27 Nisan 2018 Cuma 00:21
 
  • 4,063 TL

  • 4,921 TL

  • 173,20 TL

  • 107.015

Öncekiler Sonrakiler

KOCAELİ TÜRKÜLERİ ALBÜM OLDU

Kocaeli Türküleri albüm oldu
07 Nisan 2018 Cumartesi 13:50

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan alan araştırmasında tespit edilen Kocaeli Türküleri ünlü sanatçılar tarafından okunarak bir albümde toplandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Bilge Şehir Kocaeli Projesi’nin yemekte şehrin bilgeleriyle başlayan kent kültürünün araştırılması, ortaya çıkarılması ve kayıt altına alınarak envanter oluşturulması çalışmaları Kocaeli “Yöresel Yemek Festivali” ve “Kocaeli Yemekleri” kitabı ile taçlandırılm.

İlimize ait bir diğer öneme sahip kültürel öğelerinde araştırılarak, kayıt altına alınması için de Büyükşehir Belediyesi çalışma yaptı. Kocaeli’nin halk müziklerinin ve halk çalgılarının tespiti amacıyla Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından, “Kocaeli Yöre Türküleri, Yöre Müzisyenleri ve Yöre Çalgılarının Araştırılması Projesi” hayata geçirildi. Kocaeli’nin türkülerini, manilerini, köy seyirlik oyunlarını ve sözlü kültür geleneğini kayıt altına almak için Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı hocalarından oluşan proje heyeti, Kocaeli köylerinde çalışmalar yürüttü.

 

TRT’YE KAYIT İÇİN BAŞVURULDU

Yapılan çalışmalar neticesinde de derlenen Kocaeli Türkülerinin, TRT repertuvarına kayıt edilmesi için başvuruda bulunuldu. Kocaeli genelinde köylerde yapılan alan araştırmaları sonucu tespit edilen türküler, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bir albümde toplandı. 11 Nisan Çarşamba Saat 19.30’da ünlü sanatçılar tarafından seslendirilen Kocaeli Türkülerinin tanıtım programında, ünlü sanatçılar tarafından Kocaeli Türküleri söylenecek. Bu özel gecenin sunuculuğunu ise ünlü TRT spikeri Ayşe Egesoy yapacak.

 

KOCAELİ TÜRKÜLERİ

TRT repertuvarına daha önce alınmış 6 türkü, Karamürsel’den İbrahim Akbaba tarafından derlenmiş 3 türkü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen alan tarama çalışmalarında ilk kez derlenen 23 türkü arasından 13 türkü seçilerek, 22 Kocaeli türküsünün yer aldığı albüm yapıldı.  Orhan Hakalmaz, Şükriye Tutkun, Mustafa Arı, Ethem Kaya, Onur Şan, Emel Taşçıoğlu, Adile Kurt Karatepe, Nursaç Doğanışık tarafından okunan türküler bir albümde toplandı.

 

KOCAELİ TÜRKÜLERİNİN HİKAYELERİ

Ünlü sanatçılar tarafından stüdyoda albüme okunan Kocaeli Türkülerinin birbirinden farklı hikayeleri var. Kocaeli tarihi ve kültürüne ışık tutan türküler o dönemin sosyo-kültürel yapısına dair ipuçları da veriyor.

 

KIZ ALMA RİTÜELLERİ

Ünlü sanatçı Orhan Hakalmaz tarafından seslendirilecek Ulaşlının İçinde isimli türküde, kız alma töreni sırasında erkek tarafının kız evi önünde söyledikleri sözlerle gelinin ve damadın övüldüğü yeni yuvanın mutlulukla dolması dileklerini içeren sözler bulunuyor. Biz Gidiyoruz Taştan Taşa isimli türküde ise gelin almaya giden köy gençlerinin darbuka eşliğinde söylediği türküyle “darbuka çalacak kol kalmadı” diyerek bahşiş beklentileri dile getiriliyor.

 

İMKANSIZ BİR AŞKIN HİKAYESİ

Kocaeli Türküleri Albümünde yer alan ünlü sanatçı Onur Şan tarafından söylenen Elenko isimli türküde, eski zamanlarda bu bölgede yaşamış Rum kızı Eleniye aşık bir Türk gencinin aşkı anlatılıyor. Ailesi Eleniyi kendi eşrafından biriyle evlendiriyor ve sevenler kavuşamıyor bunun üzerine Türk genci sevdiğine intizarını bu türküyle dile getiriyor.

 

YÖRESEL KADINLAR KOROSU

Öte yandan Kocaeli genelinde yapılan alan araştırmasında, türküleri seslendiren kadınlardan Yöresel Kadınlar Korosu oluşturuldu. 20 kadından oluşan daha önce hiçbir sahne deneyimi olmayan kadın koristler, Kocaeli Yöresine ait geleneksel kıyafetleriyle sahne alacak. Yöresel Kadınlar Korosu Kocaeli yöresel kıyafetleriyle, dünürcüler ve Kandıra çarşısı isimli türküleri seslendirecek.
Bu haber 1006 defa okundu

DİĞER HABERLER

İZMEK'te ilk yıl sonu sergisi açıldı

İZMEK'te ilk yıl sonu sergisi açıldı

İzmit Belediyesi’nin Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğindeki İZMEK’te ilk yıl sonu sergisi açıldı.

15 yeni üniversite kuruluyor

15 yeni üniversite kuruluyor

Hükümet, 15 yeni üniversite kurulmasını içeren tasarıyı Meclis'e sundu.

Türk Sanat Müziği Korosu’ndan konser

Türk Sanat Müziği Korosu’ndan konser

Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Türk Sanat Müziği Korosu konserinde sanat müziğinin eşsiz eserleri keyifle dinlendi

Nev Eda Korosundan muhteşem konser

Nev Eda Korosundan muhteşem konser

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Nev Eda Türk Müziği Topluluğu tarafından düzenlenen konserde, Türk Sanat Müziğinin eşsiz eserleri seslendirildi

Posco Assan TST Gönüllüleri Akmeşe İlkokulu’ndaydı…

Posco Assan TST Gönüllüleri Akmeşe İlkokulu’ndaydı…

Her ayın ikinci cumartesi günü gerçekleştirdiği gönüllülük aktiviteleri ile çevresine katkı sunan Posco Assan TST Gönüllüleri’nin nisan ayındaki adresi Akmeşe İlkokulu’ydu.

Çöl kaplanı Kartepe'de

Çöl kaplanı Kartepe'de

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenecek olan “Fahreddin Paşa Paneli” 16 Nisan Perşembe Günü Saat:15.00’da Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ