23 Ekim 2018 Salı 05:15
 
  • 5,668 TL

  • 6,501 TL

  • 223,01 TL

  • 94.682

Öncekiler Sonrakiler

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNDE KARAR KİMİN KARARI OLMALI?

Üniversite tercihlerinde karar kimin kararı olmalı?
07 Ağustos 2018 Salı 17:11

Özel Gölcük Aile Konak Hastanesi Uzman Psikoloğ Betül Çelik Süzen, Aileler ve gençlerimiz için zorlu sınav maratonu, ardından,Üniversite tercihlerinde karar kimin kararı olmalı sorusuna cevap verdi.

Özel Gölcük Aile Konak Hastanesi Uzman Psikoloğ Betül Çelik Süzen, Aileler ve gençlerimiz için zorlu sınav maratonu, ardından,"Üniversite tercihlerinde karar kimin kararrı olmalı"sorusuna cevap verdi.

Süzen;sabır ve heyecanla puan sonuçlarını bekleyiş ve derken sırada zorlayıcı karar dönemi. 'Zor' oluşu bu kez sorulardan ya da belirsiz bir bekleyişten değil, tüm netliğe rağmen karar verme sürecinde yaşanan krizlerden kaynaklanmakta.


Öncelikle hepinizi gönülden kutluyorum. Karar verme aşamasına kadar gelebildiysek, iyi bir psikolojik savaştan geçtik ve hala yıkılmadık ayaktayız demektir. Kolay mesele değil bilirim. Ama sonucunu düşündüğümüzde, değdiğine olan inancım tartışılmaz. Bu nedenle öncelikle döktüğünüz bu terin, kendi hayatınızın kahramanları olmak adına olduğunu fark edin ve cebinizde saklayın. Ara ara çıkartıp okuyun. Hayatınızın buna değdiğini hatırladıkça, yükünüz hafifleyecektir.

Kabul edelim, sonuç ne olursa olsun, bizim sonucumuz: Sınav anı performansımızın, o an yapabildiklerimizin/yapamadıklarımızın ve fakat her koşulda bize ait olanın sonucu. Sahip çıkmalı, çıkarılacak dersleri almalı, kendimizi yargılamak yerine yolunda gideni de gitmeyeni de kabul edecek kadar yüzleşici olmalı ve şu an yapılabilecek olanlara odaklanmalıyız.

Yapacağımız tercihleri 'kendi' denizimizde bulmak önemli. 'Ötekilerin' sularında aranmak, bizi hırsa boğacak ve oradan hasarsız çıkma imkanımız da maalesef kalmayacaktır. Karar verirken, fikirler dinlenmeli, hedefler iyi okunmalı; ancak ne rotayı başkası belirlemeli ne de başka rotaların yarışına girilmeli. KENDİ yeteneklerimizin, performansımızın, ilgi alanlarımızın ve ideallerimizin izinde gitmeli.

Sevgili aileler, çocuklarınızın geleceği için endişenizi anlıyorum. Çok kıymetli olduklarını da kabul ediyorum. Fakat gençlerimizin, bizlerin ideallerini gerçekleştirmek, hikayelerimizi tamamlamak, projelerimizi hayata geçirmek için varolmadığını hatırlatmak isterim. İyi aile ilişkilerinin devamlılığı için elbette birlikte yapılacak beyin fırtınalarına, fikir alışverişlerine ihtiyaç vardır, ancak buralarda, dayatmaya yer yoktur. Seçenekler, öneriler sunulur, tercih ise kişisine bırakılır. Aksi halde anne baba tercihlerinizle çocuklarınızın hayal kırıklığını, yürek yakan bir yük halinde bir ömür taşımak zorunda kalabilirsiniz. Önerim, çocuğunuzu; yetenek ve ilgi alanlarıyla kabul edip, kazancını/statüsü yerine, huzurunu tercih eden, değerli olduklarını hissettirebilen ebeveynler olarak kalabilmeyi başarmanızdır.

Yaşam yolculuğunuzda aldığınız kararların yüzünüzü güldürmesi dileğiyle...

Bu haber 2453 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kocaeli Gençliği bu festivalde buluşuyor

Kocaeli Gençliği bu festivalde buluşuyor

Kocaeli Cumhuriyet ve Gençlik Festivali’’ne katılacak gençler, iki gün boyunca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en coşkulu şekilde kutlayacak

Kent Konseyinden'Kalbini dinle' konulu konferans

Kent Konseyinden'Kalbini dinle' konulu konferans

.

Başkan Ayaz’dan Eğitime Desteğe Devam

Başkan Ayaz’dan Eğitime Desteğe Devam

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın eğitime ve 7 Yıldızlı Kent Başiskele’deki okullara desteği sürüyor.

Semazen fotoğraf sergisi 21 Ekim'e kadar açık

Semazen fotoğraf sergisi 21 Ekim'e kadar açık

İzmit Belediyesi ile Mustafa Türk Sanat Galerisi ortaklığında semazenler fotoğraf sergisi düzenlendi.

Kartepe'de kültür- sanat sezonu açılıyor

Kartepe'de kültür- sanat sezonu açılıyor

Kartepe Belediyesi 2018-2019 kültür ve sanat etkinliklerinde ’’yeni sezon’’ başlıyor.

Kültür ve turizm'de eğitim seminerleri başladı

Kültür ve turizm'de eğitim seminerleri başladı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bakanlık bünyesinde beş gün sürecek hizmet içi eğitim seminerlerine başladı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET