izmit belediye 15 temmuz
16 Temmuz 2020 Perşembe 17:15

ROMADAN GÜNÜMÜZE NİCOMEDİA SERGİSİ

Romadan günümüze Nicomedia Sergisi
03 Mart 2020 Salı 12:40

Sergi, ziyaret etmek isteyenler için 19 Mart 2020 tarihine kadar açık olacak

Kocaeli’de aktif olarak bulunan, daha önce Göbeklitepe konusuyla da çalışmalara imza atmış olan Metafor Sanat Derneği Sanatçılarının, Roma Döneminden günümüze Nicomedia tarihinden ilham alarak yorumladığı Karma Heykel ve Seramik sergisi, 13 Mart 2020 tarihinde kapılarını sizlere açıyor. Sergi, ziyaret etmek isteyenler için 19 Mart 2020 tarihine kadar açık olacak.

İzmit tarihinin ve Roma tarihinin harmanlanıp görsellik kazandığı bu sergi heykellerle ve seramiklerle farklı bir içerik oluşturuyor.

NİKOMEDİA nedir?
MÖ 712’de Yunanistan’daki Megara’dan İzmit Körfezi’ne gelen kolonistler tarafından kurulmuş olan Astakos, Helenistik Seleukos Krallığı’nın parçalanması üzerine Kral II. Zipoites tarafından kurulan Bithynia Krallığı ile sürekli mücadele içine girmiştir. Kral II. Zipoites, MÖ 297 yılında Astakos’u ele geçirmekle birlikte, hâkimiyeti uzun sürmemiştir. Thrakia Kralı Lysimakhos da kentte uzun süreli hâkimiyet kurmayı başaramayınca kenti tahrip etmiştir. Bithynia Kralı Nikomedes Astakos’un tam karşısında, MÖ 264 / 263 yılında kendi adına yeni bir kent kurmuştur. Bitinya Kralı IV. Nikomedes MÖ 74 yılında topraklarını Roma İmparatorluğu’na bırakmasıyla kent, Roma İmparatorluğu idaresine geçmiş, MS 257-258 yılında Gotlar tarafından istila edilmiştir. Roma İmparatorluğu döneminde, İmparator Diokletianus (MS 284–305) tarafından oluşturulan yeni yönetim sistemine göre Nikomedia, İmparatorluğun doğu topraklarının yönetim merkezi olmuş Roma, Antakya ve İskenderiye ile birlikte dönemin dört büyük kenti arasında yer almıştır. Fakat İmparator Konstantin’in MS 330 yılında yeni başkent olarak Konstantinopolis’i açmasıyla Nikomedia zamanla gerilemeye başlamıştır. MS 358, 362, 554 ve 558 yıllarında meydan gelen yıkıcı depremler ise kentin görkemini iyice azaltmıştır.

Bu haber 18879 defa okundu

DİĞER HABERLER

DÜŞKIRAN SARKACI ÇIKTI

DÜŞKIRAN SARKACI ÇIKTI

Yazar H. İhsan Sönmez’in dördüncü romanı “Düşkıran Sarkacı” Ekinoks yayınevinden çıktı.

Corona arası bitti. Türkiye Turizim'de atağa geçti

Corona arası bitti. Türkiye Turizim'de atağa geçti

İşte Türkiye'nin yeni tanıtım filmi

Tarihi Gar’da, ‘Roma’dan Günümüze’ konulu sergi

Tarihi Gar’da, ‘Roma’dan Günümüze’ konulu sergi

Doğu Roma İmparatorluğu başkenti Nicomedia’dan ilham alınarak yapılan, “Roma’dan Günümüze” konulu Karma Heykel ve Seramik Sergisi sanatseverlerle buluştu

Bu sergi kaçmaz

Bu sergi kaçmaz

Deniz Özyuva 10 yıllık çalışmasını sergileyecek

TARİHİ GAR'DA 'KADIN' TEMALI SERGİ

TARİHİ GAR'DA 'KADIN' TEMALI SERGİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, 41 Sanat Grubunun yuvarlak tuvallere yaptığı, “Kadın” temalı resim serginin açılışı büyük ilgi gördü.

'80 Günde Devr-i Alem' izleyenlerine komedi ziyafeti çekti

'80 Günde Devr-i Alem' izleyenlerine komedi ziyafeti çekti

"80 Günde Devr-i Alem", Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde tiyatro severlerle buluştu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ