24 Mart 2018 Cumartesi 11:11
 
  • 3,984 TL

  • 4,923 TL

  • 170,88 TL

  • 116.603

Öncekiler Sonrakiler

GÖÇMEN SAĞLIĞI MERKEZİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI

Göçmen Sağlığı Merkezi Hizmet Vermeye Başladı
19 Şubat 2018 Pazartesi 10:23

.

Ülkemizde gecici koruma altına alınan Suriyelilere yönelik kaliteli ve etkin birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunulabilmesi, hizmetlere erişimin arttırılması, dil ve kültür  bariyerinin giderilmesi amacıyla göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde Göçmen Saglığı Merkezleri kurulması Sağlık Bakanlığı tarafından planlanmıştır.

 

Bu doğrultuda İlimizde Suriyeli vatandaşların yoğun olarak ikamet ettikleri Darıca İlçesinde Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Birligi Komisyonu Türkiye Delegasyonu arasında yapılan doğrudan  hibe sözleşmesi kapsamında; Suriyeli 1 pratisyen tabip, 1ebe, 1 hemsire, 1 destek personeli ile "Göçmen Sağlığı Merkezi" hizmet vermeye başladı.

 

Gerekli Hallerde Diğer İllerde de Açılacak

Merkezde verilen hizmetleri yerinde değerlendirmek üzere İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney beraberindeki ekip ile merkeze ziyarette bulunarak, verilen hizmetler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sağlık çalışanları ve Suriyeli vatandaşların görüşlerini dinleyen Ergüney bu merkezde verilen hizmetlerin her geçen gün daha da geliştirileceğini, gerekli hallerde bu faydalı merkezlerin diğer ilçelerde de açılacağını ifade ederek hayırlı olması dileklerini iletti.

 

Birinci Basamak Tüm Hizmetler Mevcut

Göçmen Sağlığı Merkezinde birinci basamak tanı tedavi hizmetleri, bağışıklama hizmetleri, gebe, bebek, çocuk, lohusa izlemleri, sağlık eğitimleri gibi hizmetler veriliyor.

 

Kadın Danışma Merkezi Her Alanda Destek Oluyor

Aynı hizmet binasında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği ve Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokol doğrultusunda Kadın Danışma Merkezi de faaliyetlerine başladı.

 

Kadın Danışma Merkezinde; psikolog, sosyal  çalışmacı, sağlık aracısı, sağlık eğitmeni, tercüman, destek personeli görev yapmaktadır. Bu merkezde ise anne sağlığı, üreme sağlığı, gençlik ve ergen sağlığı, kadın sağlığı danışmanlığı, sevk ve yönlendirme, aile planlaması, çocuk bakım hizmetleri, psikososyal destek yönlendirme, bilgilendirme, farkındalık arttırma gibi hizmetler ile hijyen öz bakım, üreme sağlığı kit ve malzemeleri, anne bebek kitleri hizmetleri yer almaktadır.

 

Darıca Göçmen Sağlığı Merkezi Adres:

Nene Hatun Mahallesi Atatürk Cd  No:148
Bu haber 1807 defa okundu

DİĞER HABERLER

Yenilenen Endokrin ve Enfeksiyon servisi hizmete başladı

Yenilenen Endokrin ve Enfeksiyon servisi hizmete başladı

İzmit Seka Devlet Hastanesi vatandaşlarımıza modern ve konforlu hizmet sunma anlayışına devam ediyor.

İzmit'ten kardeş Travnik'e destek

İzmit'ten kardeş Travnik'e destek

İzmit Belediyesi tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na 19 vezir yetiştiren Bosna Hersek’in Travnik şehrindeki hastaneye önemli destek sağlanacak.

Down Sendromu’nda 1 yaşında müdahale çok geç

Down Sendromu’nda 1 yaşında müdahale çok geç

.

YAŞINIZ 40’I GEÇTİYSE GÖZ MUAYENENİZİ İHMAL ETMEYİN

YAŞINIZ 40’I GEÇTİYSE GÖZ MUAYENENİZİ İHMAL ETMEYİN

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ