23 Nisan 2019 Salı 23:55
 
Öncekiler Sonrakiler

KENT KONSEYİNDEN'KALBİNİ DİNLE' KONULU KONFERANS

Kent Konseyinden'Kalbini dinle' konulu konferans
18 Ekim 2018 Perşembe 14:19

.

Kocaeli Kent Konseyi ve Karamürsel Kent Konseyi Emekli Meclisleri ortak bir çalışmaya imza atarak “Kalbini Dinle” konulu bir konferans gerçekleştirdiler.
Uzmanlar Özel Yalova Hastanesinde kardiyoloji uzmanı olarak görev yapan Uzm. Dr. Murat Fazlıoğlu tarafından “Kalp-Damar Sorunları ve Beslenme Önerileri” konularının paylaşıldığı konferans yoğun katılımla gerçekleşti.
Konu Büyük İlgi Gördü
Konferansa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Köse, Kartepe İlçe Nüfus Müdürü Menderes Van, Kocaeli Kent Konseyi Emekli Meclisi Başkanı Halil Atay, Karamürsel Kent Konseyi Emekli Meclisi Başkanı Metin Aydos, Kocaeli Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Yıldırım, Engeliler Meclisi Başkanı Nesrin Atar, Gölcük Kent Konseyi Emekli Meclisi Başkanı Recep Akel, Türkiye Emekliler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Adem Özata, İzmit Sanat Okulu Mezunları Derneği Başkan Yardımcısı Levent Bahadır, Kocaeli Engelliler Yardımlaşma Derneği Başkanı Nilgün Albayrak, Rumeliler Derneği Başkan Yardımcısı Abdurrahman Yılmaz, Kocaeli Bingöllüler Derneği Başkanı Ali Değirmenci, İzmit Özel Yenidoğan Rehabilitayson Merkezi Müdürü Nezahat Çini başta olmak üzere çok sayıda misafir ve üyeler katıldı.
Atay, Plaket Verdi
Konferansın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Kent Konseyi Emekli Meclisi Başkanı Halil Atay, katılım sağlayan herkese teşekkür ederek, konferansın faydalı olması temennisinde bulundu. Yoğun programına rağmen değerli bilgilerini katılımcılar ile paylaşan Uzm. Dr. Murat Fazlıoğlu’na da ayrıca teşekkür eden Atay, günün anısına kendisine plaket takdiminde bulundu.
Uzm. Dr. Fazlıoğlu Önerilerde Bulundu
Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Murat Fazlıoğlu gerçekleştirdiği sunumla, kalp hastalıklarına neden olan etkenler, kalp-damar hastalıkları, kalbi korumak için nasıl beslenilmesi gerektiği hususunda dinleyicileri bilgilendirdi. Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Murat Fazlıoğlu, kalp damar hastalıklarının çağın vebası olarak nitelendirildiğini kaydetti.
Hastalığın kalp damar duvarındaki hasar ve damar sertliği şeklinde geliştiğini ifade eden Fazlıoğlu, hastalığın değiştirilebilir risk faktörleriyle mücadele edilebilindiğini bildirdi.
Kalp krizini önlemek için önerilerde bulunan Fazlıoğlu, şöyle konuştu: "Kan basıncınızı kontrol edin, toplam kolesterol seviyelerinizi kontrol edin, sigara içiyorsanız bırakın, hayvansal yağı az olan diyetler uygulayın. Meyve ve sebze tüketin. Fazla kilonuz varsa verin, şeker hastalığınız varsa mutlaka kontrol altında tutun. Kalp sağlığını korumak için yürüyüş ve diğer egzersizleri yapın ama kalp hastalıkları uzmanınıza danışarak. Stresten uzak durmak için gerekirse yoga, meditasyon gibi teknikleri uygulayın. Eğer kalp krizi risk faktörlerini taşıyorsanız kalp krizini engellemeye yardımcı olması için doktor önerisinde aspirin kullanın."
Konferans sonunda ayrıca dinleyicilerin sorularını cevaplayan Fazlıoğlu, doğru bilinen yanlışlardan bahsetti ve kulaktan duyma ya da güvenilir olmayan kaynaklardan edinilen bilgilere göre hareket etmemek gerekliliğinden bahsetti.


Bu haber 1947 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ