24 Temmuz 2019 Çarşamba 13:03
 
Öncekiler Sonrakiler

YÜCEL BORU FEN LİSESİ'NDE KARİYER DOLU GÜNLER

Yücel Boru Fen Lisesi'nde Kariyer dolu günler
24 Aralık 2018 Pazartesi 10:38

Gebze Yücel Boru Fen Lisesi 17-21 Aralık tarihleri arasında 5 gün 10 oturum şeklinde Kariyer Günleri etkinliği gerçekleştirdi

Kaymakamlıktan mimarlığa, Diş hekimliğinden makine mühendisliğine kadar pek çok alanda başarılı insanın davetli olduğu etkinlik okulun öğrencileri tarafından ilgiyle takip edildi.

Birinci gün Gebze Kaymakamı Sayın Mustafa GÜLER’in sunumuyla başladı. Sayın GÜLER “Kaymakamlık” mesleğini, idareciliği kendi tecrübeleriyle öğrencilere aktardı. İlçe Milli Eğitim müdürü Şener DOĞAN da ilk günün misafirleri arasındaydı. Kaymakam Mustafa GÜLER’in ardından Gebze Teknik Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitü Müdürü Prof. Dr. Işıl KURNAZ öğrencilere hitap etti. Sayın KURNAZ, Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında yapılan çalışmalardan ve kendi çalışmalarından bahsetti. Günün ikinci oturumunda ise Gebze Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Meral ELÇİ öğrencilerle buluştu. Psikoteknik Testler, Personel Seçme ve Yerleştirme, Kariyer planlama alanlarında çalışma yapan Meral ELÇİ sunumunun ardından öğrencilerin kişilik renklerini ortaya çıkarak bir anket çalışması da uyguladı.

Etkinliğin ikinci gününün ilk oturumun konuğu Diş Hekimi Mehmet SULAR oldu. Samimi sohbetiyle öğrencilerin beğenisini alan SULAR, diş hekimliğini kendi yaşantısından örnekler vererek öğrencilere aktardı. Yaptığı mesleği severek yapmanın insanın hayat felsefesi olması gerektiğine değindi. İkinci oturumda ise TÜBİTAK Bilişim Teknolojileri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Elektronik Mühendisi Dr. Hamza ÖZER ve Bilgisayar Mühendisi Emrah BİLLUR öğrencilerle buluştu. Her iki konuk da hem TÜBİTAK’ın yaptığı çalışmaları, hem de kendi alanlarındaki çalışmaları öğrencilere aktardılar.

Üçüncü gün ilk konuk Deniz Pilot Binbaşı Ercüment GÖKKAYA oldu. Havacılık ve Pilotlukla ilgili deneyimlerini aktaran GÖKKAYA’nın sunumu ilgiyle takip edildi. İkinci oturumda ise Kardiyolog Doçent Doktor Ömer YİĞİNER sunum yaptı. ”Sunumum bittiğinde herkes doktor olmak isteyecek.” diyerek söze başlayan YİĞİNER, doktorluğun, kalp doktorluğunun mesleki özelliklerini öğrencilere aktardı.

Dördüncü günün konukları Makine Mühendisi Sacit ZORLU ve Elektronik Mühendisi Abdurrahman ASLANTAŞ oldular. Her iki mühendis de mühendislik mesleğinin özellikleri kendi hayatlarından örneklendirerek ve özel sektör gözüyle değerlendirerek öğrencilerle paylaştılar. İkinci oturumda ise TÜBİTAK Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nden okul tarafından 7 Nisan 2019 tarihinde yapılacak Fen Bilimleri Olimpiyatı Danışma Kurulu’nda da yer alan Doç. Dr. Selma ONARICI ve Doç. Dr. Zelal ADIGÜZEL öğrencilerle buluştular.

Etkinliğin son gününde ise Gebze Teknik Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesinden Porf. Dr. Ayşe Gül GÜREK (Kimya), Prof. Dr. Savaş BERBER (Fizik) ve Doç Dr. Ayten KANDİLCİ (Biyoloji) öğrencilerle buluştular. Kendi alanları ile ilgili konuşmaların ardından öğrencilerden gelen soruları da titizlikle cevaplayan konukların sorulara verdikleri cevaplar büyük alkış topladı. Son oturumda ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mimarları Sinan KAYAKIRAN ve Ali Osman ÖZCAN öğrencilerle buluştu. Mimarlık mesleğini anlatan konukların sunumlarını okul için planlanan spor salonunun çizimlerinden anlatmaları öğrenciler için ayrı bir sürpriz oldu.

Programın sonunda Okul Müdürü İsmail BOĞA: “Meslek tercihlerini şekillendiren öğrencilerimizin seçimine katkı sağlamak için Kariyer Günleri Etkinliği düzenledik. Gerçekleştirdiğimiz etkinlikten öğrencilerimizin hem keyif aldığı, hem de konuklarımızın sunumlarının öğrencilerimizin meslek seçimlerine katkı sağladığı gözlerinden belli oluyor. Katılan, destek veren tüm konuklarımıza yürekten teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.


Bu haber 3541 defa okundu

DİĞER HABERLER

Onlar ermiş muradına..!

Onlar ermiş muradına..!

Hayâlî ile Karagöz oyunu söyleşisine büyük ilgi

Hayâlî ile Karagöz oyunu söyleşisine büyük ilgi

Sabancı'da 'Artifact-Yapay' sergisi

Sabancı'da 'Artifact-Yapay' sergisi

Serpil Şahin’in “Artifact-Yapay” başlıklı resim sergisi İzmit Sabancı Kültür Merkezi’nde açıldı. Sergi, 6-15 Mayıs tarihleri arasında gezilebilecek.

SABANCI'DA SANAT GECESİ

SABANCI'DA SANAT GECESİ

ÖĞRETMENLERDEN UNUTULMAZ SANAT GECESİ

Yazar Aklanoğlu, Yamen'i ziyaret etti

Yazar Aklanoğlu, Yamen'i ziyaret etti

DÜNYA SANAT GÜNÜ 30X30 RESİM SERGİSİ

DÜNYA SANAT GÜNÜ 30X30 RESİM SERGİSİ

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve 41 Sanat Grubu işbirliğiyle, 15 Nisan Dünya Sanat Günü 30x30 Resim Sergisi sanatseverlerle buluştu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ