01 Nisan 2020 Çarşamba 03:52

DERİNCE EĞİTİM'DE KBRN TATBİKATI

Derince Eğitim'de KBRN tatbikatı
14 Şubat 2019 Perşembe 12:55

.

Kocaeli AFAD İl Müdürlüğü, Derince Araştırma Hastanesindeki afet sempozyumuna ve KBRN tatbikatına destek verdi.

Kocaeli AFAD, Derince Araştırma Hastanesi acil tıp birimi ve UMKE ortaklığında düzenlenen sempozyuma ve ve sempozyum sonrası hastane bahçesinde gerçekleştirilen KBRN tatbikatına katıldı.


Sempozyumun açılış konuşmasını Hastane Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Şaşkın yaparken Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, “Sağlık Hizmet Grubunun TAMP’taki Yeri” konulu bir sunum yaptı. Başhekim Şaşkın, sempozyum ve tatbikat organizesinde görev alanlara teşekkür ederken, afetlere hazırlığın öneminden bahsetti. Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul da, AFAD’ın organizasyon yapısı, koordinasyon görevindeki içerikleri ve Türkiye Afet Müdahale Planında yer alan Sağlık Hizmet Grubunun görevleri ve destek çözüm ortaklıklarıyla ilgili katılımcıları bilgilendirdi.


Ardından afet tıbbı, afet müdahalesinde tıbbi planlamalar, toplu yaralanmalarda triaj, hastane öncesi olay yeri yönetimi, acil durumlarda halk sağlığı uygulamaları başlıklarında Dr. Öğretim Üyeleri Hüseyin Cahit Halhallı, Kurtuluş Açıksarı, Mehmet Koçak, Emrah Çelik ve İsmail Tayfur birer sunum yaptı.
Öğleden sonraki oturumlarda sözlü bildirimler alındıktan ve sertifika dağıtımı yapıldıktan sonra UMKE ve 112 öncülüğünde tertiplenen terör saldırısı içerikli tatbikata geçildi. Patlamalarla ve icracıların rolleriyle gerçeği aratmayan tatbikatta, Jandarma güvenlik önlemlerini alırken Kocaeli AFAD’ın özel kıyafetli uzman personelleri KBRN ölçümü yaptı.
Yaralılara müdahale etmeden önce şeritle ayrılan bölümde yapılan ön incelemede sağlık ekiplerine zarar verecek gaz bulunamayınca müdahale izni verildi ve UMKE ile 112 ekipleri yaralılara ilk müdahaleleri yaptı ve yaralılar hastane bahçesinde kurulan sahra çadırına taşındı.
TAMP’ın bir gereği olan hizmet içi eğitimi anlamında başarılı bulunan ve tam gün süren program toplu fotoğrafla sona erdi.
Bu haber 4479 defa okundu

DİĞER HABERLER

Türkiye'de vaka ve ölüm sayısı artıyor

Türkiye'de vaka ve ölüm sayısı artıyor

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu

Büyükşehir’den yeni tedbirler

Büyükşehir’den yeni tedbirler

Koronavirüsüne karşı mücadele kapsamında Büyükşehir Belediyesi yeni tedbirler aldı.

Bakan Koca'dan corona virüs açıklaması

Bakan Koca'dan corona virüs açıklaması

Vaka sayısı 10 bin 827, can kaybı 168'e yükseldi

Sağlık Bakanı açıkladı

Sağlık Bakanı açıkladı

Can kaybı 131, hasta sayısı 9 bin 217

CHP'li başkana karantina

CHP'li başkana karantina

Tedbir amaçlı karantinaya alındı

'Karantina süresi uzatılsın' önerisi

'Karantina süresi uzatılsın' önerisi

hastaların yarısının semptomlar ortadan kalksada...

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ