15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:58
 
  • 5,990 TL

  • 6,798 TL

  • 243,63 TL

  • 92.936

Öncekiler Sonrakiler

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNDE KARAR KİMİN KARARI OLMALI?

Üniversite tercihlerinde karar kimin kararı olmalı?
07 Ağustos 2018 Salı 17:11

Özel Gölcük Aile Konak Hastanesi Uzman Psikoloğ Betül Çelik Süzen, Aileler ve gençlerimiz için zorlu sınav maratonu, ardından,Üniversite tercihlerinde karar kimin kararı olmalı sorusuna cevap verdi.

Özel Gölcük Aile Konak Hastanesi Uzman Psikoloğ Betül Çelik Süzen, Aileler ve gençlerimiz için zorlu sınav maratonu, ardından,"Üniversite tercihlerinde karar kimin kararrı olmalı"sorusuna cevap verdi.

Süzen;sabır ve heyecanla puan sonuçlarını bekleyiş ve derken sırada zorlayıcı karar dönemi. 'Zor' oluşu bu kez sorulardan ya da belirsiz bir bekleyişten değil, tüm netliğe rağmen karar verme sürecinde yaşanan krizlerden kaynaklanmakta.


Öncelikle hepinizi gönülden kutluyorum. Karar verme aşamasına kadar gelebildiysek, iyi bir psikolojik savaştan geçtik ve hala yıkılmadık ayaktayız demektir. Kolay mesele değil bilirim. Ama sonucunu düşündüğümüzde, değdiğine olan inancım tartışılmaz. Bu nedenle öncelikle döktüğünüz bu terin, kendi hayatınızın kahramanları olmak adına olduğunu fark edin ve cebinizde saklayın. Ara ara çıkartıp okuyun. Hayatınızın buna değdiğini hatırladıkça, yükünüz hafifleyecektir.

Kabul edelim, sonuç ne olursa olsun, bizim sonucumuz: Sınav anı performansımızın, o an yapabildiklerimizin/yapamadıklarımızın ve fakat her koşulda bize ait olanın sonucu. Sahip çıkmalı, çıkarılacak dersleri almalı, kendimizi yargılamak yerine yolunda gideni de gitmeyeni de kabul edecek kadar yüzleşici olmalı ve şu an yapılabilecek olanlara odaklanmalıyız.

Yapacağımız tercihleri 'kendi' denizimizde bulmak önemli. 'Ötekilerin' sularında aranmak, bizi hırsa boğacak ve oradan hasarsız çıkma imkanımız da maalesef kalmayacaktır. Karar verirken, fikirler dinlenmeli, hedefler iyi okunmalı; ancak ne rotayı başkası belirlemeli ne de başka rotaların yarışına girilmeli. KENDİ yeteneklerimizin, performansımızın, ilgi alanlarımızın ve ideallerimizin izinde gitmeli.

Sevgili aileler, çocuklarınızın geleceği için endişenizi anlıyorum. Çok kıymetli olduklarını da kabul ediyorum. Fakat gençlerimizin, bizlerin ideallerini gerçekleştirmek, hikayelerimizi tamamlamak, projelerimizi hayata geçirmek için varolmadığını hatırlatmak isterim. İyi aile ilişkilerinin devamlılığı için elbette birlikte yapılacak beyin fırtınalarına, fikir alışverişlerine ihtiyaç vardır, ancak buralarda, dayatmaya yer yoktur. Seçenekler, öneriler sunulur, tercih ise kişisine bırakılır. Aksi halde anne baba tercihlerinizle çocuklarınızın hayal kırıklığını, yürek yakan bir yük halinde bir ömür taşımak zorunda kalabilirsiniz. Önerim, çocuğunuzu; yetenek ve ilgi alanlarıyla kabul edip, kazancını/statüsü yerine, huzurunu tercih eden, değerli olduklarını hissettirebilen ebeveynler olarak kalabilmeyi başarmanızdır.

Yaşam yolculuğunuzda aldığınız kararların yüzünüzü güldürmesi dileğiyle...

Bu haber 737 defa okundu

DİĞER HABERLER

Hapşuu ve arkadaşları Fuar’da

Hapşuu ve arkadaşları Fuar’da

Hapşu çocuk oyunu 16 Ağustos Perşembe Saat:21.00’da Kocaeli Fuarı Güneş Sahnesinde ücretsiz olarak sahnelenecek

'Dünya Seramik Fotoğraf Sergisi' dikkat çekti

'Dünya Seramik Fotoğraf Sergisi' dikkat çekti

Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı ve El Sanatları Bölümü Başkanı Öğretim Görevlisi Dr. Nermin Demirkol'un hazırlamış olduğu 'Dünya Seramik Fotoğraf Sergisi' görücüye çıktı.

Pişmaniye festivalinde Sagopa Kajmer coşkusu

Pişmaniye festivalinde Sagopa Kajmer coşkusu

İZMİT Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Pişmaniye Festivalinin finali ünlü rap sanatçısı Sagopa Kajmer’in konseriyle yapıldı.

Festivalin ikinci ayağı İzmit’te

 Festivalin ikinci ayağı İzmit’te

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Pişmaniye Festivali’nin ikinci ayağı İzmit’te devam edecek.

Limon ile Zeytin çocuklar tarafından ilgiyle izlendi

Limon ile Zeytin çocuklar tarafından ilgiyle izlendi

Kocaeli Fuarı 52. Yıl Yaz Etkinliklerinde bu hafta, çocukların hayranlıkla seyrettiği Çatlak Yumurtalar çizgi filminin, müzikal bir gösteri olarak sunulduğu Limon ile Zeytin Müzikali sahnelendi

Kırmızı otobüs İzmit’i tanıtıyor

Kırmızı otobüs İzmit’i tanıtıyor

İzmit Belediyesi’nin kırmızı otobüsü şehri tanıtıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ