18 Şubat 2019 Pazartesi 04:14
 
  • 5,279 TL

  • 5,968 TL

  • 223,54 TL

  • 102.715

Öncekiler Sonrakiler

HAPİS CEZASI YASALAŞMALI

Hapis cezası yasalaşmalı
20 Temmuz 2018 Cuma 14:04

17 Temmuz günü Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi'nde görevli olan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ın, bir hasta yakını tarafından başına sert bir cisim vurularak darp edilmesine tepkiler sürüyor.

Meslektaşlarının halen yoğun bakımda tedavi görmekte olduğunu ve hayati tehlikesinin devam ettiğini ifade eden Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu,  uzun yıllardır sağlıkta yaşanan şiddetin nedenlerini, şiddete karşı alınacak önlemler konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve yöneticileri şiddeti durdurmak için sorumluluk almaya davet etti.


“Sağlıkta şiddet ciddi bir sorun oldu”

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İzmit Seka Devlet Hastanesi önünde sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti kınama basın açıklaması yapan Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu, “ Bütün bu çabalarımıza rağmen, Dr. Ersin Arslan, Dr. Kamil Furtun ve Dr. Aynur Dağdelen'in öldürülmeleri ve nice şiddet olayı ile siyasal iktidarın sağlıkta hiçbir adım atmadığını üzülerek görüyoruz. Gelinen aşamada sağlıkta şiddet sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline dönüşmüştür. Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet vakası yaşanmaktadır. Özellikle acil servisler şiddetin kol gezdiği, sağlık çalışanlarının kendilerini emniyette hissedemedikleri, sağlık hizmetini güvenli ortamlarda veremedikleri yerler haline gelmiştir. Bu sorun, bir yandan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının can güvenliğini tehdit ederken aynı zamanda sağlık hizmeti sunumunu da engeller hale dönüşmüştür.  Bu durum; sürdürülebilir, kabul edilebilir, katlanılabilir değildir!” dedi.


“Hapis cezası yasalaşmalı”
Şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını bir kez daha talep ettiklerini söyleyen Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu, “Türk Tabipleri Birliği'nin defalarca dile getirdiği sağlıkta şiddeti önleme yasasının bir an önce çıkarılarak şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını bir kez daha talep ediyoruz. Bu öneri Türk Ceza Kanuna bir ek maddeyi kapsamaktadır. Sağlık hizmetini engellemek için sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline karşı, sağlık hizmeti sunumu esnasında veya verilen sağlık hizmetinden kaynaklanan nedenlerle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu filler sonucu sağlık hizmeti kesintiye uğramış ise yukarıdaki fıkraya göre belirlenen ceza yarı oranında artırılır. Sağlık kuruluşlarında meslektaşlarımızın güvenliğinin sağlanması için caydırıcı ve önleyici gerçekçi önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz” ifadelerini kullandı.Bu haber 2305 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ