11 Aralık 2018 Salı 11:13
 
  • 5,322 TL

  • 6,057 TL

  • 213,58 TL

  • 92.113

Öncekiler Sonrakiler

25. KÖK HÜCRE VE DOKU MÜHENDİSLİĞİ KURSU YAPILDI

25. Kök Hücre ve Doku Mühendisliği Kursu Yapıldı
06 Nisan 2018 Cuma 17:17

.

Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÖGEM) tarafından "Kök Hücre ve Doku Mühendisliği Kursu: Temel Kök Hücre Teknikleri ve Moleküler Biyoloji Uygulamaları" kursunun 25'incisi düzenlendi. 5 gün süren kursta, sabahtan öğlene kadar teorik ders anlatımı, öğlenden akşama kadar da pratik uygulama ile gerçekleşti.

Kursun açılışında konuşan KÖGEM Müdürü Doç. Dr. Yusufhan Yazır, "Yaklaşık 10 yıldır bilgi birikimimizi paylaştığımız ve bu alanda Türkiye'ye öğretim üyesi ve araştırma görevlisi bazında üst düzey teknik personel yetiştirmeyi hedeflediğimiz kurs, sabahtan öğlene kadar teorik ders anlatımı, öğlenden akşama kadar da pratik uygulama ile gerçekleşecek. Kurs sonrası birçok teoriği uygulayabilecek donanıma sahip olacaksınız. Ülkemizde kök hücre konusunda çalışan kişilerin eğitimine katkı sağlamak adına önemli bir kurs." diyerek kursiyerlere başarılar diledi.

İnsan ve sıçan kaynaklı iki farklı dokudan (adipoz doku, Wharton jeli ve/veya kemik iliği), farklı yöntemlerle mezenkimal kök hücre izolasyonu, kök hücre kültür yöntemleri, dondurma-çözme (vitrifikasyon), in-vitro farklılaştırma, kök hücre çoğalma indeksi ve yaşlanma, flow sitometri ilkeleri ve kök hücre karakterizasyonunda flow sitometri uygulamaları, temel moleküler biyoloji teknikleri (RNA/protein izolasyonu, cDNA sentezi, PCR, Western Blotlama tekniği, kök hücreye gen aktarımı) ve üç boyutlu yapı iskelesine hücre ekimi gibi doku mühendisliği tekniklerinin işlendiği kurs 2-6 Nisan tarihleri arasında düzenlendi. Kurs sonunda ise kurs değerlendirilmesi yapılarak katılımcılara Flow Sitometri eğitim sertifikası verildi.

Bu haber 1927 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ