19 Kasım 2018 Pazartesi 07:04
 
  • 5,344 TL

  • 6,098 TL

  • 209,82 TL

  • 93.616

Öncekiler Sonrakiler

SUNAY AKIN SÖYLEŞİSİYLE KİTAP FUARI’NDA “ÖZGÜRLÜK” RÜZGARI ESTİRDİ

 Sunay Akın söyleşisiyle Kitap Fuarı’nda “özgürlük” rüzgarı estirdi
10 Mayıs 2018 Perşembe 13:16

Sevilen yazar Sunay Akın’dan Kocaeli Kitap Fuarı’na özgürlük övgüsü geldi.

Kocaeli Kitap Fuarı denince akla gelen ilk isimler arasında yer alan yazar Sunay Akın, bu yıl da geleneği bozmayarak, okurlarıyla buluştu. 10. Kocaeli Kitap Fuarı’na “Özgürlük” konulu bir söyleşi ile katılan sevilen yazara okurları yoğun ilgi gösterdi. Söz konusu yoğun ilgi nedeniyle çok sayıda vatandaş söyleşiyi ayakta ya da yerlere oturarak izledi..

 

HER DÜŞÜNCEDEN İNSAN KOCAELİ KİTAP FUARI’NDA

Sunay Akın, Yahya Kaptan Salonunda gerçekleşen söyleşisinde 2. Dünya Savaşında Londra’da yıkılan kütüphaneye giden insanların fotoğrafını gösterdi. “Yıkık haldeki kütüphaneden insanlar, kitap seçmeye devam ediyor. Ben Kocaeli Kitap Fuarı’nı da buna benzetiyorum. Çünkü burada her düşünceden insan ve yayınevi var. Kim olursa olsun tek bir enstrümanın sesine mahkum olamayız. Demokrasi böyle bir orkestradır. Ama nota bilmeyenle iş olmaz” dedi.

 

ARAP KIZI NEDEN CAMDAN BAKIYOR?

Sunay Akın, söyleşisinde İstanbul’a Afrika’dan getirilen kölelerin dramını anlattı. Söyleşiye katılanlara, “Yağmur yağıyor, seller akıyor, Arap kızı camdan bakıyor” şarkısını söyleten Akın, “Peki neden Arap kızı camdan bakar” diye sordu. Sunay Akın, ‘’Tekerlemelere yansıyan Arap kızları, kölelerin çocuklarıydı. Yaşıtları yağmur sularıyla oynarken onlar camdan bakmakla yetiniyorlardı. Çünkü onlar köle çocuğuydu; diğer çocuklar gibi sokağa çıkıp oynama şansları yoktu. 'Yağmur yağıyor, seller akıyor, Arap kızı camdan bakıyor' tekerlemesinin çıkış hikâyesi de böyle oluşuyordu"  dedi. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde Çemberlitaş'taki 300 odalı Esir Han'dan söz ettiğini de hatırlatan Akın,
"İstanbul'daki köleler sarayın izniyle yılda bir gün Çamlıca Tepesi'nde toplanıyorlardı. Hasbihal ediyor, kendi şarkılarını söylüyor ve eğleniyorlardı. Sonraları Çırpıcı Çayırı'nda toplanmaya başladılar” dedi. Akın daha sonra okurları için 2. Dünya Savaşı çocuklarının dramını anlatan bir sinevizyon gösterisi sundu.

 

HİTLER’İN ÇİZMESİNE DOKUNAN TEK AFRİKALI

Bu aşamada “İstanbul’un köle tarihini Hitler’e nasıl bağlarız” sorusunu gündeme getiren Akın, kendisini dinleyenleri 1936 Berlin Olimpiyatları’na götürdü. Hitler’in, büyük bir kibirle Berlin Olimpiyatları’na gittiğini ve o sırada merdivenleri çıkarken Afrikalı bir çocuğun çizmesine dokunduğunu anlatan Sunay Akın, “”Hitler, buna çok sinirleniyor. Bir Afrikalının çizmesine dokunması onu çok öfkelendirir. O kişi Ömer Besim Koşalay’dır. Afrika kökenlidir ve Hitler’in çizmesine dokunmuştur. Ömer Besim Koşalay da Türkiye’deki Afrikalılardan biridir” dedi.

 

CAHİT SITKI VE NAZİLERDEN KAÇIŞI

Özgürlük başlığındaki söyleşide Türk edebiyatının önemli şairlerinden Cahit Sıtkı Tarancı gündeme geldi. Akın, 2. Dünya Savaşında Türklerin Paris’te sıkışıp kaldığını hatırlatarak, “Paris’teki Türkler bir yolunun bulup Nazi zulmünden ve Paris’ten kaçmak isterler. Patika yollardan İsviçre’ye gitmeye karar verirler. Onlardan biri 10 gün pedal çevirerek Paris’ten kaçıyor. O isim Cahit Sıtkı Tarancı’dır” şeklinde konuştu

 

NAMIK KEMAL VE FİKİRTEPE

Özgürlük söyleşinde, Vatan Şairi ve Hürriyet adlı gazeteyi bundan 150 yıl önce çıkaran vatan şairi Namık Kemal de anıldı. Sunay Akın, İstanbul’da Fikirtepe semtinin ismini veren kişinin Namık Kemal olduğunu hatırlatarak, “Şimdi birileri çıkmış Osmanlı mı, Cumhuriyet mi diyor. Namık Kemal de Osmanlı’dır. Gençler sakın bu aptallığa prim vermeyin. Senin değerlerini bir yumurta olarak ortaya koyuyorlarsa buna inanmayın” dedi.

 

 
Bu haber 5721 defa okundu

DİĞER HABERLER

KOCAELİ İLE ERZURUMU BULUŞTURAN NİKÂH

KOCAELİ İLE ERZURUMU BULUŞTURAN NİKÂH

.

Erol ailesi büyüyor

Erol ailesi büyüyor

Nermin ve Ali Kuş’un kızları Gülse ile Süreyya ve Hüseyin Erol’un oğulları Burç, evliler kervanına katılıyor.

CHP’li Umut Bali muradına erdi

CHP’li Umut Bali muradına erdi

CHP İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi Umut Bali ve Rabia Yıldız dünya evine girdi.

Belsa’da çifte kutlama

Belsa’da çifte kutlama

İzmit Belediyesi’nde hem Ağustos ayında doğanlar için hem de Kurban Bayramı kutlama etkinliği düzenlendi.

Emre Andız baba oldu

Emre Andız baba oldu

CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız ve eşi Tuba Andız’ın kızları Afra Özüm dünyaya geldi.

Buray, sevenleriyle buluştu

Buray, sevenleriyle buluştu

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kocaeli Fuarı 52. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen konserde, son döneme damgasını vuran şarkıcı Buray sahne aldı

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ