21 Şubat 2018 Çarşamba 04:08
 
  • 3,799 TL

  • 4,689 TL

  • 163,08 TL

  • 113.433

Öncekiler Sonrakiler

ÇOCUKLAR YAZ TATİL DÖNEMİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİ?

Çocuklar Yaz Tatil Dönemini Nasıl Değerlendirmeli?
28 Haziran 2017 Çarşamba 16:48

.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşen Coşkun, çocukların üç aylık yaz tatilini nasıl değerlendirebileceği ve ailelerin bu konuda neler yapması gerektiği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Günümüzde üç aylık yaz tatilinin çok uzun olduğunu ve bu süre zarfında çocukların öğrendikleri bilgileri unutabildiğini belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Ayşen Coşkun, bu konuda ailelere önemli görev düştüğünü aktardı. Yaz tatili döneminde ailelerin atması gereken adımları anlatan Prof. Dr. Coşkun, “Tatilin başlangıç döneminde çocukların serbest zamanı olmalı. Bu en fazla 20 gün olarak belirlenebilir. Bu günlerde çocuklar zamanını nasıl geçirmek istiyorsa buna izin verilmeli. Ancak bunun sonrasında bir program yapılmalı” dedi.

“Yaz Tatilinde Çocuklarınıza Program Yapın”

Haftanın 2-3 günü özellikle sabah saatlerinde bir saat kadar bir sürenin, çocukların öğrendikleri bilgileri tekrarlamasının veya kitap okumaya ayırmasının önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Coşkun, bununla birlikte çocukların fiziksel gelişimi için de spor yapmalarını tavsiye etti. Ailelerin mutlaka belirlenen programın içinde yer alması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Coşkun, “Bir program yapıp, çocuğa bu programa uy dersek, bunda başarılı olamayız. Çocukla mutlaka birlikte hareket edilmeli, onun istekleri de göz önünde bulundurulmalı. Anne-baba hafta sonlarını evde televizyon karşısında geçiriyorsa, çocuk da 3 aylık yaz tatilini bu şekilde geçirecektir. Çocuklar için en önemli öğrenme eylem taklididir. Anne baba spor yapacak ki çocuk da bunu doğal karşılasın ve spor yapsın” ifadesinde bulundu.

“Akıllı Telefonlar Bebek Bakıcısı Görevi Görüyor”


Çocuklarda bilgisayar kullanımına da değinen Prof. Dr. Coşkun, “21. yüzyıldayız, çağın gereği olarak hepimizin hayatında bilgisayar çok fazla yer alıyor. Bu çocuklar yeni çağda doğan çocuklar. Her şeylerini bilgisayar ile yapacaklar. Onların hayatında bilgisayarı sıfırlamak mümkün değil, ancak burada yaptığımız başlangıç yanlışları var. Bu yanlışlar çocuk büyüdükçe daha ciddi soruna dönüşüyor” açıklamasında bulundu. Çocukların daha küçük yaşlardan itibaren akıllı telefon veya tabletle buluşturulduğunu, ailelerin çocuğu oyalamak için bu yönteme başvurduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Coşkun, ailelerin akıllı telefonları bebek bakıcısı gibi kullandığını ve bu davranışın çocuğun gelişimi açısından son derece yanlış olduğunu açıkladı.

"6 Yaşına Kadar Çocukları Telefon, Tablet, Bilgisayardan Uzak tutun"

Prof. Dr. Coşkun, “0-6 yaş aralığındaki çocuklar mümkün olduğu kadar akıllı telefondan uzak tutulmalı. Çünkü o çocuk sosyalleşmiyor. Dikkati tamamen telefon veya tablette olduğundan çevresinde olan bitenin farkına varmıyor. Çevresindeki insanlara, hayvanlara, olan bitenlere yönelik bütün algısının kapanmasına yol açıyoruz. Böyle bir durumda da çocuk boş bulduğu her anı bilgisayar başına geçmek için kullanıyor. Aileler, çocuklarının zamanını bilgisayar başında geçirmelerini istemiyorlarsa, mutlaka yerine bir alternatif koymalılar. Aksi takdirde, bilgisayardan kalkan çocuk, televizyon izlemeye başlıyor. Bunun da yapılmasını kısıtlarsanız, bu sefer sadece uyuyor. Ancak çocukların sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimleri için mutlaka hareket içeren, sosyalleşebildiği saatlerinin olması gerekiyor” dedi.

Bu haber 3806 defa okundu

DİĞER HABERLER

Bilgi ve Kültür Yarışmasının finali Cumartesi günü

Bilgi ve Kültür Yarışmasının finali Cumartesi günü

Finalde, Maria Anne, Mehmet Akif Ersoy, Ertuğrul Gazi ve Kazım Karabekir Bilgievleri yarışacak.

Sultan Abdülhamit’e yakışan anma etkinliği

Sultan Abdülhamit’e yakışan anma etkinliği

Sultan Abdülhamit Han vefatının 100. yılında düzenlenen söyleşi ile anıldı.

KOTO’da Eğitim Sektörü için çalıştay düzenlendi

KOTO’da Eğitim Sektörü için çalıştay düzenlendi

Kocaeli Ticaret Odası’nda, eğitim sektörünün sorunları ve çözüm önerilerinin görüşülmesi amacıyla çalıştay düzenlendi

İl Milli Eğitim Müdürü Çelik ten yarı yıl mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Çelik ten yarı yıl mesajı

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik 2017-2018 eğitim öğretim yılı yarı yıl mesajı yayımladı.

'Tır tiyatrosu' ödüle layık görüldü

'Tır tiyatrosu' ödüle layık görüldü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Tiyatroda Sosyal Sorumluluk Çalışmaları alanda “Tır Tiyatrosu” projesiyle ödüle layık görüldü

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ