28 Mart 2020 Cumartesi 15:31

ALDIĞIMIZ KALORİ, HARCADIĞIMIZ KALORİDEN FAZLA OLMAMALI

Aldığımız Kalori, Harcadığımız Kaloriden Fazla Olmamalı
14 Şubat 2019 Perşembe 09:45

.

Obezite, günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Sertaç Ata Güler ‘’Obezite’’ hakkında bilgiler verdi.

Obeziteyi vücuttaki fazla yağ birikimi olarak tanımlayan Dr. Öğretim Üyesi Ata Güler, ‘’Kişilerin aldığı bir enerji-kalori miktarı vardır, bunun yanında bir de harcadığı kalori miktarı vardır. Eğer aldığınız kalori harcadığınız kaloriden daha fazla olursa bu vücutta fazla yağ olarak birikime uğruyor. Sonucunda karşımıza obezite olarak çıkıyor. Bilimsel olarak ise, boy ve kilo ile hesapladığımız vücut kitle endeksimiz 30’un üzerinde olursa Dünya Sağlık Örgütü bu durumu obezite olarak tanımlamaktadır." dedi.

Dr. Öğretim Üyesi Güler, vücut kitle endeksi hesaplandığı zaman bu oranın 35-40’ın üzerinde çıkması halinde obezitenin ölümcül hastalıklara yol açabileceğine dikkat çekerek, vücuttaki yağ birikiminin vücuttaki yerinin çok önemli olduğunu, özellikle göbek çevresindeki yağ birikiminin sağlık açısından çok daha riskli olduğunu kaydetti.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Sertaç Ata Güler, Türkiye’de obezite oranının oldukça yüksek olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Obezite oranın ülkemizde bu kadar fazla olmasının temel sebepleri; beslenme alışkanlığımız fast food diye adlandırdığımız kalorisi yüksek yiyecekleri tercih etmek. Bizim millet olarak yürüme, hareket etme alışkanlığımız yok. Tüm bu durumlar birleşince oranın neden bu kadar yüksek olduğunu anlayabiliriz.’’
Bu haber 4234 defa okundu

DİĞER HABERLER

Sağlık Müdürlüğü'nden jet yalanlama

Sağlık Müdürlüğü'nden jet yalanlama

Suç duyurusunda bulunuldu

Sağlık personeli 3 ay istifa edemeyecek

Sağlık personeli 3 ay istifa edemeyecek

sağlık çalışanları görev ve işlerinden istifa edemeyecek

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüste son durumu açıkladı

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüste son durumu açıkladı

Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 92'ye yükseldi.

İzmit Belediyesi aile hekimlerini de unutmadı

İzmit Belediyesi aile hekimlerini de unutmadı

İzmit’te bulunan tüm sağlık ocaklarına hijyenik maskenin yanı sıra eldiven dağıtılacak

Can kaybımız 75 oldu

Can kaybımız 75 oldu

Toplam vaka sayısı da 3.629

Koronadan ölenlerin sayısı artıyor

Koronadan ölenlerin sayısı artıyor

5 BİN 35 TEST, 561 TANI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ