25 Eylül 2017 Pazartesi 07:26
 
  • 3,501 TL

  • 4,178 TL

  • 146,14 TL

  • 104.123

Öncekiler Sonrakiler

KOÜ'DE KONFERANS

KOÜ'de konferans
25 Nisan 2017 Salı 12:10

'Proje Yönetimine Genel Bir Bakış ve Avrasya Tüneli'Konferansı Gerçekleştirildi.

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde bugün "Proje Yönetimine Genel Bir Bakış ve Avrasya Tüneli” adlı konferans düzenlendi. Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Köprübaşı, Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oya Şenyurt’un yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve öğrencinin katıldığı konferansta konuşmacı olarak yer alan Yapı Merkezi Holding Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ersin Arıoğlu, Yapı Merkezi’nin liderliğinde yürütülen "Avrasya Projesi" ile ilgili bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. 


“Mimarlar ve Mühendisler Binlerce Fikri Tarayarak Verimli Çalışırlar”

Konuşmasına mimarlık ve mühendislik mesleklerine dair görüşlerini aktararak başlayan Arıoğlu, mimarların bilgilerinin, tecrübelerinin, duygularının ve heyecanlarının mekana zenginlik kattığını belirterek mimarların mekanlara yaşam aşıladığını kaydetti. Arıoğlu, "Bir mühendise 'Mühendislik nedir?' diye soracak olursak ‘Hayalimdeki nesneleri sayılara büründürdüm, yeryüzüne indiriyorum.’ diyecektir. İyi bir mimar ise ‘Hayalimdeki mekanları kalemimin ucunda çizgi yaptım, ölçü için sosyalleştirip kağıda döküyorum.’ diyecektir. Mühendisler ve mimarlar insan ihtiyaçlarını gidermeye ve insanlığı doğa ile uyumlandırmaya çalışırlar. Onlar projelerini yürütürken ve kararlarını verirken hiçbir zaman gerekli bütün bilgilere sahip olmazlar. Bu bilgi eksikliğini gidermek için belirli kabuller ve yorumlar yaparak binlerce fikri tarar; bazılarını seçerek, bazılarını da reddederek sonuçların verimini arttırmaya yönelik çalışırlar." ifadelerini kullandı. 


“Proje Başarısı Takım Ruhuna Bağlıdır”
Proje yönetimine dair görüşlerini de aktaran Arıoğlu, projelerin proje takımı ile yürütüldüğünü ve bu takıma dahil olan bireylerin belirli disiplinleri temsil ettiğini kaydetti. Bir projenin başarısının takım ruhuna bağlı olduğunu söyleyen Arıoğlu, "Bana takım ruhunu somutlaştırın derseniz ‘İnsanoğlunun sayısız yeteneklerinden sihirli 7 tanesinin proje yapımında sergilenmesidir.' derim. Bunlar hayal gücü, öğrenme tutkusu, bilgi işleme, yaratıcılık, estetik tutum, iş bitirme azmi ve sorumluluktur. Bir projede gözetilmesi gereken hususlar işte bunlardır. Bunların uygulama aşamasına dikkat edildikten sonra başarıya ulaşmak kolay olacaktır." diye konuştu. 

“Avrasya Tüneli Projesi Alanında Yeni Bir Çağ Başlattı”
Yapı Merkezi Holding Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ersin Arıoğlu, Avrasya Projesi’ne başlamadan önce dünyanın durumunun ve gidişatının gözden geçirildiğini ve bu gibi araştırmaların uluslararası büyük projelere olumlu katkı yaptığını ifade etti. Avrasya Tüneli’nin sağlam bir mühendislik yapısıyla inşa edildiğini belirten Arıoğlu, “Avrasya TBM’i dünyada 33,3 kWm2 kesici kafa gücü ile birinci, 12,0 bar tasarım basıncı ile ikinci sırada yer almaktadır. Aydınlatma ve renklendirme teknikleri ile kullanıcılara bu eşsiz mühendislik hissettirilmeye çalışıldı. Projemiz bugüne kadar cesaret edilmemiş birçok proje için yüreklendirici olacak; daha derine, daha büyük çapla, daha uzağa yeni bir tünelcilik akımı başlatacaktır. Bu nedenle Avrasya Tüneli projesi tünelcilikte yeni bir çağ başlatan proje olarak nitelendirilmiştir.” açıklamasında bulundu. 
Konferans, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Köprübaşı’nın Yapı Merkezi Holding Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ersin Arıoğlu’na plaket takdimi ile sona erdi. 

Bu haber 2900 defa okundu

DİĞER HABERLER

Yabancı Diller Yüksekokulunda Oryantasyon Toplantısı

Yabancı Diller Yüksekokulunda  Oryantasyon Toplantısı

.

Çocuklar Yaz Tatil Dönemini Nasıl Değerlendirmeli?

Çocuklar Yaz Tatil Dönemini Nasıl Değerlendirmeli?

.

Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Tiyatro Şöleni

Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Tiyatro Şöleni

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin görev aldığı ‘Büyülü Göl’ adlı çocuk oyunu, Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Atölye Sahnesi'nde seyirciyle buluştu.

Türkan Dereli İlkokulu’nda okuma bayramı sevinci

Türkan Dereli İlkokulu’nda okuma bayramı sevinci

İzmit Türkan Dereli İlkokulu 1 F sınıfı öğrencilerinin okuma bayramı muhteşemdi.

’En Güzel 41 Hikayem’

 ’En Güzel 41 Hikayem’

Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen En Güzel 41 Hikayem isimli hikaye kitabı tanıtıldı.

Anaokulu Üniversitesi Mezunlarını Verdi

Anaokulu Üniversitesi Mezunlarını Verdi

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in okul öncesi eğitim alanındaki en önemli projelerinden biri olan Anaokulu Üniversitesi ilk mezunlarını verdi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ