24 Şubat 2020 Pazartesi 02:30

GÜMÜŞHANELİLER BÜYÜK FESTİVALE HAZIRLANIYOR!

Gümüşhaneliler Büyük Festivale Hazırlanıyor!
26 Ağustos 2019 Pazartesi 09:12

Kısa adı Kocaeli GÜDEF olan Kocaeli Gümüşhane Dernekler Federasyonu Darıca Sahilindeki Dudayev parkında beş gün sürecek kültürel festivalde Gümüşhane’ye özgü kent konaklarının da tanıtımı ve özellikleri çalıştayla anlatılacak.

Kocaeli Gümüşhane Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Olgun ve yönetim kurulu üyeleri ile dernek başkanları hafta sonu kahvaltımı bir toplantı yaparak 28 Ağustos Çarşamba günü başlayacak ve beş gün sürecek festivalin kusursuz olması için tüm detaylar yeniden ele alınarak değerlendirildi.

Kocaeli Gümüşhane Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Olgun yaptığı açıklamada bu festivalin sadece eğlenceye dönük olmadığını yörenin kültürel değerleriyle birlikte Gümüşhane ile özdeş olan konak kültürüyle yapay mimarinin önemine dikkat çekeceklerini anlattı.

Etkinliklerimiz İçişleri Bakanlığınca Destekleniyor

Federasyon Başkanı Süleyman Olgun şöyle devam etti “Gümüşhane Simgesi konakların kent kültürüne aktarımı ve kültür turizmin desteklenmesi yönündeki projemiz İçişleri Bakanlığınca desteklenmektedir. Proje ortaklarımız Kocaeli Büyükşehir belediyesi, Gebze belediyesi, Darıca Belediyesi, Gümüşhane Belediyesi ve Gümüşhane İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğüdür.12 aylık olan projemiz adım adım ilerleyerek. 11. ayın sonunda sona edecektir.

Tanıtım Festivali Yapılacak

Proje kapsamında 28 Ağustos’ta başlayıp 1 Eylül’de bitecek beş gün Gümüşhane tanıtım festival ve fuar günleri yapacağız.

Festival kapsamında yöresel ürünlerimizi stantlarda sergileyerek halkımızla buluşturacağız.

Fuar kapsamında Gümüşhane’mizin özelliği olan yemeklerimizi hanım hemşerileriz tarafından sergilenecek. Yöremize ait olan bir çok zenginliği etkinliklerle birlikte kültürümüzü de Darıca Sahile taşıyacağız. Ayrıca fuar kapsamında konaklar ve yaşam kültürü üzerine çalıştay yapacağız. Çalıştayı deneyimli gazeteci ve araştırmacı yazar İsmail kahraman moderatör olacak.

Katılımcılarımız ise Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Gümüşhane Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, Prof. Dr. Alparslan Demir, Tarihçi Yazar Volkan Şenel, Tarihçi Yazar Serhat Doğan katılacaklar.

Ayrıca Darıca sahilde festival boyunca birbirinden güzel sanatçılarla her akşam konserler verilecektir.

Bu projedeki hedefimiz ise Konak kültürünün neslimize aktarmak.Gençlerimizin vizyonunu açarak yatay yapılaşmaya dikkat çekmek, zengin yöre kültürümüzün bölgede yaşayan hemşehrilerimiz ile tüm vatandaşlarımıza aktarmak olacaktır" dedi.

Bu haber 3373 defa okundu

DİĞER HABERLER

'80 Günde Devr-i Alem' izleyenlerine komedi ziyafeti çekti

'80 Günde Devr-i Alem' izleyenlerine komedi ziyafeti çekti

"80 Günde Devr-i Alem", Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde tiyatro severlerle buluştu.

Köy okulları, kağıdın büyülü dünyası ile tanışıyor

Köy okulları, kağıdın büyülü dünyası ile tanışıyor

“Kağıdın Büyülü Dünyası” Kocaeli’nin en ücra noktalarına ulaşıyor

Acar 'karizmayı çizdirmedi'

Acar 'karizmayı çizdirmedi'

.

Şehir Tiyatroları’ndan iki yeni komedi oyunu

Şehir Tiyatroları’ndan iki yeni komedi oyunu

Jules Verne’ın ünlü romanı ‘80 Günde Devr-i Alem’ ile Becky Mode’un yazdığı ‘Tamamen Doluyuz’ adlı komedi oyunları, SDKM’de prömiyer yapacak.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ