15 Kasım 2019 Cuma 22:23

GÜMÜŞHANELİLER BÜYÜK FESTİVALE HAZIRLANIYOR!

Gümüşhaneliler Büyük Festivale Hazırlanıyor!
26 Ağustos 2019 Pazartesi 09:12

Kısa adı Kocaeli GÜDEF olan Kocaeli Gümüşhane Dernekler Federasyonu Darıca Sahilindeki Dudayev parkında beş gün sürecek kültürel festivalde Gümüşhane’ye özgü kent konaklarının da tanıtımı ve özellikleri çalıştayla anlatılacak.

Kocaeli Gümüşhane Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Olgun ve yönetim kurulu üyeleri ile dernek başkanları hafta sonu kahvaltımı bir toplantı yaparak 28 Ağustos Çarşamba günü başlayacak ve beş gün sürecek festivalin kusursuz olması için tüm detaylar yeniden ele alınarak değerlendirildi.

Kocaeli Gümüşhane Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Olgun yaptığı açıklamada bu festivalin sadece eğlenceye dönük olmadığını yörenin kültürel değerleriyle birlikte Gümüşhane ile özdeş olan konak kültürüyle yapay mimarinin önemine dikkat çekeceklerini anlattı.

Etkinliklerimiz İçişleri Bakanlığınca Destekleniyor

Federasyon Başkanı Süleyman Olgun şöyle devam etti “Gümüşhane Simgesi konakların kent kültürüne aktarımı ve kültür turizmin desteklenmesi yönündeki projemiz İçişleri Bakanlığınca desteklenmektedir. Proje ortaklarımız Kocaeli Büyükşehir belediyesi, Gebze belediyesi, Darıca Belediyesi, Gümüşhane Belediyesi ve Gümüşhane İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğüdür.12 aylık olan projemiz adım adım ilerleyerek. 11. ayın sonunda sona edecektir.

Tanıtım Festivali Yapılacak

Proje kapsamında 28 Ağustos’ta başlayıp 1 Eylül’de bitecek beş gün Gümüşhane tanıtım festival ve fuar günleri yapacağız.

Festival kapsamında yöresel ürünlerimizi stantlarda sergileyerek halkımızla buluşturacağız.

Fuar kapsamında Gümüşhane’mizin özelliği olan yemeklerimizi hanım hemşerileriz tarafından sergilenecek. Yöremize ait olan bir çok zenginliği etkinliklerle birlikte kültürümüzü de Darıca Sahile taşıyacağız. Ayrıca fuar kapsamında konaklar ve yaşam kültürü üzerine çalıştay yapacağız. Çalıştayı deneyimli gazeteci ve araştırmacı yazar İsmail kahraman moderatör olacak.

Katılımcılarımız ise Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Gümüşhane Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, Prof. Dr. Alparslan Demir, Tarihçi Yazar Volkan Şenel, Tarihçi Yazar Serhat Doğan katılacaklar.

Ayrıca Darıca sahilde festival boyunca birbirinden güzel sanatçılarla her akşam konserler verilecektir.

Bu projedeki hedefimiz ise Konak kültürünün neslimize aktarmak.Gençlerimizin vizyonunu açarak yatay yapılaşmaya dikkat çekmek, zengin yöre kültürümüzün bölgede yaşayan hemşehrilerimiz ile tüm vatandaşlarımıza aktarmak olacaktır" dedi.

Bu haber 1890 defa okundu

DİĞER HABERLER

Şehir Tiyatroları perdelerini ‘Macbeth’ ile açtı

Şehir Tiyatroları perdelerini ‘Macbeth’ ile açtı

YENİ SEZONA BÜYÜK İLGİYLE BAŞLANDI

2. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

2. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

5 kıtadan, 30 farklı ülkeden toplam 548 film başvurusunun yapıldığı yarışmada 8 kategoriden ödül verildi.

FESTİVALLER ŞEHRİ İZMİT’TE YİNE BİR İLK

FESTİVALLER ŞEHRİ İZMİT’TE YİNE BİR İLK

SANATFEST İZMİT

Kırkyama bu yıl dolu dolu geçti

Kırkyama bu yıl dolu dolu geçti

VATANDAŞLAR BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ

Zafer Bayramı’nın coşkusu Gebze’de yaşanacak

Zafer Bayramı’nın coşkusu Gebze’de yaşanacak

METİN OKTAY STADI UNUTULMAZ BİR GÜN YAŞAYACAK

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ