19 Kasım 2018 Pazartesi 09:07
 
  • 5,364 TL

  • 6,118 TL

  • 209,82 TL

  • 93.616

Öncekiler Sonrakiler

ZÜHTÜ MÜRİDOĞLU AHŞAP HEYKEL SEMPOZYUMU SONA ERDİ

 Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu sona erdi
12 Temmuz 2018 Perşembe 17:20

.

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi ev sahipliğinde 1993 yılından itibaren düzenlenen Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu´nun kapanış töreni dün gerçekleştirildi.

 

“Gölcük Vizyon 2023” projesi kapsamında 28 Haziran-11 Temmuz tarihleri arasında 25’incisi düzenlenen sempozyumda, ahşap heykel sanatçıları Agnessa Ivanova Petrova, Vasilisa Chugunova, Behnam Akharbin, Eda Taşlı, Nilhan Sesalan ve Orçun Beslen ahşap eserlerini oluşturdu.

 

Kapanış törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Arda Oskay, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, akademisyenler, sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“Uluslararası Sanatçıların Halkla Buluşması Önemli”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Gölcük Belediyesi Folklor ekibi performans sergiledi. Törende konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, “Sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 25. kez bu sempozyumu düzenlemek kolay değil. Uluslararası sanatçıların burada halkla buluşması çok önemli. Güzel Sanatlar Fakültemiz başta olmak üzere Gölcük Kaymakamlığı’na ve Gölcük Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Emeği geçen katkı sunan herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

 

Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş üniversite-yerel yönetim iş birliğine vurgu yaparak, “25. Kez düzenlediğimiz bu sempozyum üniversite-yerel yönetim iş birliğinin en güzel örneklerinden birisidir. Halkımız, çocuklarımız bu sanatları örnek alsın. Bizlerin sadece doktora, öğretmene değil, sanatçıya da ihtiyacı var. Sanat ve sanatçılar çocuklarımıza barışı, sevgiyi, saygıyı aşılayacak. Sempozyuma emek veren herkese özellikle sanatçılarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Mehmet Ellibeş sanatsal etkinliklere verdikleri öneme dikkat çekerek, “Çeyrek asırdır bu sempozyumu devam ettiriyoruz. Bu zamana kadar gerek üniversitemiz gerekse sanatçılarımız büyük fedakârlık gösterdi. Biz de söz verdiğimiz üzere Yalı evlerinden bir kısmını seramik bir kısmını da ahşap eserlerin sergilenmesi için kullanıma açacağız. İnanıyorum ki Kocaeli Üniversitemizle aramızdaki iş birliği daha da güçlenecek. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

 

“Sanat ve Sanatçı Hayatı Anlamlandırmada Çok Önemli”

KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki de fakülte olarak sempozyuma katkı vermekten dolayı mutlu olduklarını söyledi. Prof. Dr. Pösteki, “Sanat ve sanatçı, hayatı anlamlandırmada insan için çok önemli. Üniversitemizin, fakültemizin sanata sahip çıkması bizler için gurur vericidir. Üretilen bu eserleri Kocaeli halkına emanet ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk ise kültürü yaşatmanın yanında kültürü büyütmenin de önemli olduğunu söyledi. Sanatçılar adına konuşan Nilhan Sesalan ile Vasilisa Chugunova, sempozyumda yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından sempozyuma katılan yerli ve yabancı sanatçılara teşekkür belgesi ve plaket takdim edildi. Tören toplu fotoğraf çekimi ve Çınarlık Meydanı’ndaki ahşap eserlerin gezilmesi ile sona erdi.

Bu haber 1696 defa okundu

DİĞER HABERLER

’4 Mevsim Kocaeli’ yarışması için son günler

 ’4 Mevsim Kocaeli’ yarışması için son günler

.

SDKM'de Atatürk'ü anma konseri

SDKM'de Atatürk'ü anma konseri

.

'Okuma Tiyatrosu' seyirciyle buluşuyor

'Okuma Tiyatrosu' seyirciyle buluşuyor

Kocaeli Şehir Tiyatroları’nda, oyun metinlerini tanıtmak ve hatırlatmak amacıyla Okuma Tiyatrosu etkinliği yapılıyor

'1 HAFTALIĞINA BÜYÜDÜK' OYUNU BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

'1 HAFTALIĞINA BÜYÜDÜK'  OYUNU BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde açılan tiyatro kursuna katılanların gösterisi büyük ilgi gördü.

Ata'yı anma konseri

Ata'yı anma konseri

İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, ücretsiz olarak gerçekleşecek olan “Atatürk'ü Anma” konserine tüm Kocaeli halkını davet ediyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ