24 Haziran 2018 Pazar 10:28
 
  • 4,679 TL

  • 5,454 TL

  • 190,62 TL

  • 95.852

Öncekiler Sonrakiler

KOÜ'DE KONFERANS

KOÜ'de konferans
25 Nisan 2017 Salı 12:10

'Proje Yönetimine Genel Bir Bakış ve Avrasya Tüneli'Konferansı Gerçekleştirildi.

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde bugün "Proje Yönetimine Genel Bir Bakış ve Avrasya Tüneli” adlı konferans düzenlendi. Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Köprübaşı, Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oya Şenyurt’un yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve öğrencinin katıldığı konferansta konuşmacı olarak yer alan Yapı Merkezi Holding Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ersin Arıoğlu, Yapı Merkezi’nin liderliğinde yürütülen "Avrasya Projesi" ile ilgili bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. 


“Mimarlar ve Mühendisler Binlerce Fikri Tarayarak Verimli Çalışırlar”

Konuşmasına mimarlık ve mühendislik mesleklerine dair görüşlerini aktararak başlayan Arıoğlu, mimarların bilgilerinin, tecrübelerinin, duygularının ve heyecanlarının mekana zenginlik kattığını belirterek mimarların mekanlara yaşam aşıladığını kaydetti. Arıoğlu, "Bir mühendise 'Mühendislik nedir?' diye soracak olursak ‘Hayalimdeki nesneleri sayılara büründürdüm, yeryüzüne indiriyorum.’ diyecektir. İyi bir mimar ise ‘Hayalimdeki mekanları kalemimin ucunda çizgi yaptım, ölçü için sosyalleştirip kağıda döküyorum.’ diyecektir. Mühendisler ve mimarlar insan ihtiyaçlarını gidermeye ve insanlığı doğa ile uyumlandırmaya çalışırlar. Onlar projelerini yürütürken ve kararlarını verirken hiçbir zaman gerekli bütün bilgilere sahip olmazlar. Bu bilgi eksikliğini gidermek için belirli kabuller ve yorumlar yaparak binlerce fikri tarar; bazılarını seçerek, bazılarını da reddederek sonuçların verimini arttırmaya yönelik çalışırlar." ifadelerini kullandı. 


“Proje Başarısı Takım Ruhuna Bağlıdır”
Proje yönetimine dair görüşlerini de aktaran Arıoğlu, projelerin proje takımı ile yürütüldüğünü ve bu takıma dahil olan bireylerin belirli disiplinleri temsil ettiğini kaydetti. Bir projenin başarısının takım ruhuna bağlı olduğunu söyleyen Arıoğlu, "Bana takım ruhunu somutlaştırın derseniz ‘İnsanoğlunun sayısız yeteneklerinden sihirli 7 tanesinin proje yapımında sergilenmesidir.' derim. Bunlar hayal gücü, öğrenme tutkusu, bilgi işleme, yaratıcılık, estetik tutum, iş bitirme azmi ve sorumluluktur. Bir projede gözetilmesi gereken hususlar işte bunlardır. Bunların uygulama aşamasına dikkat edildikten sonra başarıya ulaşmak kolay olacaktır." diye konuştu. 

“Avrasya Tüneli Projesi Alanında Yeni Bir Çağ Başlattı”
Yapı Merkezi Holding Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ersin Arıoğlu, Avrasya Projesi’ne başlamadan önce dünyanın durumunun ve gidişatının gözden geçirildiğini ve bu gibi araştırmaların uluslararası büyük projelere olumlu katkı yaptığını ifade etti. Avrasya Tüneli’nin sağlam bir mühendislik yapısıyla inşa edildiğini belirten Arıoğlu, “Avrasya TBM’i dünyada 33,3 kWm2 kesici kafa gücü ile birinci, 12,0 bar tasarım basıncı ile ikinci sırada yer almaktadır. Aydınlatma ve renklendirme teknikleri ile kullanıcılara bu eşsiz mühendislik hissettirilmeye çalışıldı. Projemiz bugüne kadar cesaret edilmemiş birçok proje için yüreklendirici olacak; daha derine, daha büyük çapla, daha uzağa yeni bir tünelcilik akımı başlatacaktır. Bu nedenle Avrasya Tüneli projesi tünelcilikte yeni bir çağ başlatan proje olarak nitelendirilmiştir.” açıklamasında bulundu. 
Konferans, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Köprübaşı’nın Yapı Merkezi Holding Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ersin Arıoğlu’na plaket takdimi ile sona erdi. 

Bu haber 4442 defa okundu

DİĞER HABERLER

Keşkek Cemiyeti, geleneğini bozmadı

Keşkek Cemiyeti, geleneğini bozmadı

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in de katılımıyla, her yıl Ramazan Bayramı’nda Kartepe İbrikdere Muhtarlığı tarafından düzenlenen geleneksel ‘Keşkek Cemiyeti’ bu yıl, 57’nci Alay Parkı içerisindeki alanda geniş bir katılımla gerçekleşti.

Derince'de mezuniyet coşkusu

Derince'de mezuniyet coşkusu

.

Sanat Sokağı’na ilgi büyük

 Sanat Sokağı’na ilgi büyük

Hayata Dönüş Derneği tarafından Sanat Sokağı’nda açılan ve geleneksel hale getirilecek olan giysi kermesi halkın yoğun ilgisiyle karşılandı.

KBT’den, Zamburkan’a teşekkür ziyareti

KBT’den, Zamburkan’a teşekkür ziyareti

Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan’ı ziyaret eden KBT Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin ve Hüsniye Akçin, festivale verdiği destekleri için teşekkür ederek plaket takdim etti.

Beyaz Tay’a Eskişehir’de yoğun ilgi

Beyaz Tay’a Eskişehir’de yoğun ilgi

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ