vaat ediyor.

Doğan Mahallesinden SEDAŞ’a Teşekkür

 Doğan Mahallesinden SEDAŞ’a Teşekkür

Kuruçeşme'de yanmayan lambalar SEDAŞ Ekiplerince hızla onarıldı.

Arama kurtarma ekibi sertifikalarını aldı

Arama kurtarma ekibi sertifikalarını aldı

O Kahraman Benim sloganıyla başlatılan proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan, 50 kişilik İzmit Belediyesi Gönüllü Arama Kurtarma Ekibi (İZBAK)sertifikalarını aldı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ