18 Temmuz 2019 Perşembe 00:46
 
Öncekiler Sonrakiler

HİPERTANSİYONUN BİLİNMEYENLERİNİ PAYLAŞTI

Hipertansiyonun bilinmeyenlerini paylaştı
09 Ağustos 2018 Perşembe 16:53

İzmit Seka Devlet Hastanesi sağlık okur yazarlığını arttırmak konusunda adından söz ettirmeye devam ediyor.

Bu kapsamda İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Albayrak Yaşar, Hipertansiyon Hastalığı üzerine vatandaşları bilgilendirdi.


Hipertansiyonun tanımını yapan Dr.Yaşar “Tekrarlanan ofis ölçümlerinde arteriel kan basıncının 140/90 mmHg den daha yüksek olması hipertansiyon (HT) olarak tanımlanır. Hipertansiyon, sürekli kan basıncı yüksekliği ile kendini gösteren, sistemik bir hastalık olup, ciddi komplikasyonlara neden olması ve toplumda yaygın olarak görülmesi nedeniyle önemli bir sağlık problemidir. Tedavi edilmeyen hipertansiyonun, kalp yetersizliği, koroner kalp hastalığı, hemorajik ve trombotik inme, böbrek yetersizliği, periferik arter hastalığı, aort diseksiyonu ve ölüm oranını artırdığı ortaya konmuştur. Hipertansiyonun komplikasyonları ve buna bağlı ölüm oranı, kan basıncı yüksekliği ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Hipertansiyon, dünyada önlenebilir ölüm nedenleri içerisinde bir numaralı risk faktörüdür. Kadınlarda hipertansiyon sıklığı erkeklerden daha yüksektir. Türkiye’de hipertansiflerin önemli bir kısmı (yüzde 53), ekonomik olarak üretken çağ kabul edilen orta yaş grubundadır. Ülkemizde nüfus yapısının daha çok genç olduğu dikkate alındığında 30 yaş altında görülen hipertansiyon sıklığı (yüzde 12) da ihmal edilmeyecek düzeydedir. Altmış yaşından sonra hipertansiyon prevalansı yüzde 60-80’lere kadar yükselmektedir” şeklinde konuştu.


“Hipertansiyon nedenleri düşünülmeli”

Konuşmalarının devamında ise Yaşar, “Tüm hipertansiyon olgularının yaklaşık yüzde 80-90’ını oluşturan primer (esansiyel) hipertansiyon, yüzde 10-20’inde ise aşırı aldosteron salınımı, feokromositoma, hipertiroidi, Cushing, hiperparatiroidi, hipotiroidi, akromegali, uyku apnesi, parankimal böbrek hastalığı, renal arter stenozu ve aort koarktasyonu gibi bir nedene bağlı sekonder hipertansiyon mevcuttur. 20 yaşından önce veya 50 yaşından sonra başlayan hipertansiyonda, ailede sekonder hipertansiyon öyküsü bulunanlarda, ani başlayan ve şiddetli hipertansiyonda (>180/110 mmHg), ilaç tedavisine yeterli yanıt alınamayan olgularda, daha önce iyi kontrol sağlanmasına karşın son zamanlarda kontrolü bozulan hipertansiyonda, belirgin hipertansif hedef organ hasarı olanlarda ve yaş, öykü, fizik muayene ile laboratuvar incelemelerinin spesifik bir patolojiyi işaret ettiği durumlarda, sekonder hipertansiyon nedenleri düşünülmeli ve uygun yöntemlerle araştırılmalıdır” dedi.


 “Tedavisinde önemli detaylara dikkat edilmeli”
‘Hipertansiyon tedavisinde erişkin bireyin KB hangi evrede olursa olsun uygun yaşam tarzı değişiklikleri önerilmelidir’ diyen Dr. Canan Albayrak Yaşar, “Hasta fazla kilolu ise uygun kiloya inmesi önerilmeli veya en azından kilo vermesi (ağırlığının en az yüzde 5–10’u kadar kilo kaybı) teşvik edilmelidir. Günlük sodyum alımı 2–2.4 g (5–6 g tuz) ile sınırlandırılmalıdır. Hipertansif hastaların sigara kullanmaması, kullanıyor ise mutlaka bırakması tavsiye ve teşvik edilmelidir. Sigara bırakma kardiyovasküler riski azaltmada en etkili faktörlerden biridir. Hipertansif hastaların alkol kullanması önerilmez. Yaşına ve kapasitesine uygun şekilde düzenli aktivite veya spor yapması tavsiye edilmelidir. Genel olarak haftada en az 5 kez 30 dakikadan az olmayan aktivite önerilmektedir. Buna ek olarak gün boyunca da hareketli bir yaşam tavsiye edilmelidir. Stres yönetimi (davranışların düzenlenmesi ve gevşeme teknikleri) hakkında önerilerde bulunulmalıdır. Uygun görülen hastalarda İlaç tedavisine başlanmalıdır ”diyerek hastalık hakkında önemli açıklamalarda bulundu.


Bu haber 2058 defa okundu

DİĞER HABERLER

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE ÇOCUK NÖROLOJİSİ UZMANI

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE ÇOCUK NÖROLOJİSİ UZMANI

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Tülün Savaş Gürses VM Medical Park Kocaeli Hastanesi'nde hasta kabulüne başladı.

KARAMÜRSEL DEVLET HASTANESİNDE BAŞARILI OPERASYON

KARAMÜRSEL DEVLET HASTANESİNDE BAŞARILI OPERASYON

Karamürsel Devlet Hastanesinde Gerçekleştirilen Başarılı Operasyon Sonucunda Hastadan 30 Santimetre Çapında ve 6 Kilo Ağırlığında Kitle Çıkarıldı.

Yastık altında cep telefonuyla uyunmamalı

Yastık altında cep telefonuyla uyunmamalı

Beyin kanseri erkekleri daha çok etkiliyor

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE YENİ ÜROLOJİ UZMANI

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE YENİ ÜROLOJİ UZMANI

Üroonkoloji ve Laparoskopik Cerrahi alanlarında deneyim sahibi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Yaşar Bozkurt, VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı.

BAĞIMLILIK ÜNİTESİ VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NDE HİZMETTE!

BAĞIMLILIK ÜNİTESİ VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NDE HİZMETTE!

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE YENİ RADYOLOJİ UZMANI

VM MEDICAL PARK KOCAELİ HASTANESİ’NE YENİ  RADYOLOJİ UZMANI

Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Gümüş VM Medical Park Kocaeli Hastanesi'nde hasta kabulüne başladı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ