14 Ağustos 2018 Salı 16:34
 
  • 6,506 TL

  • 7,417 TL

  • 243,57 TL

  • 93.483

Öncekiler Sonrakiler

CANTÜRK,'AŞIRI YEMEK, HAREKETSİZLİK OBEZİTEYİ TETİKLİYOR'

Cantürk,'Aşırı yemek, hareketsizlik obeziteyi tetikliyor'
29 Ocak 2018 Pazartesi 14:28

Akça Koca Kültür Platformu üyeleri Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Zeynep Cantürk’ü dinledi.

Görsel malzemeleri de kullanarak Obezite konusunda bilgi veren Prof.Dr. Zeynep Cantürk; “Obezite şişmanlık, insan vücudunda fazla yağ dokusunun oluşması. En tehlikeli yağlanma da insan karnı ve üzerindeki yağlanmalar.


Türkiye’de obezite ila alakalı gelişmeler son 10 yılda hız kazandı. Daha önce bu konuda uzman doktor sayısı az denecek kadar iken, bugün 500’ün üzerinde uzman hekim obezite üzerinde çalışıyor. Obezitenin ölçüsü ise kadınlarda 88, erkeklerde ise belin 102 cm olması gerekiyor. Bu rakam büyüdükçe sağlık da o nispette tehlike arz ediyor. Aşırı yemek, hareketsizlik obeziteyi tetikliyor. Bugün 6.5 milyar dünya nüfusunun bir buçuk milyarı obezite hastası. Stres de yaşanmamalıdır. Yememizin ve içmemizin dozunu ayarlamamız gerekiyor. Kalp krizi riskini azaltmak için haftada 150 dakika spor yapmak gerekiyor. Asansörle değil merdivenden çıkmak, otobüsten inince eve yürüyerek gitmek vs bunlar hep spordur.” dedi.

Prof. Cantürk çok sayıda soruyu cevapladı.

Emex Oteldeki toplantıya; Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Baş Hekimi Prof.Dr. Nuh Zafer Cantürk, Gazeteci-Yazar Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Prof.Dr. Mehmet Bayrak, Kocaeli Şairler ve Yazarlar Derneği Alptekin Cevherli, eski Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, son Kuruçeşme Belediye Başkanı Ali Kahraman, Genç Anadolu Partisi Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zefide Pek, Kültür Okulları kurucusu Ali Aydemir, Platform Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ahsen Okyar, Yönetim Kurulu üyeleri; Dr. İsmail Çapçı, İnşaat Yüksek Mühendisi Coşkun Karakadılar, Dr. Ayşe Zeynep Turan, Makine Mühendisi Çetin Mut ve Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yunus Özen, Özel Marmara Hastanesi Genel Müdürü Esener Macil, Vizyon Turizm Dış Turlar Müdürü Emre İpekli, Dr. Yüksel Aksoy, Baykara Makinanın sahibi Hasan Baykara, Ecz. Selçuk Arslan, Elektrik Elektronik Mühendisi Harun Reşit Kocagöz, Aile Hekimi Dr. Ali Değirmenci, Final Dershanesi  kurucularından eğitimci Kadir Durgun, Op.Dr. Tuğrul Civak ve çok sayıda platform üyesi katıldı.


Bu haber 1891 defa okundu

DİĞER HABERLER

Sağlık Bakanlığı'ndan 'zika virüsü' açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan 'zika virüsü' açıklaması

Sağlık Bakanlığı, Kocaeli'de "zika virüsü hastalığı"nın olmadığı, herhangi bir vaka bildiriminde bulunulmadığını açıkladı

Hipertansiyonun bilinmeyenlerini paylaştı

Hipertansiyonun bilinmeyenlerini paylaştı

İzmit Seka Devlet Hastanesi sağlık okur yazarlığını arttırmak konusunda adından söz ettirmeye devam ediyor.

Kefken ASM çalışanlarının sorunlarını anlattı

Kefken ASM çalışanlarının sorunlarını anlattı

Yaz sezonu nedeniyle Sağlık yetkililerinin gerekli tedbirleri almaması nedeniyle vatandaşın ve Kefken Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarının yaşamış oldukları sorunlar nedeniyle Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, basın açıklaması yaptı.

Dr. Gürkan Altun, Yeni Muayenehanesinde

Dr. Gürkan Altun, Yeni Muayenehanesinde

.

Acil servislerde Triyaj sistemi gerekli

Acil servislerde Triyaj sistemi gerekli

İzmit Seka Devlet Hastanesi Acil Uzmanı Dr.Gül Nihal Kasap, Triyaj sistemi hakkında bilgi verdi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ