22 Ocak 2019 Salı 04:18
 
  • 5,325 TL

  • 6,058 TL

  • 220,16 TL

  • 97.955

Öncekiler Sonrakiler

BUGÜN DÜNYA SU GÜNÜ!

Bugün Dünya su günü!
22 Mart 2018 Perşembe 00:14

.

Herkesin yaşamını sürdürebilmesi için sağlıklı, temiz sıhhi şartlarda içilebilir suya ulaşması hayati önem taşımakta.


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio'da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün “Dünya Su Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir.


İSU Genel Müdürü Ali Sağlık Dünya Su Günü nedeni ile bir mesaj yayınladı. Sağlık mesajında şu görüşlere yer verdi;

DEĞERLİ KOCAELİLİLER
Su, yaşamın oluşmasını ve devamını sağlayan, canlılar için yeri başka bir madde ile doldurulamayan önemli bir kaynaktır.
Çok büyük oranda su bulundurması nedeniyle dünyamız canlı yaşamına uygun formdadır. Ancak, buna karşın kullanılabilir tatlı su kaynaklarımız oldukça kısıtlıdır. Kullanılabilir suyun kısıtlı olduğu bu ortam göz önünde bulundurularak su kaynaklarının iyi yönetilmesi, verimliliğin arttırılması ve gelecek nesillerimizin  susuzluk, kuraklık gibi olumsuz senaryolarla karşı karşıya gelmemesi hedeflenmektedir. Tüm bu hedeflerin ışığında Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında BM Çevre ve Kalkınma Kongresi’nde aldığı kararla ’22 Mart Dünya Su Günü ‘ olarak kutlanmaktadır.
Her yıl farkındalık yaratmak adına değişik tema ile  kutlanan ‘Dünya Su Günü’ 2018 yılında ‘Su İçin Doğal Çözümler’ teması ile kutlanacaktır.
Su ve Kanalizasyon  İdareleri içinde öncü kurumlardan biri olan İSU,  Kocaeli’nin marka şehir olmasında önemli bir rol oynamaktadır. Gelinen bu noktada  halka hizmet adına yapılan çalışmalarda, ileri teknoloji kullanılmasının çok büyük bir payı vardır. Türkiye’nin önemli ileri biyolojik atık su arıtma tesisleri ile İzmit Körfezi’ni ve sahillerimizi atık sulardan koruyoruz. Bu tesislerimiz ile bölgemize kazandırdığımız mavi bayraklı plajlarımızda  vatandaşlarımız güneşin ve denizin tadını çıkartıyor. Yine bir zamanlar yanından dahi geçilemeyen İzmit Körfez’inde her geçen gün artan canlı çeşitliliği yüzümüzü güldürüyor.
Ülkemiz için bir ilk olan SCADA sistemi ile atık su tesislerinin, kanalizasyon ve yağmur suyu kollektör ile büyük sanayi kuruluşlarının takip ve kontrollerini sağlıyoruz.
Kayıp kaçak oranlarını asgari düzeylere çekmek için azami bir gayret sarf ediyoruz.
 Şüphesiz , ‘ kuraklık’ tüm canlıların en büyük korkusudur. Bu nedenle yatırım planlaması yaparken  günübirlik çözümler üretmek yerine en az yüz yıllık planlamalar yapıyoruz. Bunun en büyük göstergelerinden biri de yüzde yüz kendi kaynaklarımızı kullanarak yaptığımız  Kandıra Namazgah Barajı’dır.
Bizler, ‘insanı yaşat ki   devlet yaşasın’ anlayışıyla hizmetlerimize devam ediyoruz. Gelecek nesillerimiz adına daha yaşanılabilir bir dünya arzusuyla ’22 Mart  Dünya Su Günü ‘kutlu Olsun..

Bu haber 1887 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ