25 Kasım 2017 Cumartesi 12:20
 
  • 3,944 TL

  • 4,709 TL

  • 163,63 TL

  • 104.539

Öncekiler Sonrakiler

CUMARTESİ NÖBETLERİNE GİTMEYEN AİLE HEKİMİNE CEZA VERİLEMEZ

Cumartesi Nöbetlerine Gitmeyen Aile Hekimine Ceza Verilemez
27 Ekim 2015 Salı 10:39

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, şube başkan yardımcısı Zekai Dumlupınar, Eski Şube Başkan Yardımcısı Erol Kalemer’in Cumartesi Nöbetlerine gitmeyen Aile Hekimine verilen cezanın idare mahkemesi tarafından iptal edilmesi hakkında şubede basın açıklaması yaptı

Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanına Cumartesi günleri nöbet yazmak suretiyle usulsüz mesai dışı çalıştırmak için Sağlık Bakanlığı bir takım düzenlemeleri hayata geçirmiştir.

Sağlık Bakanlığının hukuk ve kural tanımaz ben yaptım oldu mantığı ile sorunlara yaklaşması Aile Sağlığı Merkezinde öz veri ile görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarının konu hakkında görüşlerini alıp bu görüşleri doğrultusunda düzenleme yapmayarak ben yaptım oldu mantığı ile olaylara yaklaşması neticesinde Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanları kendi aralarında almış oldukları karar doğrultusunda üretimden gelen güçlerini kullanarak sendikalarında destekleri ile 1 Ocak 2015’ten itibaren  Cumartesi, nöbetlerine gitmiyorlar.

Türk Sağlık Sendikası olarak ta Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarının Cumartesi nöbetlerine gitmemeleri için almış oldukları kararın doğru ve yerinde bir karar olduğunu her platformda dile getirdiğimiz gibi bu kararı da destekledik. 1 Ocak 2015’ten itibaren her hafta cumartesi nöbetlerine gidilmeyeceğine dair yönetim kurulu kararı alarak kamuoyuna duyurusunu yaptık.

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının bu haklı davasına desteğimizi mitinglerle, eylemlerle sürdürdük. Cumartesi nöbetlerine gitmeyerek iş bırakan Aile Hekimliği çalışanlarına karşı yapılan soruşturmalara ve soruşturmalar neticesinde verilen cezalara karşı hukuki mücadelemiz de devam ediyor.

Sendikasının aldığı iş bırakma kararına uyan kamu çalışanlarına ceza verilemeyeceği mevzuatta açık ve yüksek yargı kararları ile tescillenmiş iken Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarına ceza verilmesinin kabul edilemez olduğunu defalarca sendika olarak dile getirdik. Bu konudaki haklılığımız kazandığımız mahkeme kararı ile de bir kez daha tescillenmiştir.

Türk Sağlık-Sen’in açtığı dava sonucunda mahkeme cumartesi nöbetine gitmeyerek iş bırakan Aile Hekimine verilen cezayı iptal etmiştir. Cumartesi nöbetleri ile ilgili olarak kazanılan bu ilk dava ile Türk Sağlık-Sen farklılığını ve mücadelesini bir kez daha ortaya koymuştur.

Adapazarı’nda görevli Türk Sağlık-Sen üyesi Aile Hekiminin 10 Ocak 2015 tarihinde cumartesi nöbetine gitmemesi nedeniyle 5 ihtar puanı cezası verilmiş olup, cezanın iptali için Sendika avukatımızca Sakarya 2. İdare Mahkemesinde dava açılmıştır. Yapılan idari yargılama neticesinde  Mahkemenin 2015/455 Esas Nolu ve 2015/861 Karar Nosu ile verdiği kararda Aile Hekiminin üyesi olduğu Türk Sağlık-Sen’in iş bırakma kararı aldığına dikkat çekti.

Kararda “ örgütlenme özgürlüğü kapsamında bir gün göreve gelmemek fiilinin mazeret olarak kabulü gerektiğinden, izinsiz işe gelmemek fiilinin sübuta etmediği sonuç ve kanaatine varıldığından, disiplin suçu teşkil etmeyen eylemi nedeniyle davacı hakkında tesis edilen işlemin hukuka uygun bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denilerek verilen ceza iptal edilmiştir.

Açtığımız dava sonucunda mahkemenin verdiği bu kararla,  sendikamızın aldığı karar doğrultusunda cumartesi iş bırakarak nöbete gitmeyenlere ceza verilemeyeceğini tescillemiş olduk. Cumartesi nöbetlerine karşı kazanılan bu ilk dava Aile Hekimlerimize ve Aile Sağlığı Çalışanlarımıza hayırlı olsun.

Sakarya İdare Mahkemesinin vermiş olduğu karar Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanları arasında hukukun üstünlüğüne ve bağımsızlığına olan güveni artırdığı gibi birlik ve beraberlik içerisinde haklı davalarında mücadele etmeleri gerektiği, kanaatinide güçlendirmiş, kuvvetlendirmiştir. İlimizde 24.10.2015 tarihin de Cumartesi  Nöbet Eylemine gitmeme oranı yüzde 71 olmuştur. Bu Mahkeme kararından sonra bu oran yüzde 99 olacaktır.

Herkes bilsin ki bu mücadelemiz cumartesi nöbetleri ortadan kalkana kadar sürecektir. Çünkü biz haklıyız ve kazanacağız. Türk Sağlık-sen olarak burudan bir kez daha Sağlık Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz: Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanları bu işten rahatsız, Angarya istemiyor, Yargı kararları da çalışanı tasdikliyor. Artık bu zulüm sona ermeli ve cumartesi nöbetleri iptal edilmelidir. Hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Bu haber 1129 defa okundu

DİĞER HABERLER

KOAH hastalığına Dikkat!

KOAH hastalığına Dikkat!

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aysun Şengül, KOAH(Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Hakkında Halkımızı Bilgilendirdi.

Green Park Kartepe misafirlerinin sağlığı VM Medıcal Park Kocaeli’ye emanet!

Green Park Kartepe misafirlerinin sağlığı VM Medıcal Park Kocaeli’ye emanet!

The Green Park Hotels& Resorts Grubu’nun Green Park Kartepe Oteli’nde kurulan Medical Park Sağlık Birimi otelin misafirlerinin ve çalışanlarının sağlıkla ilgili acil ihtiyaçlarına 7 gün 24 cevap verecek.

Derincede prematüre günü kutlandı

Derincede prematüre günü kutlandı

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 17 Kasım Dünya Prematüre Günü nedeniyle 3. Prematüre Günü Etkinliği Düzenlendi.

Sizin de derdiniz uçuk mu?

Sizin de derdiniz uçuk mu?

Çözüm basit...

Türkiye'de 7 milyon diyabet hastası var

Türkiye'de 7 milyon diyabet hastası var

14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde dün diyabet hastalarına yönelik bilgilendirme ve farkındalık toplantısı yapıldı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET