24 Temmuz 2019 Çarşamba 13:00
 
Öncekiler Sonrakiler

KOÜ'DE KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR

KOÜ'de kadına yönelik şiddete hayır
14 Aralık 2018 Cuma 11:13

.

Kadına yönelik şiddet yaygın bir toplumsal sorundur. Dünyada kadına yönelik şiddet üzerine yapılan araştırmalara baktığımızda, kadına yönelik şiddetin yaygınlığını, kadının şiddet karşısındaki çaresiz kalışını görmekteyiz.

 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) tarafından, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Sağlık Hizmetleri Paneli” düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Tıp Prof. Dr. Başar Çolak, Tıp Fakültesi Çocuk Psikolojisi Prof. Dr. Ayşen Coşkun ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Gökalp Kutlu katıldı. Etkinlik öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü.

 

Panelde ilk olarak konuşan Prof. Dr. Çolak, “Bizlerin yapması gereken hastayı bir bütün olarak değerlendirdiğimizde, hastada da eğer şiddet var ise bunu ortaya koymak ve belgelemek gerekir. Şiddet mağduru kadında hamilelik yönünde şiddet riski artıyor. Kadının en fazla korunmaya ihtiyacı olduğu hamilelik döneminde, çocuk düşürme, erken doğum gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Ama kadın doğum kliniklerinde, kadına yönelik şiddete ne oranla önem verildiğinin sorgulanması gerekir.” dedi.

 

Kadına yönelik şiddetin, çocuk ruh sağlığı üzerinde etkilerinden bahseden Prof. Dr. Coşkun ise, “Günümüzde aile içi şiddet artık boyutunu aştı, çocukların gözü önünde katledilen kadın haberlerini görmekteyiz. Önlemler alınmalı, farkındalıklar artmalıdır. Aile içi şiddete maruz kalan çocukların gelişme ve büyüme döneminde, bir sonraki nesilde bu sürece devam ettiği gözlemlenir.” diye konuştu.

 

Panelistin bir diğer konuşmacısı Dr. Öğr. Üyesi Kutlu toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekti. ise, “Toplumsal cinsiyet rolleri kadınların şiddete uğramasına sebep oluyor.” diyen Dr. Öğr. Üyesi Kutlu, “Kadınlar sadece kadın oldukları için çeşitli şekillerde şiddete uğrayıp öldürebiliyorlar. Son 8 yılda kadın cinayetleri artmıştır. Şiddet, insan hakları ihmalidir.”  ifadelerini kullandı.

 

Etkinlik öğrencilerin soru-cevaplarıyla sona erdi.
Bu haber 3259 defa okundu

DİĞER HABERLER

Onlar ermiş muradına..!

Onlar ermiş muradına..!

Hayâlî ile Karagöz oyunu söyleşisine büyük ilgi

Hayâlî ile Karagöz oyunu söyleşisine büyük ilgi

Sabancı'da 'Artifact-Yapay' sergisi

Sabancı'da 'Artifact-Yapay' sergisi

Serpil Şahin’in “Artifact-Yapay” başlıklı resim sergisi İzmit Sabancı Kültür Merkezi’nde açıldı. Sergi, 6-15 Mayıs tarihleri arasında gezilebilecek.

SABANCI'DA SANAT GECESİ

SABANCI'DA SANAT GECESİ

ÖĞRETMENLERDEN UNUTULMAZ SANAT GECESİ

Yazar Aklanoğlu, Yamen'i ziyaret etti

Yazar Aklanoğlu, Yamen'i ziyaret etti

DÜNYA SANAT GÜNÜ 30X30 RESİM SERGİSİ

DÜNYA SANAT GÜNÜ 30X30 RESİM SERGİSİ

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve 41 Sanat Grubu işbirliğiyle, 15 Nisan Dünya Sanat Günü 30x30 Resim Sergisi sanatseverlerle buluştu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ