26 Mayıs 2019 Pazar 01:25
 
Öncekiler Sonrakiler

KANSER FARKINDALIĞI VE ÇALIŞAN SAĞLIĞI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ

 Kanser Farkındalığı ve Çalışan Sağlığı Semineri Gerçekleşti
25 Eylül 2018 Salı 15:06

.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kanser Farkındalığı ve Çalışan Sağlığı Semineri, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Kocaeli'de bir otelde gerçekleştirilen seminere; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, ilçe sağlık müdürleri, hastane başhekimleri ve sağlık çalışanları katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney gerçekleştirdiği açılış konuşmasında " Bugün Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü olarak gerçekleştirmiş olduğumuz seminer ile Kanser hastalığının taramalar sayesinde erken teşhis edilmesi, bunlarla ilgili tüm önlemlerin alınması, 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşları ile irtibatlı olunması , tedavilerinden sonra takiplerinin düzenli yapılması, bu şekilde her vatandaşımızın sağlığının daha iyi seviyeye çekilmesi ve ülkemize ciddi katkılar sağlanması amaçlanmakta. Bugünkü seminerimizin aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarımızla karşılıklı bilgi paylaşımı ve istişare imkanı sunacağı için çok yararlı olacağını düşünüyorum. Seminerimize teşriflerinden dolayı Sayın Valimize, Kaymakamımıza, Rektörümüze ve katılımcılara teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün ardından Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmalarında; “Bugün dünyanın önemli gündem maddelerinden biri olan ve insanların karşı karşıya olduğu kanser konusunda farkındalık yaratma adına gerçekleştirdiğimiz seminerde sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Kanser konusu zaman zaman farklı tartışmaları da beraberinde getiren ama en önemlisi insan sağlığını tehdit eden ve bu anlamda alınması gereken tedbirleri öne çıkaran bir durum. Kanserin nedenlerini ve onu önleme noktasındaki şuanda gelinen bilimsel boyut konusunda herkesin hem fikir olduğu bir noktadayız. Belirli faktörleri azaltarak önlemler almak mümkün. En önemlisi erken teşhis yapmaktır. Bunun için toplumda duyarlılığı ve farkındalığı yaratmalıyız. Özellikle birinci basamak sağlık çalışanı olan aile hekimlerimizin bu konuda daha duyarlı olması ve bu gözle insanlara bakarak onlarda belirli bir emare gördüğünde bunu daha üst sağlık kurumlarına yönlendirmesi konusunda hassasiyet göstermelidirler" dedi.

 

KADIN SAĞLIĞI PROJEMİZLE BUGÜNE KADAR ULAŞTIĞIMIZ KADIN SAYISI 154 BİN 569’DUR.

Konuşmasının devamında Aksoy "Kocaeli genelinde Kadın Sağlığı Projemizle aslında bugünkü konumuz olan farkındalık hususunu gündemimize alarak, çalışmalar yapan bir kentiz. Geçtiğimiz yıl Ekim ayı sonu itibariyle Kadın Sağlığı Projesi adıyla 15-69 yaş gurubunda Kocaeli genelindeki 9671 bin kadınımızı hedef kitle olarak belirledik. İl Sağlık Müdürlüğümüzün oluşturduğu ekiplerle her ilçemizde bu eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Bugüne kadar ulaştığımız kadın sayısı 154 bin 569’dur. Özellikle Sağlık Bakanlığımızın gündemine aldığı ve halk sağlığını önemli ölçüde etkileyen belirli konuları da bu kapsamda kadınlarımıza aktarıyoruz. Obezite, anne sütünün faydaları, normal doğum ve kadına yönelik şiddete kadar tüm konuları aktarıyoruz. Bu eğitim çalışmalarını önemsiyoruz. Bu konuda görev alan bütün arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Gerek Sağlık Bakanlığımızın ilimizdeki hastaneleri, gerekse Kocaeli Üniversitemiz ve Tıp Fakültemizin katkılarıyla ilimizde çok önemi çalışmalar yapılıyor” diye konuşarak emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkürlerini ifade etti.

 

Konuşmaların ardından Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. İnci Sobi, Doç. Dr. Mesut Sezikli, Doç. Dr. Hasan Terzi, Doç. Dr. Müge Alvur, Dr. Alp Aker, Dr. EmineTezel, Kadın Sağlığı ve Kanser Farkındalığı konularında, Dr. Berna Şerifi ve İş Sağlığı Uzmanı Nurcihan Özer ise Çalışan Sağlığı konularında katılımcılara önemli bilgiler aktardılar.
Bu haber 2013 defa okundu

DİĞER HABERLER

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE YENİ ÜROLOJİ UZMANI

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE YENİ ÜROLOJİ UZMANI

Üroonkoloji ve Laparoskopik Cerrahi alanlarında deneyim sahibi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Yaşar Bozkurt, VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı.

BAĞIMLILIK ÜNİTESİ VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NDE HİZMETTE!

BAĞIMLILIK ÜNİTESİ VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NDE HİZMETTE!

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE YENİ RADYOLOJİ UZMANI

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE YENİ  RADYOLOJİ UZMANI

Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Gümüş VM Medical Park Kocaeli Hastanesi'nde hasta kabulüne başladı.

8 Mayıs 'Dünya Talasemi günü '

8 Mayıs 'Dünya Talasemi günü '

Kartepe Semt Polikliği’nde Çocuk Hastalıkları Uzmanı Göreve Başladı

Kartepe Semt Polikliği’nde Çocuk Hastalıkları Uzmanı Göreve Başladı

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ