16 Şubat 2019 Cumartesi 03:29
 
  • 5,279 TL

  • 5,964 TL

  • 223,38 TL

  • 102.715

Öncekiler Sonrakiler

RAMAZAN'DA NASIL ZİNDE VE SAĞLIKLI KALINIR?

Ramazan'da nasıl zinde ve sağlıklı kalınır?
22 Mayıs 2018 Salı 16:51

.

Kocaeli Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Osman Onur Daloğlu, Ramazan ayını daha zinde ve sağlıklı geçirmek için şu önerilerde bulundu.

Bu yıl da yaz aylarına denk gelen ve oruç süresinin uzun olduğu bir Ramazan ayı yaşayacağız. Böyle uzun ve sıcak günlerde saatlerce aç ve susuz kalmak, dikkat edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Kocaeli Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Osman Onur Daloğlu, yaklaşık 17 saat sürecek Ramazan ayını zinde ve sağlıklı geçirmek için şu önerilerde bulundu.

Sağlıklı Besinler Tüketin


 “Açlık süresinin uzun olması ve besinlerin az öğünler şeklinde fakat fazlaca yenilmesi, vücudumuzun çok da alışık olmadığı bir beslenme düzeninin içine girmesine neden oluyor. Buna bir de hatalı beslenme alışkanlıkları eklenince, kilo alımının yanı sıra metabolizmanın yavaşlaması, kan şekerinde düzensizlik, sinirlilik, yorgunluk, dikkatsizlik, konsantrasyon kaybı, baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, uykuya meyil, hazımsızlık, şişkinlik ve mide bulantısı gibi pek çok sağlık sorunları gelişebiliyor. Kızartma ve kavurma gibi sağlıksız pişirme yöntemleri yerine ızgara, haşlama, buğlama ve fırında pişirme yöntemleri ile yapılmış besinleri tercih edilmelidir”.

Porsiyonları Küçültün


“Gün boyu tükettiğimiz besinleri az miktarda azaltmak, mideyi ve sindirimi rahatlatarak Ramazan’a hazırlanmamızda önemli katkı sağlıyor. Örneğin, yiyeceğiniz bir et yemeğinin miktarını azaltıp, öncesine bir kase çorba ekleyebilirsiniz. Böylece hem vücuda sıvı alımını artırmaya başlamış hem de çeşitliliği artırarak porsiyonlarınızı küçültmüş olursunuz”.

Bol Su Tüketin


“Ramazan'da en çok dikkat etmemiz gereken şey su kaybı. Su ile ilgili ihtiyacımızı mutlaka gidermemiz gerekiyor. Çay, kahve, meyve suyu, soda, limonata ,kola gibi içecekler suyun yerine geçmez. İftar ile sahur arasındaki dönemde bol bol su içmeliyiz ve su içmek için susamayı beklemeyin”.

Sahura Mutlaka Kalkın!

“Oruç tutulurken sahura kalkılması önemlidir. Bu sayede açlık süresi azaltılmış ve normal beslenmedeki öğün düzeni kısmen sağlanmış olacaktır. Sahura kalkılmadığı takdirde daha uzun süre aç kalınacağından; hem sindirim sistemi sorunlarının oluşumu kolaylaşır hem de kan şekeri düşüklüğü ve yüksek tansiyona bağlı rahatsızlıklar görülür.

Yemek Yiyip Yatmayın

“Sahurda dolu mide ile hemen yatmak da mide sağlığı açısından yanlış bir davranıştır. Bu durum reflü ve hazım problemlerini ortaya çıkarabilir. İdeal olan sahurda kahvaltı gibi hafif bir beslenme uygulayıp, üzerinden en azından yarım saat geçtikten sonra yatmaktır. Yatarken yatak başının hafif yüksek tutulması daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku sağlayacaktır”.

Ramazanda sık yapılan hatalar

    Sahura kalkmamak
    İftarda hızlı yemek
    Sofrada uzun süre oturmak
    Misafirlere daha fazla yemeleri için ısrar etmek
    Yağlı, kızartma, kavurma, fazla tuzlu ya da ağır yemekler yemek
    Çok fazla yemek çeşidi yapmak
    Sucuk, salam gibi işlenmiş et ürünleri tüketmek
    Şerbetli tatlılar yemek, sıvı olarak gazlı, kolalı içecekler, ya da fazla çay, kahve tüketmek
    Sigara ile orucu açmak, oruçlu iken içilemeyen sigaraları iftardan sonra telafi etmeye çalışmak
    İftar yaptıktan sonra televizyon karşısında atıştırmak
    Oruçlu geçirilmesi gereken zamanı uyuyarak geçirip, sahura kadar uyanık durmak."
Bu haber 3108 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ