23 Nisan 2019 Salı 09:57
 
Öncekiler Sonrakiler

İZMİT'TE OTİZİMDE YENİ FİKİRLER SEMİNERİ

İzmit'te Otizimde yeni fikirler semineri
07 Mayıs 2018 Pazartesi 12:48

İzmit Belediyesi’nce otizmde yeni fikirler semineri düzenlendi

Belsa’daki  meclis salonunda düzenlenen seminere konuşmacı olarak Çocuk Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Hasan Önal ve Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Barış Ekici katıldı.


 İzmit Belediyesi yetkilileri, Kocaeli Otistik Çocuklar Demeği (KOÇDER) Başkanı İlkin Kılıçarlan ile ailelerin takip ettiği seminerde konuşan Doç. Dr. Haşan Önal otizmin beyin hücreleri arasında iletişim ve bağlantı bozukluğu olarak tanımlana¬bileceğini belirterek “otizmde özel eğitim dışında alternatif tedavi gibi sunu¬lan literatürde yer almayan, kanıtlanmamış tedavilerin etkinliği yoktur ve uygulan¬mamalıdır. Uygulayan kişi ve kurumlar bu çocukları bi¬lerek veya bilmeyerek suistimal etmektedir. Bu çocuklar doğuştan böyle olmaktadır. Otizmlileri haftada 35- 40 saatlik özel eğitimlerle topluma kazandırmaktan başka çare yoktur. Otizm sıklığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde artmaktadır” dedi.
Oldukça yararlı geçen seminerde otizmde ilk 3,5 yaşa kadar mutlaka oyunla terapi verilmesi gerektiği, 12 yaşa kadar beslenmenin önemini ve mutlaka doktorun önerdiği diyetin uygulanması gerektiği, en önemli tedavinin çocuğun sosyalleşmesini sağlamak olduğuna da dikkat çekildi.

Bu haber 3311 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ