04 Haziran 2020 Perşembe 04:20

KOÜ’DE 17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ KUTLANDI

KOÜ’de 17 Kasım Dünya Prematüre Günü Kutlandı
22 Kasım 2019 Cuma 08:44

Kocaeli Üniversitesi Prof.Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde 17 Kasım Dünya Prematüre Günü etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ercüment Çiftçi, Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zafer Utkan, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Zafer Cantürk, Prof.Dr. Ayşe Sevim Gökalp, Prof.Dr. Ayşe Engin Arısoy, Prof.Dr. Ayla Günlemez, Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı Başkanı Mustafa Kemal ÖZKOZACI ile 15 üyesi ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi tarafından büyütülen 20 prematüre bebek ve aileleri katıldı.

 


Etkinliğin açılış konuşmasını yapan, Prof.Dr. Ayla Günlemez Dünya Prematüre Gününün önemi ve farkındalığın oluşturulması amacını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Prof.Dr. Günlemez “ Dünyada her 10 bebekten biri prematüredir. Prematüre bebekler önceliklidir. Prematüre bebeklerin daha sağlıklı yaşamaları için olanaklar artırılmalıdır. Prematüre bebekler için toplumsal duyarlılık oluşturulmalıdır. Prematüre bebeklerin desteklenmesi için sağlık personeli, aile, politika ve toplum- eğitim kurumlarıyla farkındalık ve iletişim ağı sağlanmalıdır.” Dedi.

 


Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yenidoğan Bölümü kurucusu Prof.Dr. Ayşe Sevim Gökalp, Yenidoğan Bölümünün kuruluş aşamasını, yaşanan zorlukları anlattı. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerine son verdi.

 


Prof.Dr. Ayşe Engin Arısoy, sözlerine “Önce Onlar Geldi” sloganıyla başladı. Amacımız “Toplum farkındalığını oluşturmak” dedi. Prematüre bebeklerin bakımlarının zorluklarından bahsetti.
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi tarafından büyütülen 20 prematüre bebeğe fidan hediye ederek etkinlik sona erdi.

Bu haber 1961 defa okundu

DİĞER HABERLER

KORONAVİRÜS TEHLİKESİ YAKINIMIZDA OLABİLİR

KORONAVİRÜS TEHLİKESİ YAKINIMIZDA OLABİLİR

Mücadele; hep birlikte, rehavete kapılmadan ve gevşemeden sürdürülmeli

Yasak geldi

Yasak geldi

37 oldu

Covid-19 için idari izin kriteri belli oldu

Covid-19 için idari izin kriteri belli oldu

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgın sürecinde, kamu çalışanları için idari izne esas olacak hastalıkları belirledi.

Hastanelerde normalleşme süreci başladı

Hastanelerde normalleşme süreci başladı

SADECE MHRS RANDEVUSU İLE POLİKLİNİKLER BAŞLIYOR

Corona virüste son durum

Corona virüste son durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüs'te son durumu açıkladı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ