26 Haziran 2019 Çarşamba 18:05
 
Öncekiler Sonrakiler

ACİL SERVİSLERDE TRİYAJ SİSTEMİ GEREKLİ

Acil servislerde Triyaj sistemi gerekli
02 Ağustos 2018 Perşembe 16:33

İzmit Seka Devlet Hastanesi Acil Uzmanı Dr.Gül Nihal Kasap, Triyaj sistemi hakkında bilgi verdi.

Toplum tarafından acil sağlık hizmetlerinden yararlanma bilincinin yeterince geliştirilememesinden dolayı, acil hizmet birimlerinde meydana gelen sorunlardan birinin kapasitenin çok üzerinde hastaya hizmet vermek durumunda kaldığını belirten İzmit Seka Devlet Hastanesi Acil Uzmanı Dr.Gül Nihal Kasap,  Triyaj sistemi hakkında bilgi verdi.


Aciliyeti ve hayati tehlikesi olan hastalara daha öncelikli hizmet verilebilmesi için acil servislerde triyaj sistemi uygulanmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Dr.Kasap, “Acil Hastalarımız bizim yeşil alan, sarı alan kırmızı alan olmak üzere üç gruba ayrılıyor. Kırmızı alan dediğimiz alan bizim daha çok; travma hastaları, ateşli silahlı yaralamaları, kesici delici alet yaralamaları, düşmeler, trafik kazası gibi acil olan.. Bunlarda bekleme süresi yok. Diğer yeşil ve sarı alanda; asıl bizim yoğunluğumuz alanlar bu alanlardır. Hasta ilk önce triyaj dediğimiz yere gidiyor. Triyajda yapılan değerlendirmeler sonucunda renk alanı belli oluyor ve ona göre bekleme süreleri değişebiliyor” dedi.


Triyaj sistemi nedir?
Triyaj sistemi Acil Servise başvuran hastaların aciliyet sırasına göre tedavi edildiği bir sistemdir. Triyaj sisteminin amacı hayati tehlikesi olan hastaları atlamamak, hayati tehlikesi olan hastaya hemen müdahale etmek ve aynı zamanda da hayati tehlikesi olmayan ve acile başvuran hastaların bakımını kolaylaştırmak, gerekli polikliniklere yönlendirmek ve hastaların erken zamanda sağlık hizmetine ulaşmasını sağlamaktır.

Triyaj; hekim, hemşire ve acil tıp teknisyeni tarafından yapılmaktadır.


3 seviyeli triyaj skalası

Kırmızı Kod
Acile getirilmiş durumu kritik, ciddi şekilde yaralanması olan hemen müdahale edilmesi gereken hastaların bulunduğu seviyedir. Bu seviyedeki hastaların hayati tehlikesi mevcuttur.

Sarı Kod
Yaralanma vakası ile acile gelen tıbbi müdahaleye ihtiyacı olan fakat bir süre bekletilmesi hastanın ölümüne neden olmayacak durumdaki hastaların bulunduğu seviyedir. Bu hastalara 30-60 dk arasında müdahale edilmelidir.

Yeşil Kod
Bilinçleri açık olan bu seviyedeki hastalara aslında poliklinikte müdahale edilebilir. Örneğin Boğaz ağrısı, baş ağrısı, herhangi bir bölgede ağrım var şikayeti ile gelen hastalardır. Bu hastalara 60-120 dk arasında müdahale edilmelidir.
Triyaj sisteminde unutulmaması gereken en önemli şey acile başvuran hastaların müdahale edilme önceliğine göre sıraya koyulup müdahalenin fazla bekletilmeden yapılmasıdır. Bu bilgilerden anlaşılacağı gibi Triyaj sistemi acil müdahaleler açısından hasta için hayati önem taşımaktadır.


Bu haber 2413 defa okundu

DİĞER HABERLER

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE ÇOCUK NÖROLOJİSİ UZMANI

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE ÇOCUK NÖROLOJİSİ UZMANI

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Tülün Savaş Gürses VM Medical Park Kocaeli Hastanesi'nde hasta kabulüne başladı.

KARAMÜRSEL DEVLET HASTANESİNDE BAŞARILI OPERASYON

KARAMÜRSEL DEVLET HASTANESİNDE BAŞARILI OPERASYON

Karamürsel Devlet Hastanesinde Gerçekleştirilen Başarılı Operasyon Sonucunda Hastadan 30 Santimetre Çapında ve 6 Kilo Ağırlığında Kitle Çıkarıldı.

Yastık altında cep telefonuyla uyunmamalı

Yastık altında cep telefonuyla uyunmamalı

Beyin kanseri erkekleri daha çok etkiliyor

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE YENİ ÜROLOJİ UZMANI

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE YENİ ÜROLOJİ UZMANI

Üroonkoloji ve Laparoskopik Cerrahi alanlarında deneyim sahibi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Yaşar Bozkurt, VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı.

BAĞIMLILIK ÜNİTESİ VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NDE HİZMETTE!

BAĞIMLILIK ÜNİTESİ VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NDE HİZMETTE!

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE YENİ RADYOLOJİ UZMANI

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE YENİ  RADYOLOJİ UZMANI

Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Gümüş VM Medical Park Kocaeli Hastanesi'nde hasta kabulüne başladı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ