18 Haziran 2018 Pazartesi 00:52
 
  • 4,730 TL

  • 5,492 TL

  • 194,15 TL

  • 94.541

Öncekiler Sonrakiler

AİLELER ERGEN PROBLEMLERİ KARŞISINDA NELER YAPMALIDIR?

Aileler ergen problemleri karşısında neler yapmalıdır?
11 Nisan 2016 Pazartesi 16:25

ERGENLİK DÖNEMİ VE BUNA İLİŞKİN AİLELERE ÖNERİLER

Özel Kocaeli Tıp Merkezinde hizmet veren Uzman Psikolog Sena Çilingir Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İHO’da velilere verdiği seminerde Ergenlik ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Çilingir, Ergenliğin yetişkin hayatına bir hazırlık dönemi olduğunu belirtti ve ailelerin bu zor dönemde nasıl davranması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Anne babalar ve ergenler arasındaki çatışma onlu yaşlardan, on altılı veya on yedili yaşlara kadar düzenli ve yoğun şekilde artış gösterir, ancak on sekizli ve on dokuzlu yaşlarda ergenliğin ilk dönemlerindeki seviyeye doğru geriler. Bunun nedeni, pek çok çocuğun on sekizli veya on dokuzlu yaşlarda üniversiteye gitmesi veya kendi başına yaşaması ve anne babadan uzakta yaşıyor olmasından daha az tartışma imkânı yaratmasıdır.

Ergenlik, çocuklar ve ailelerinde pek çok değişikliğin meydana geldiği bir dönemi kapsar.

Ergenlerde benmerkezci dönem vardır. Bu dönem de herkesin ona baktığını, onunla ilgilendiğini düşünürler bu nedenle saatlerce ayna karşısında durabilirler. Bir sivilceleri çıktığında dünya yıkılır onlar için ve ben her şeyi tek başıma yapabilirim ben sorunumla tek başıma başa çıkabilirim gibi tutum ve davranışlar görülebilir. Bu sebepten riskli davranışlar gözlemlenir ve ya maddeye yönelim de sık görülmektedir.

Aile içi ilişkiler önemli
Bu dönemde bağımsız olma ve kimliklerini bulma, başkaldırma yolunda çok zorlu bir süreçten geçmeye başlarlar.  Kendilerine “Ben kimim?”,  “Ben nasıl biri olmalıyım?”  gibi sorular sorarlar. İşte tam da bu nokta da aile içi ilişkileri zayıfsa yanlış arkadaş gruplarında sağlıklı olmayan kimlik geliştirebilirler. Ergenlerin bu dönemde suç işleme, şiddete başvurma, çete faaliyetlerine katılma ve uyuşturucu madde kullanma ihtimalleri fazladır.

Duygusal olarak iniş ve çıkışlar yaşarlar
Çocuklar, hormonları vasıtasıyla fiziksel olarak değişime uğrar ve duygusal olarak iniş ve çıkışlar yaşar. Bazen mutlu, bazen üzgün olurlar ve çoğu zaman da neden böyle hissettiklerini açıklayamazlar.
Çocuğunuz evde yalnız kalmak ve ya arkadaşlarıyla vakit geçirmek isteyebilir. Aileyle geçirilen zaman dışındaki her şey onları iyi hissettiren zamanlardır. Aile birlikteliğinden uzaklaşıp, arkadaşlarıyla dünya kurmaya başlarlar. Aile içinde etkili iletişim ya da güven yoksa eğer ergen, yaşıtlarına sorunlarını açar ve onun gibi inişli çıkışlı duygularda olan bir ergenden destek görmeye başlar. Dolası ile sorunlarla başa çıkması pek de sağlıklı olmaz.  Bu sebepten aile olarak ne çok otoriter ne de çok baskıcı yaklaşmak gerekiyor. Dengeli ve güvenli bir ilişki ile çocuklarınızın problemlerine yönelik çözümlerine ortak olma şansına sahip olursunuz. 

Aileler ergen problemleri karşısında neler yapmalıdır?
Çok az ailenin bu dönemi sorunsuz atlattığı da bir gerçektir. Bu aileler çocuklarını aslında ergenlik dönemine olması gereken düzeyde istikrarda ve gerekli disiplinle hazırlamışlardır. Eğer ki ailede ergenliğe kadar disiplin zayıflığı var ise ergenlikte yoğun disipline girildiyse çocukta karmaşa meydana gelir ve adapte olma sürecinde negatif davranışlar gözlemlenir.

Anne ve baba ortak dili oluşturmalıdır
Ailenin çocukluktan itibaren anne ve baba olmak üzere ortak dili, istikrarı, düzeni ve disiplini olması gerekiyor. “Hayır” her zaman “hayır” olmalı “evet” ise her zaman “evet” olmalı. Çocuk size güvenmeli eğer karmaşık sistem olursa size karşı güveni de azalır.


Sevgi, saygı ve istikrar ile yaklaşın
Anne baba tutumu söz konusu olduğunda, ebeveynin çocuğa gösterdiği sevgi kadar onun davranışlarına uyguladıkları kontrol ve disiplinin niteliği de önemlidir. Bireyin gelişmesinde dengeli ve tutarlı bir disiplin uygulaması en önemli faktördür. Disiplin çatık kaş ve ya şiddet uygulama ya da korkutarak sağlanan bir durum değildir. Disiplin sevgi, saygı, istikrar ile gelişen bir durumdur.

Ben dili kullanın
Aile olarak çocuğunuzun görüştüğü arkadaşlardan pek memnun değilseniz Yanlış olduğunu düşünüyorsanız eğer sert bir mizaçla hayır onunla görüşmeni istemiyorum şekillinde olmamalıdır. Öncelikle yapmanız gereken çocuğun arkadaşını iyi şekilde tanımanız ve çocuğunuzun da sizin arkadaşını iyi tanıdığını bilmesi gerekiyor ki yaptığınız açıklamalar onun açısından inandırıcı olsun. Aksi takdirde üzerinde otorite kurmaya çalıştığınızı düşünür ve otoriteye başkaldırma davranışında bulunur. Daha sonra onunla “sen dili” değil “ben dili” kullanarak konuşmalısınız. Örneğin;  “sen yapıyorsun !”, “ sen Yanlış arkadaşlık kurdun bak neler olacak yada oldu”  gibi değil de “ben üzülüyorum” “ ben rahatsız oluyorum”, “ben korkuyorum” gibi cümleler kurulmalı.


Arkadaşlarının evinize gelmesine müsaade edin
İlişki kurduğu arkadaşlarını yakından siz bizzat görün ve tanıyın. Eğer ki istemediğiniz bir arkadaşlık var ise çocuğunuzu ilgi duyabileceği ya da yeteneği olan alanlara yönlendirebilirsiniz. Spor ve ya sanat dalları olabilir bunlar. Ama mutlaka o ortamın onun için eğlenceli ve ilgi çekici olması gerekiyor. Böylece daha kontrollü bir grup ve daha yeni arkadaş çevresi kurabilir kendisine. Telafi nesnesi dediğimiz bir durum vardır. Bir ergen, özellikle kızlarda olan bir durum bu arkadaşlarına anlamlar yükler ve bu anlamı siz ancak onun yerine tekrar eğlenebileceği güzel aktiveler yapacağı bir arkadaşa kaydırabilirsiniz yani  telafi nesnesi o kişidir. Ancak bu şekilde diğer arkadaşından uzaklaşır.

Ergenlere neden ve sonuç ilişkileriyle yaklaşın
Ergene davranışsal olarak yaklaşımınız ise ne çok arkadaş gibi içli dışlı ne de otoriter çok baskıcı şekilde. Ergenlere neden ve sonuç ilişkileriyle anlatmanız gerekiyor her şeyi. Çocuğu gözlemlemeli asma asla belli ederek değil . Eğer ki belli ederseniz çocukta güven kırılması olur ve mutlaka bu durum da davranışlara negatif yönde etki eder.

Ergenlerin psiko-sosyal gelişimini önemseyin
Çocuğunuzun hayatı sadece okul ve evden oluşuyorsa mutlaka burada bir eksiklik vardır. Genelde aileler sadece akademik başarı güden çocuklardan övünürler fakat  burada ciddi bir sosyal anlamda eksiklik vardır. Çocuğunuz sosyalliği kabul etmiyor ise  mutlaka kaçtığı şeyler vardır, sosyal gelişimini bastırması da çok risklidir. Bu durumda bu çocuk sosyal ortamında yalnız, kendisini ifade edemeyen, dışlanan belki de hor görülen bir çocuktur. . Eğer ki böyle bir durum gözlemliyorsanız, mutlaka bir uzmana danışmanız önerilir.

Bu haber 2901 defa okundu

DİĞER HABERLER

Acil kan aranıyor

Acil kan aranıyor

.

Kocaeli Türkiye 1.'si oldu

Kocaeli Türkiye 1.'si oldu

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Türkiye genelinde çok önemli bir başarıya imza attı.

Mide sorunu olanlar için Ramazan önerileri

Mide sorunu olanlar için Ramazan önerileri

.

Çalışanlara indirim uygulanacak

Çalışanlara indirim uygulanacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZAYDAŞ, çalışanlara yönelik psikolojik danışmanlık projesini hayata geçirdi. Çalışanların ruh sağlığını da göz ardı etmeyen İZAYDAŞ ile Leyla Kılıç Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Kliniği arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Bugün Ulusal Fenilketonüri günü

Bugün Ulusal Fenilketonüri günü

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü 1 Haziran Ulusal Fenilketonüri günü dolayısıyla açıklamada bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET