20 Mayıs 2018 Pazar 18:18
 
  • 4,490 TL

  • 5,287 TL

  • 186,41 TL

  • 102.410

Öncekiler Sonrakiler

DOĞUM SONRASI CHECK UP ŞART

DOĞUM SONRASI CHECK UP ŞART
08 Aralık 2015 Salı 10:00

Op. Dr. Lütfiye Ünlü Civak, doğum sonrası annelerin yaptırması gereken sağlık kontrolleri hakkında bilgi verdi

Lohusalık her ne kadar vücudun kendinin tamir etme dönemi olarak  bilinse de dünyada anne ölümlerinin yüzde 60’ı lohusalıkta oluşan sağlık sorunları yüzünden yaşanıyor. Bu nedenle lohusalık döneminde yapılan sağlık kontrolleri hayati önem taşıyor.  “Doğumdan bir hafta sonra ilk muayene yapılmalı. Bir  ay sonra ise  yapılan  Check-up  oluşabilecek  bir çok sağlık sorunun önüne geçebilir” diyen VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Lütfiye Ünlü Civak, doğum sonrası annelerin yaptırması gereken sağlık kontrolleri hakkında şu bilgileri veriyor.

Annelerin 9 ay sonunda bebeklerine kavuşmasıyla lohusalık dönemi başlar. Doğum sonrası plasenta ayrıldıktan sonra kadın vücudunda 6-12 haftalık özel bir süreç başlar. Bu hassas süreç, lohusalık dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde gebeliğin sona ermesiyle vücutta bir takım değişiklikler ortaya çıkar. Anne hem ruhsal hem de bedensel açıdan bir değişim sürecine girer.
Lohusalıkta kadın vücudunun tekrar eski halini alabilmesi için bir yandan geriye dönüş faaliyetleri bir yandan da tamir çalışmaları başlar. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerdeki anne ölümlerinin yüzde 60’ı bu dönemde görüldüğü için doğum sonrası kontroller, hamilelik kontrolleri kadar önemlidir.

Doktor kontrolüne ne zaman gidilmeli?
Genellikle doğumdan bir hafta sonra ilk doktor kontrolü önerilir. Doğum sonrası bu ilk kontrolde öncelikle normal doğum yapmışsanız vajinadaki (epizyotomi hattındaki) dikişler, sezaryen ile doğum yapmışsanız ameliyat yerinizdeki dikiş yerlerinin iyileşip iyileşmediği kontrol edilir. Daha sonra ultrasonla rahmin hamilelik öncesindeki boyutuna dönüp dönmediği kontrol edilir. Bu ilk kontrolden yaklaşık 1 ay sonra, yani lohusalık dönemi sona erdiğinde tekrar doktor kontrolü önerilir. Bu kontrolün amacı ise genel jinekolojik muayene ve doğum kontrolünün belirlenmesidir. Tüm bu jinekolojik muayenelerin yanı sıra her kadın yılda bir kez PAP smear testi yaptırmalı. PAP smear; rahim ağzı ve iç kısmına yerleştirilen genellikle fırça şeklinde bir özel çubukla rahim ağzı salgısı alınmasından ibarettir. Bu salgı daha sonra doktor tarafından mikroskop altında incelenir. Bu test sayesinde jinekolojik kanserler arasında ilk sırada yer alan rahim ağzı (serviks) kanseri çok erken safhada teşhis edilebiliyor.

Lohusalık süreci: Doğum sonrası kadın, hem 9 ay vücudundan bebeğe verdikleri nedeniyle hem de zorlu bir doğum süreci ve doğumda kaybettikleri nedeniyle lohusalıkta bir zaaf dönemi yaşar. Lohusalıkta kadın hem psikolojik hem de bedensel olarak ortaya çıkan birçok yeni durum ve sorunla boğuşurken, bir yandan da yeni doğan bebeğinin bakımıyla ve emzirme göreviyle baş etmeye çalışacaktır. Geçirdiği zorlu doğum süreci ve ani hormonal değişimlerden kaynaklanan ağrı-sancı, yorgunluk, halsizlik ve huzursuzluk haliyle hassas bir döneme girer. Bu yüzden lohusa en az yeni doğan bebeği kadar ihtimama ve desteğe ihtiyaç duyar.
Doğum sonrası kanama ve ağrılar: Doğumdan sonra ilk günlerde özellikle emzirirken göğüslerde ve kasıkta ağrılar olabilir. Bunun nedeni, memeden uyarılan refleksle rahmin eski haline dönmek için yaptığı kasılmalardır. Doğumdan sonraki kanama adet kanaması şeklindedir. Daha sonra yerini, önce kahverengi sonra sarı ve beyaz olmak üzere açılarak devam eden akıntıya bırakır.
İdrara çıkma ve bağırsaklar: Hamilelikle vücutta toplanan fazla su nedeni ile ilk günlerde sık idrara çıkma normaldir. İdrar yapmada zorlanma olabilir. Bol sıvı içilmeli ve hareket edilmelidir. Tuvalet hissi geldiğinde beklenmemelidir. Doğum sonrasında ilk iki gün bağırsak hareketlerinin azalmasına bağlı kabızlık olabilir. Hasta bol sıvı tüketmeli, gerekirse medikal tedavi eklenebilir.
Memeyle ilgili problemler: Memelerde aşırı genişleme, sertleşmeyle birlikte vücut ısısında hafif yükselme ile seyreden angorjman görülebilir. Hasta emzirmeye devam etmelidir. Yine memenin inflamasyonuyla seyreden mastit ve meme absesi de sıkça görülebilen problemler arasındadır. Bu durumlarda uygun antibiyotik tedavisi ile birlikte meme absesinde cerrahi boşaltma yapılmalıdır.
Metabolik değişiklikler: Doğum sırasında rahmin boşalması ve kanamaya bağlı 5-6 kilo kaybedilir, daha sonra artmış idrar çıkışıyla 2-3 kilo daha kaybedilir. Gebelik öncesi kilosuna dönmesi ise ortalama 6 aydır.
Kalp ve dolaşım sistemi: Doğum sonrasında kan ve plazma hacmi ilk önce azalır, 3’üncü günden itibaren tekrar artar. Doğumdan 1 hafta sonra kan hacmi gebelik öncesi seviyesine döner.
Lohusalık depresyonuna dikkat
Doğum sonrasında hormonların ani düşmesine bağlı özellikle ilk bir hafta içerisinde annede duygulanım bozuklukları izlenebilir. Çoğu zaman bu durum kendisini birkaç gün ile bir hafta arasında sınırlandırır. Ancak bazı hastalarda intihar girişimi ve bebeğine zarar vermeye kadar gidebilen klinik tablo ile de seyredebilir. Erken tanı etkili önlem alınabilmesi için büyük önem taşır.Doğum sonrası karşılaşılabilecek diğer medikal problemler ise ciddi sistemik enfeksiyonlar, rahim sarkması, idrar kaçırma, toplar damarlardan pıhtı atması,sinir sıkışmaları, kalp ve börek yetmezlikleri olarak sınıflandırılabilir.
Doğum sonrası oluşabilecek önemli durumlar nelerdir?
•    37,7 derece ve üzeri ateş.
•    Saatte bir ped değiştirecek kadar kanama.
•    Yara yerinde kızarıklık, akıntı, ağrı.
•    İdrar yapamama.
•    Bacakta sıcak, kırmızı, ağrılı bölge.
•    Memede sıcak, sert, hassas bölge.
•    Şiddetli düzeyde üzüntü ve depresyon durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Lohusalıkta nasıl beslenilmesi gerekir?
Süt veren lohusanın diyetindeki kalori ve protein içeriği gebeliktekine göre arttırılmalıdır. Ancak süt verme döneminde bile bu miktar 2600-2800 kaloriyi geçmemelidir. Demir takviyesine en az 3 ay daha devam etmelidir. Vitamin ve mineral takviyesi önerilebilir.
Rahim sarkmalarına karşı Kegel Egzersizleri
Doğum sonrası ‘rahim sarkmalarını’ önlemek için; doğum sonrası hemen ayağa kalkıp ağır ve yorucu ev işlerine başlanmamalı.Özellikle lohusalıkta ağır kaldırılmamaya özen gösterilmeli.Kegel egzersizleri denen alt taban kaslarının kuvvetlenmesini sağlayan egzersizlere başlanmalı. Bu egzersizler sayesinde vajina kasları kuvvetlenir, sarkma ve idrar kaçırma gibi sorunlar önlenebilir. Kegel egzersizlerine doğumdan hemen sonra başlanabilir. Bu egzersizin yapılış şekli, aynı idrar tutulması gibi alt taban kaslarının kasılması şeklindedir. Her kasılmada 10’a kadar sayılır ve yavaşça kaslar gevşetilir. Bu kasma ve gevşetme günde 3 kez ve her seferinde 10 kez tekrarlanır.

Bu haber 1013 defa okundu

DİĞER HABERLER

Omuz, Bacak, Kol, Bel ya da Sırt Ağrısı Çekenler Dikkat

Omuz, Bacak, Kol, Bel ya da Sırt Ağrısı Çekenler Dikkat

Kocaeli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesi’ne yeni alınan 'Hilterapi' cihazı ile romatizmal ağrılardan kurtulmak mümkün.

Ramazan Ayında Kronik Hastalıklar ve Beslenme

Ramazan Ayında Kronik Hastalıklar ve Beslenme

.

Başkan Ayaz, Doktorlarla buluştu

Başkan Ayaz, Doktorlarla buluştu

Başiskele Belediyesi Hüseyin Ayaz, toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelmeyi sürdürüyor.

Çeker, kulağınızın üzerine yatmaktan vaz geçin

Çeker, kulağınızın üzerine yatmaktan vaz geçin

.

İzmit'te Otizimde yeni fikirler semineri

İzmit'te Otizimde yeni fikirler semineri

İzmit Belediyesi’nce otizmde yeni fikirler semineri düzenlendi

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET